Po czym poznać dobrego pediatrę?

Nie każdy rodzic ma wykształcenie medyczne, a informacje znalezione w internecie nie zawsze są sprawdzone i prawdziwe. Co za tym idzie, jedną z pierwszych, a zarazem kluczowych decyzji, którą muszą podjąć młoda mama i tata jest wybór lekarza pediatry dla swojej pociechy. Zastanówmy się więc wspólnie, po czym poznać dobrego pediatrę?

Wybór lekarza pediatry dla swojego dziecka – gdzie szukać informacji?

Wybór dobrego lekarza pediatry nie jest zadaniem prostym i wymaga poświęcenia odpowiednio dużej ilości czasu na poszukiwania. Skąd jednak najłatwiej pozyskiwać informacje na temat dostępnych w swojej okolicy medyków?

  • Rodzina oraz przyjaciele – dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii własnej rodziny oraz przyjaciół. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy w gronie naszych najbliższych są młodzi rodzice, którzy tak jak my musieli przejść proces poszukiwania lekarza pediatry dla swojego malucha, a tym samym są w stanie podzielić się z nami swoimi rekomendacjami.
  • Lokalne fora internetowe – są doskonałym miejscem, gdzie możemy posłuchać rad oraz wymienić się doświadczeniami o lekarzach pediatrach z innymi rodzicami z naszej okolicy.
  • Portale internetowe zbierające opinie o lekarzach – w sieci znaleźć można liczne portale, które zbierają opinie o poszczególnych lekarzach. Na stronach tych znajdziemy najczęściej punktową ocenę specjalisty, komentarze pacjentów oraz inne użyteczne informacje (między innymi miejsce, gdzie lekarz przyjmuje, jego godziny pracy oraz stawki, jeśli chcemy skorzystać z jego usług w ramach wizyty prywatnej).

W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że opinia innych osób jest zawsze w pewnym stopniu subiektywna, a co za tym idzie, nigdy nie zastąpi naszej własnej. Tą wyrobimy sobie dopiero wtedy, gdy sami porozmawiamy z danym lekarzem pediatrą i zobaczymy, jak wygląda jego kontakt z naszym maluchem.

po czym poznać dobrego pediatrę

Co powinno charakteryzować dobrego lekarza pediatrę?

Jak wspominaliśmy wcześniej, znalezienie dobrego lekarza pediatry wymaga od nas poświęcenia odpowiednio dużej ilości czasu oraz odpowiedzenia sobie na pytanie, czego my, jako rodzice, od danego specjalisty oczekujemy i jak wyobrażamy sobie wspólną z nim współpracę. Tak więc, na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności:

  • Doświadczenie – w wielu dziedzinach medycyny, a szczególnie w pediatrii, liczy się doświadczenie lekarza, które zdobywa on w trakcie lat swojej pracy z dziećmi oraz licznych konferencji i kursów dokształcających.
  • Wiedza oraz sposób jej przekazania – drugim ważnym kryterium wyboru lekarza jest jego wiedza oraz sposób jej prostego przekazania rodzicom, którzy mają pełne prawo znać oraz rozumieć stan zdrowia swojego dziecka.
  • Podejście lekarza do dziecka – bez wątpienia, część pediatrów ma dar zjednywania sobie sympatii dzieci i tworzenia wokół siebie atmosfery, która sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i pozwala się zbadać.
  • Podejście lekarza do rodziców – należy pamiętać, że lekarz pediatra oraz rodzice są równorzędnymi partnerami, których wspólnym celem jest zdrowie malucha, którym razem się zajmują. W związku z tym, w relacji tej nie ma miejsca na niezrozumienie lub wręcz niechęć z którejś ze stron.
  • Umiejętność przyznania się do niewiedzy – pediatria jest ogromnym działem medycyny, a co za tym idzie, niemożliwym jest wręcz, aby lekarz mógł być ekspertem w każdej z jej gałęzi. Tym samym, ważne jest, aby pediatra umiał przyznać się przed rodzicami do niewiedzy lub braku doświadczenia w danej dziedzinie i pokierował ich do innego specjalisty, który będzie w stanie lepiej pomóc ich dziecku.
  • Umiejętność słuchania rodziców – rodzice są w stanie niejednokrotnie zauważyć subtelne zmiany w zachowaniu oraz wyglądzie swojej pociechy, które pozostałyby nieuchwycone podczas badania malucha w gabinecie lekarskim. To z kolei sprawia, że od lekarza pediatry wymaga się umiejętności słuchania opiekunów dziecka oraz obdarzenia ich zaufaniem.
  • Stosowanie przez lekarza podstawowych zasad higieny – na pierwszej wizycie warto zwrócić uwagę na to, czy lekarz dba o podstawowe zasady higieny (między innymi, czy myje ręce przed wizytą oraz po kontakcie z naszym dzieckiem i czy przeciera membranę stetoskopu po osłuchiwaniu klatki piersiowej malucha). Jest to niezwykle ważne, gdyż przez gabinet lekarski przewijają się codziennie dziesiątki chorych dzieci, a to z kolei sprawia, że bardzo łatwo przenieść infekcję z jednego malucha na drugiego.

Podsumowując, lekarz pediatra oraz rodzice powinni tworzyć zgrany zespół, którego nadrzędnym celem jest dbanie o zdrowie oraz prawidłowy rozwój dziecka. Co za tym idzie, wybór medyka zajmującego się naszą pociechą musi być wyborem przemyślanym oraz w pełni zgodnym z naszymi oczekiwaniami i preferencjami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.