Podkrążone oczy u dziecka – problem z pasożytami a może inny?

Podkrążone oczy u dziecka i sińce pod oczami nie zawsze są symptomami choroby. Przeczytaj, jak zidentyfikować problem i kiedy warto udać się do lekarza. Oto objawy, na które warto zwrócić uwagę.

Podkrążone oczy u dziecka – najczęstsze przyczyny

Podkrążone oczy u dziecka mogą wiązać się z predyspozycjami genetycznymi. Innymi słowy, taki urok maluszka. W takiej sytuacji sińce występują nie tylko u dziecka, ale również jego rodzica/rodziców i wynikają z występowania cienkiej skóry pod oczami. Gdy naskórek jest cienki, a naczynia krwionośne położone wysoko, obserwuje się to pod postacią sińców i podkrążonych oczu.

podkrążone oczy u dziecka

Warto zastanowić się, czy przyczyną cieni pod oczami nie jest przemęczenie i niewyspanie. Obecne szybkie tempo życia często wpływa również na nasze dzieci, które narzekają na zmęczenie fizyczne i psychiczne. Być może dziecko ma wystarczająco dużo czasu na odpoczynek, ale na przykład często choruje, męczy go suchy kaszel lub maluch chrapnie, co ma niekorzystny wpływ na jakość snu.

Częstą przyczyną podkrążonych oczy jest uboga dieta, niewystarczająco zróżnicowana, prowadząca do niedoborów żywieniowych, zwłaszcza żelaza i witaminy K. Podkrążone oczy mogą być objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza, a także odwodnienia.

Sińce pod oczami u dziecka mogą być spowodowane również przez reakcję alergiczną, uczulenie na sierść zwierząt, kurz czy składniki kosmetyków. Podkrążone oczy to jeden z symptomów obecnych u dzieci z AZS.

Podkrążone oczy u dziecka mogą być objawami cukrzycy. Gdy rozwija się choroba, obserwuje się także wzmożone pragnienie, zmęczenie, senność, utratę wagi oraz zwiększone wydzielanie moczu.

Zasiniony obszar pod oczami może sugerować ponadto obecność pasożytów, zwłaszcza owsików. Dodatkowymi sygnałami ostrzegawczymi jest ból brzucha, osłabienie i utrata wagi.

Jeśli dziecko ma podkrążone oczy

Jeśli zauważasz podkrążone oczy u dziecka, nie doszukuj się od razu chorób, ale spokojnie obserwuj dziecko, czy nie pojawiają się inne objawy – zmęczenie, ból brzucha, ospałość, utrata wagi, czy nadmierne pragnienie. Jeśli dziecko zachowuje się nietypowo, masz wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, udaj się do specjalisty. Możesz wykonać również podstawowe badania krwi i moczu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Paulina Paulina

  Bardzo często podkrążone oczy są objawem pasożyta w organiźmie.

 2. Nata Nata

  Moja mlodsza còrka od urodzena ma tamie oczka!!! Zresztą ja w jen wieku mialam takie same!

 3. Weronika Weronika

  podkrążone oczy często są też wynikiem po stosowaniu antybiotykoterapii…

 4. Monika Monika

  Jak zawsze wszystko zalezy od danej osoby ‍♀️ moja corka ma podkrazone oczy po tacie i nasila sie jak jest chora