Plusy i minusy BLW – czy ta metoda jest dla Ciebie?

Rozszerzanie diety dziecka wiąże się z wieloma emocjami. Również dlatego, że obok siebie funkcjonuje kilka szkół, kiedy i jak należy to robić. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy rodzic musi wybrać to, co mu odpowiada i najbardziej pasuje jego osobistym przekonaniom. Jedną z metod jest BLW, polegająca na podawaniu dzieciom kawałków produktów spożywczych, omijając etap papek. Czy to dobry wybór? Jakie są plusy i minusy BLW?

BLW – na czym to polega?

BLW to skrót z angielskiego (Baby-led Weaning), w Polsce funkcjonuje odpowiednik bobas lubi wybór, który w trzech słowach zamyka całą filozofię BLW. Metoda rozszerzania diety zakłada oddanie dziecku wyboru – ile zje i co zje z zaproponowanych przez rodzica produktów spożywczych. Wyklucza podawanie papek, specjalnie przygotowanych przetartych warzyw. Dziecko je samo, rodzic nie musi go karmić.

plusy i minusy BLW

Najważniejsze zalety BLW

BLW to metoda dla wielu rodziców uważana za objawienie. Przede wszystkim dlatego, że ściąga z ich ramion konieczność karmienia dziecka, martwienie się, ile maluch zjadł i czy należałoby go karmić nadal. BLW oddaje odpowiedzialność dziecku. Wynika z wiary, że niemowlę wie, ile powinno zjeść, kiedy jest głodne i kiedy jest syte.

BLW uczy dziecko odpowiedzialności. Oddaje maluszkowi prawo decydowania o sobie i co najważniejsze niemowlę, które jest gotowe na rozszerzanie diety, doskonale sobie z tym prawem daje radę. Ponadto pozwala uszanować to, że dziecko nie jest głodne. Nie ma mowy w tej metodzie o specjalnym zachęcaniu do jedzenia. Dzięki temu BLW nie zakłóca pracy ośrodka głodu i sytości.

Dziecko „je” wszystkimi zmysłami, uczy się łatwo rozpoznawać, co jest jedzeniem, a co nie jest. Wiele maluchów na wstępie badają przedmiot, liżąc go i sprawdzając, czy dany produkt smakuje wystarczająco dobrze.  A rodzic…Rodzic ma spokój. Może jeść wtedy, kiedy dziecko je. Nie musi zmieniać się z inną osobą dorosłą, nie musi skupiać się na karmieniu. Ma spokój i może w pełni skoncentrować się na zawartości własnego talerza.

Metoda BLW pozwala rozwijać koordynację ruchową, zwłaszcza motorykę małą. Maluch ćwiczy się w chwytaniu i wkładaniu jedzenia do ust. Poza tym intensywnie ćwiczy aparat mowy – gryzienie i żucie, co ma bezpośredni wpływ na rozwój mowy.

BLW sprawia, że można zapomnieć o wszelkich papkach i jedzeniu posiłków ze słoiczka. Pozwala przygotowywać posiłek dla całej rodziny, często w zdrowszej odsłonie, z korzyścią dla dorosłych osób. Można również oszczędzić pieniądze na kupowaniu dużo droższych produktów spożywczych dedykowanych dzieciom.

Minusy BLW

Największą zmorą BLW jest odkrztuszanie, choć niektórzy rodzice widzą akurat w tym zakresie zaletę. Wychodzą z założenia, że dzięki BLW dziecko uczy się odkrztuszać. To prawda, ale jednocześnie warto dodać, że jest to dość stresujące. Strach przed zakrztuszeniem może zmniejszyć radość ze stosowania BLW. Jeśli dziecko kaszle, ma szansę poradzić sobie z sytuacją samodzielnie. Jednak jeśli nie wydaje żadnych dźwięków, rodzic powinien pomóc. Z tego typu sytuacjami właściwie nie trzeba się mierzyć w przypadku karmienia dzieci papką. Rodzic przy BLW musi zachować większą uwagę i gotowość do działania.

Drugi minus, który może zatruwać życie? Bałagan. Po każdym posiłku konieczne jest gruntowne sprzątanie, zwłaszcza gdy dziecko jadło ryż lub kaszę, albo sos. Posprzątanie może być wielkim wyzwaniem. Oprócz sprzątania pomieszczenia, nierzadko trzeba przebrać dziecko i umyć (łącznie z włosami). Z tego też powodu wiele osób nie decyduje się na jedzenie w salonie, by nie utrudniać sobie późniejszego sprzątania.

Inne minusy? Marnowanie jedzenia. Spora ilość trafia na podłogę, jest rozrzucana i nie nadaje się do ponownego użytku. Poza tym posiłki trwają dłużej, co w zabieganym świecie może być powodem do sporego stresu. Nie zawsze mamy szansę poświęcić tyle czasu na jedzenie, ile chce i potrzebuje dziecko.

Już znasz plusy i minusy BLW. Co o tym sądzisz? A może dodasz coś od siebie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.