PMS po ciąży

Ciąża prowadzi do istotnych zmian w kobiecym organizmie. Niektóre z nich zostają jednak ze świeżo upieczoną mamą na nieco dłużej. Wśród nich wymienia się miesiączkę i poprzedzający ją PMS. Po porodzie wiele dotychczasowych objawów towarzyszących tym zjawiskom może bowiem przebiegać całkiem inaczej. Niektóre dolegliwości zaczynają się nasilać, a inne całkowicie znikają. Taki stan ma związek z powolną regeneracją organizmu po przebytej ciąży i porodzie oraz funkcjonowaniem żeńskiej gospodarki hormonalnej. Czego można się więc spodziewać po PMS po narodzinach dziecka?

PMS po ciąży

Połóg a cykl menstruacyjny

U większości kobiet pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się mniej więcej w okolicach 6-8 tygodnia po narodzinach maluszka. Menstruacja zazwyczaj szybciej powraca u mam karmiących wyłącznie butelką. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w trakcie połogu również mogą wystąpić niewielkie krwawienia, które związane są ze stopniowym oczyszczaniem macicy lub gojeniem się rany po cesarskim cięciu bądź nacięciu krocza. Z każdym tygodniem tego typu krwawienia stają się coraz mniejsze i bardziej skąpe, aż w końcu całkowicie zanikają.

PMS po ciąży

Zarówno sama miesiączka, jak i poprzedzający ją PMS mogą po ciąży przebiegać nieco inaczej, niż do tej pory. Oczywiście wszystko jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od gospodarki hormonalnej danej kobiety, więc nie da się z góry określić, jakie objawy wystąpią akurat u nas. Istotne jednak, aby mieć na uwadze, że dotychczasowe dolegliwości mogą się zarówno w dużym stopniu nasilić, jak i osłabnąć.

Część z pań, które wcześniej borykały się z bolesnym napięciem przedmiesiączkowym, po ciąży często zaczyna jednak odczuwać sporą ulgę. W większości przypadków macica po porodzie staje się bardziej elastyczna, przez co pojawiające się do tej pory nieprzyjemne uczucie ciężkości, bolesność podbrzusza czy mięśni mogą całkowicie zaniknąć. Z drugiej strony osoby nie mające dotychczas problemów z PMS mogą nagle zacząć doświadczać większego dyskomfortu fizycznego przed okresem. Uregulowana na
nowo gospodarka hormonalna może także doprowadzić do zniwelowania niektórych objawów na tle psychicznym, w tym rozdrażnienia, depresji, wahań nastroju czy zbytniej płaczliwości.

Koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę, że część dolegliwości związanych z PMS, które przy pierwszych miesiączkach poporodowych ustały, mogą za jakiś czas pojawić się na nowo. Przywracanie równowagi cyklu menstruacyjnego oraz jego stanu sprzed ciąży trwa nawet kilka miesięcy, oprócz tego u każdej świeżo upieczonej mamy proces ten przebiega całkiem inaczej. Warto więc wtedy szczególnie zadbać o siebie i pamiętać o odpoczynku. Niektórzy lekarze zalecają na ten czas dodatkową suplementację, która ma zapewnić lepsze samopoczucie kobiety. Ponadto trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu w postaci podstawowych środków higienicznych.

Jak wygląda miesiączka po porodzie?

Pierwsze krwawienie menstruacyjne po porodzie zazwyczaj jest bardziej obfitsze niż do tej pory. W wielu przypadkach miesiączka potrafi też trwać dłużej, aż do nawet dziesięciu dni. Niektóre kobiety zaczynają jednak doświadczać mniej bolesnych menstruacji. Specjaliści przestrzegają, aby w żadną stronę tutaj nie uogólniać – jednocześnie zdarza się też bowiem, że po ciąży okres staje się krótszy lub bardziej bolesny.

Z pewnością należy za to pamiętać, że prawdopodobnie pierwsze menstruacje po urodzeniu dziecka będą występować bardzo nieregularnie. Wbrew pozorom większość tego typu nieprawidłowości nie powinno budzić niepokoju młodej mamy. Istnieją jednak sygnalizujące objawy, które koniecznie trzeba zgłosić swojemu lekarzowi bądź ginekologowi. Wymienia się tutaj m.in. wystąpienie krwawień lub plamień pomiędzy menstruacjami, nagłe krwawienia z ostrym bólem brzucha, nieregularne miesiączkowanie po upływie 6-8 miesięcy od porodu oraz pojawienie się plamień w trakcie laktacji. 

Pierwsza miesiączka po porodzie nie oznacza od razu, że organizm wrócił już do normy. Proces ten może trwać nawet do dziesięciu miesięcy i mogą mu towarzyszyć zróżnicowane, a przede wszystkim inne, niż do tej pory symptomy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, który stwierdzi czy rzeczywiście regulacja gospodarki hormonalnej po ciąży przebiega u nas prawidłowo. 

Bibliografia:Słomko Z., Opala T., Pisarska-Krawczyk M., Połóg [w:] Położnictwo i ginekologia
2013.Zasada J., Ciąża, poród i połóg, [w:] Przegląd Familiogiczny. Rodzicielstwo wobec wyzwań
współczesnego świata, pod. red. M. Stopikowskiej, Wydawnictwo Ateneum, Gdańsk 2013.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*