Podróż z niemowlakiem

Podróże z niemowlakiem stanowią niemałe wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Każdy wyjazd wymaga bowiem wcześniejszych przygotowań i dokładnych planów, co potrafi wzbudzić wiele wątpliwości oraz obaw. Na szczęście stosując kilka podstawowych zasad, można z powodzeniem nawet kilkutygodniowe maleństwo zabrać na wycieczkę. Lekarze zalecają, żeby pierwszą podróż z niemowlakiem odbyć pomiędzy 3. a 7. miesiącem życia, kiedy maluszek w większym stopniu oswojony jest już z otaczającym go światem. O czym należy dokładnie pamiętać podczas pierwszych rodzinnych wojaży?

Podróż z niemowlakiem

Jak zorganizować wyjazd z niemowlakiem?

Pierwsza podróż to dla niemowlaka całkiem nowa sytuacja. Zmiana miejsca zamieszkania, inny klimat i zaburzenie dotychczas znanego rytmu życia mogą doprowadzić do rozstrojów w zachowaniu malca.

Dziecko może stać się bardziej marudne, rozdrażnione, częściej płakać, a nawet mieć kłopoty z zaśnięciem. Przed wyjazdem, warto więc pomyśleć, jak najdokładniej odwzorować stały rytm dnia pociechy. Z pewnością karmienie, kąpiel, drzemki i sen nadal muszą odbywać się o tych samych porach.

Oczywiście przed wyjazdem niezbędna okaże się również wizyta u pediatry, który potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby maluch wybrał się w dłuższą podróż. Oprócz całej niezbędnej wyprawki i torby podręcznej należy też zabrać książeczkę zdrowia dziecka, numer telefonu do lekarza rodzinnego, a także legitymację ubezpieczeniową. W przypadku wyjazdu za granicę koniecznie trzeba pamiętać o wyrobieniu niemowlakowi paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego (dokumenty potrzebne są również w państwach należących do Unii Europejskiej).

O jakiej porze wybrać się z małym dzieckiem w podróż?

Zazwyczaj dla małego dziecka najbardziej komfortowa jest podróż, która odbywa się przed codzienną porą długiej drzemki. Regularny szum silnika oraz lekkie kołysanie na  malców działa uspokajająco, dzięki czemu pociecha z powodzeniem prześpi większość drogi. Z pewnością korzystniej unikać godzin szczytu, kiedy kilkugodzinne stanie w korkach może przełożyć się na większe rozkapryszenie brzdąca. W cieplejsze dni i upały najlepiej wyjeżdżać bardzo wczesnym rankiem bądź późnym wieczorem, co pomoże uniknąć przegrzania.

Niektórzy rodzice decydują się też na nocne wojaże, kiedy droga jest pusta a pogoda optymalnie przyjemna. Należy jednak wtedy zadbać o odpowiedni wypoczynek przed podróżą, aby zmęczony czy słabiej skoncentrowany kierowca nie doprowadził do wypadku.

Postoje w trakcie podróży

W przypadku jazdy z dziećmi koniecznie trzeba zadbać o regularne postoje. Takie przerwy powinny odbywać się przynajmniej, co dwie godziny, zwłaszcza przy dłuższych podróżach. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem okażą się przystanki w okolicach lasów, parków, zieleni, gdzie zarówno rodzice jak i maleństwo będą mogli w spokoju odpocząć. Kiedy niemowlę smacznie śpi to można zrezygnować z postoju, aby w tym czasie nadrobić kilometry w drodze. Zawsze należy jednak pamiętać, że pod żadnym pretekstem nie wolno zostawiać dziecka samego w samochodzie. Nawet jeśli nasza pociecha aktualnie śpi, to w każdej chwili może nagle się obudzić i porządnie wystraszyć. Przerwę w drodze dobrze jest również wykorzystać na zmienienie dziecku pieluszki lub spoconego ubranka. Podczas postoju powinno się też nakarmić i napoić malca, bowiem w trakcie jazdy istnieje poważne ryzyko zakrztuszenia.

Kilkumiesięczne maluszki, które próbują stawiać już pierwsze kroki można położyć na kocu na trawie lub polanie, aby mogły swobodnie sobie pohasać.

W podróży z małym dzieckiem nigdy nic nie przebiega zgodnie z planem, dlatego trzeba być przygotowanym na różne sytuacje.

Warto wcześniej zorganizować odpowiednią wyprawkę, tak aby w awaryjnej sytuacji nie szukać naprędce apteki czy sklepu. Pierwsze wycieczki z niemowlakiem mogą jednak przynieść piękne wspomnienia, jeśli rodzice podejdą do tematu poważnie i będą przestrzegać podstawowych wytycznych.

Bibliografia:Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań
2016.Piotrowska T., Odetchnij od miasta. Podróże z dzieckiem, Wydawnictwo Buchmann 2020.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*