Podczas szczepienia dzieci w szkole rodzic nie musi być obecny. Nowe rekomendacje

Na stronie gov.pl pojawiły się rekomendacje dotyczące szczepień przeciwko COVID w szkole – szczepień dzieci, rodziców, a także kadry.  Ministerstwo Zdrowia szykuje się do akcji szczepień w szkołach dzieci od 12 do 18 roku życia. Ma to zachęcić rodziców i dzieci do jak najszerszego skorzystania z oferty szczepień. Czy tak się stanie?

Od szczepień są placówki zdrowia, nie szkoły?

Dawno minęły czasy szczepień dzieci w szkole. I choć już jakiś czas temu mówiło się w pewnych środowiskach głośno o tym, jeszcze w erze przed COVID-19, że szczepienia w szkole wrócą – mało kto brał tego typu słowa na poważnie. Tymczasem zmiany w prawie dotyczące opieki zdrowotnej w szkole sprzed dwóch lat (ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 roku) doskonale wpisują się w to, co teraz się dzieje.

W szkole już od września zacznie się szeroka akcja informacyjna dotycząca szczepień przeprowadzana przez wychowawców – dla dzieci, rodziców. Jej cel jest jeden – zachęcić do szczepień.

Wśród rodziców zostanie zebrana deklaracja dotycząca zgody na szczepienia dzieci od 12 do 18 roku życia. Złożenie stosownego druku zgody na „działania profilaktyczne” wystarczy, żeby dziecko zostało zaszczepione…bez obecności rodzica.

Dzieci w szkołach można szczepić bez obecności rodzica

Udając się do POZ na szczepienie, dotąd dziecku musiał towarzyszyć rodzic. W szkole może być inaczej. Ministerstwo Zdrowia na stronie gov.pl wskazuje, że obecność rodzica nie jest obowiązkowa!

Dziecku podczas szczepienia ma towarzyszyć wyznaczony nauczyciel.

Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka.
Do szczepienia przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka/rodzica na świadczenie profilaktyczne (przeprowadzenie szczepienia) złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem (Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby małoletniej przeciw COVID-19).
Także podczas szczepienia dziecka do lat 15 obecność przedstawiciela ustawowego/rodzica w punkcie szczepień nie jest wymagana.
(źródło)

Poza tym  w szkole oprócz uczniów może zaszczepić się najbliższa uczniom rodzina. Jak to się ma do praktykowanego w wielu szkołach od ponad roku zakazu wstępu rodziców na teren szkoły? Porozmawiać z nauczycielem twarzą w twarz w wielu szkołach nie wolno, ale już na szczepienie można wejść bez problemu na teren szkoły?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.