Próchnica butelkowa to problem, którego nie należy bagatelizować. Może doprowadzić do kłopotów z wyżynaniem zębów stałych. Już zmiana na jednym zębie mlecznym powinna zmotywować rodzica do udania się z dzieckiem do lekarza!
Czym jest próchnica butelkowa?
Próchnica butelkowa to, jak sama nazwa wskazuje, próchnica, której przyczyną jest zbyt długi kontakt z butelką lub kubkiem, zwłaszcza w nocy i podczas zasypiania. Powstaje wtedy, kiedy dziecko długo trzyma w ustach smoczek lub ustnik, pijąc słodkie napoje (w tym mleko).
Próchnicę butelkową powoduje cukier znajdujący się w napoju, także laktoza występująca w mleku! Płyn wydobywający się z butelki pokrywa pierwsze zęby dziecka i tym samym stwarza świetne warunki do rozwoju na nich bakterii. Bakterie bytujące w ustach, szczególnie – Streptococcus mutans, błyskawicznie się rozwijają, niszcząc szkliwo i czyniąc je podatne na rozwój próchnicy.
Próchnica butelkowa rozwija się zwłaszcza a nocy, kiedy spada produkcja śliny a wiele dzieci zasypia z butelką w ustach. Choroba dotyczy zwłaszcza dzieci między 1 a 4 rokiem życia.
Jak wygląda próchnica butelkowa?
Pierwszym objawem próchnicy butelkowej są białe lub brązowe kropki na ząbkach. Zmiany najczęściej pojawiają się tuż obok dziąseł na górnych jedynkach.
Próchnica szybko postępuje i w ekspresowym tempie zajmuje kolejne zęby. Może powodować zmiany ropne. Zęby zaatakowane próchnicą mogą boleć, dziecko może odmawiać jedzenia, picia, gryzienia, może być marudne i płaczliwe.
Widzisz niepokojące zmiany na zębach? Udaj się z dzieckiem do dentysty. Uważasz, że niemowlę jest za małe, bo ma dopiero pół roku? Nic bardziej mylnego. Jeśli na zębach pojawiły się zmiany, warto udać się na wizytę, by rozpocząć skuteczne leczenie.
Jak zapobiegać próchnicy butelkowej?
Najważniejsze jest zapobieganie próchnicy butelkowej, bo samo leczenie problemu stanowi dużo większe wyzwanie.
- już od pierwszych dni życia przemywaj dziąsła niemowlaka gazikiem nasączonym wodą przegotowaną,
- nie oblizuj smoczka dziecka,
- nie całuj niemowlaka w usta,
- po każdym karmieniu, przemywaj dziąsła dziecka gazikiem nasączonym wodą przegotowaną,
- postaraj się, by dziecko nie zasypiało ze smoczkiem od butelki w buzi,
- nie wykorzystuj butelki do uspokajania dziecka,
- gdy pojawi się pierwszy ząbek, co najmniej dwa razy dziennie myj go przy użyciu silikonowej szczoteczki nakładanej na palec,
- około pierwszych urodzin kup dziecku szczoteczkę z włosiem i myj ząbki przy użyciu pasty dostosowanej do wieku maluszka,
- w przypadku starszego dziecka podawaj dziecku w nocy wodę niegazowaną zamiast mleka,
- wskazane jest stosowanie bogatej, zróżnicowanej diety.
Jak leczy się próchnicę butelkową?
Sposób leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania próchnicy. Najczęściej zaleca się:
- fluoryzację – w przypadku niewielkich zmian na zębach,
- lapisowanie zębów, ich impregnowanie, czyli nakładanie na zęby azotanu srebra w stężeniu 40%, – skutkiem ubocznym zabiegu jest nieestetyczny ciemny kolor,
- w skrajnych przypadkach niezbędne staje się usunięcie zęba zajętego próchnicą.
Komentarze