Podrażniona skóra dłoni po dezynfekcji – jest na to sposób!

Skóra dzieci jest szczególnie wrażliwa, podatna na podrażnienia oraz stany zapalne. To z jednej strony, bo z drugiej ogromnym problemem jest obecnie alergia manifestująca się skórnie, dotyka ona coraz większą grupę dzieci. Bardzo powszechne są wzmożone reakcje autoimmunologiczne w formie pokrzywki alergicznej, kontaktowego zapalenia skóry lub atopowego zapalania skóry.

Dzieci reagują na różnego typu alergeny, ich lista może być naprawdę długa. W ostatnich miesiącach w zachowaniu dobrej kondycji skóry nie pomaga także powszechnie stosowana dezynfekcja. Środki dezynfekujące mają w składzie zazwyczaj alkohol, który mocno wysusza skórę, usuwa z niej naturalną barierę lipidową, co niestety sprzyja podrażnieniom manifestującym się zaczerwienieniami skóry.

Dezynfekcja w szkołach jest obowiązkowa?

Czym dezynfekują dzieci dłonie w szkołach? Czy są to preparaty dobrej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty, atesty bezpieczeństwa? Warto to sprawdzić w placówce, do której uczęszcza dziecko.

Poza tym dobrze sobie uzmysłowić, że dezynfekcja nie jest obowiązkowa. Jeśli dziecko nie chce dezynfekować rąk, powinno udać się do toalety i użyć ciepłej wody i mydła do umycia rąk. W Wytycznych GIS dla szkół (to wytyczne, a nie normy prawne) istnieje zapis o dezynfekcji lub częstym myciu rąk. Z naciskiem na „lub”.

podrażniona skóra dłoni po dezynfekcji

Podrażniona skóra dłoni po dezynfekcji

Skóra dziecka może być podrażniona po dezynfekcji. Typowymi objawami jest zaczerwienienie skóry, swędzenie, łuszczenie, pieczenie.

Najlepsze rozwiązanie to zrezygnowanie z dezynfekcji i zamiana jej na mycie rąk. Jednak uwaga i w tym przypadku może pojawić się problem, jeśli dłonie będą myte bardzo często. Podrażnienie może powodować mydło. Dlatego dla dziecka o wrażliwej skórze najlepsze będą delikatne, hipoalergiczne kosmetyki, które warto po prostu spakować do plecaka w małej przenośnej buteleczce.

Poza tym podrażnioną skórę dłoni koniecznie należy nawilżać, stosując gęste, tłuste kremy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów o działaniu kojącym i regenerującym.

Warto oprócz mydła o dobrym składzie spakować dziecku do plecaku krem do stosowania na skórę dłoni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Luiza Luiza

    niestety chyba każdy tego doświadczył. Ciągła dezynfekcja, rękawiczki itd. Ja na domiar złego już wcześniej miałam wrażliwe dłonie i często mi się przesuszały. Moja siostra jest dermatologiem i poleciła mi krem dexeryl i była duża poprawa od razu. Dłonie są dobrze nawilżone, bez tłustego filtra. Pozdrawiam