Poduszka, kołderka, rożek, otulacz a może śpiworek? Co dla noworodka?

Gdy przygotowujemy się na przyjście na świat dziecka, podejmujemy wiele decyzji. Jedną z nich tuż po rozwianiu dylematu – na czym będzie spał niemowlak – jest pytanie, co wybrać dla maluszka do snu: czy należy podkładać noworodkowi poduszkę, czy potrzebuje kołderki, a może najlepiej sprawdzi się rożek, otulacz lub śpiworek? Co będzie najkorzystniejsze?

Poduszka i kołderka dla noworodka

Nadal nie ma zgody wśród ekspertów, czy podkładać noworodkowi i najmłodszemu niemowlakowi poduszkę, czy też lepiej z niej zrezygnować (przeczytaj więcej). Oficjalne stanowisko jest takie, że poduszka nie jest do niczego potrzebna. Z drugiej jednak strony niektórzy logopedzi wskazują, że płaska poduszka pod główką usprawnia rozwój mowy:

„Dla prawidłowego rozwoju żuchwy, ale również prawidłowego sposobu oddychania, czyli oddychania przez nos, ważne jest, aby dziecko nie spało na zupełnie płaskim materacu zarówno w łóżeczku, jak i w wózku! Główka malucha powinna być trochę wyżej niż cały tułów i przechylona troszeczkę do klatki piersiowej, co sprzyja zamykaniu się buzi i oddychanie przez nos.” Czytaj więcej

Rodzic powinien samodzielnie podjąć decyzję – czy podkładać coś pod główkę dziecka, czy też nie. Na pewno wskazania, by tego nie robić są dość nowe, nasze pokolenie i wcześniejsze były układane na poduszkach.

Strach przed miękkim podłożem pod główką wynika również z ryzyka ewentualnego uduszenia, kiedy dziecko włoży główkę w miękką teksturę i nie będzie w stanie się z niej uwolnić. Producenci współczesnych zestawów dla niemowlaków wzięli i to pod uwagę i poduszka dla najmłodszych dzieci jest niemal płaska, dlatego ryzyko jej użycia jest znikome.

pościel dla niemowlaka

Podobne obawy stanowi używanie kołderki – niektórzy stresują się wizją, że maluszek może zsunąć się pod nią i mieć problem z wydostaniem się – co utrudni oddychanie i w konsekwencji może być niebezpieczne. Ryzyko istnieje zawsze, ale w przypadku dzieci zdrowych i urodzonych o czasie jest ono raczej niewielkie, zwłaszcza jeśli używamy kołderek lekkich, dedykowanych najmłodszym dzieciom (rozmiar 90×120 cm).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.