Plecak czy tornister? Co lepsze dla pierwszoklasisty

Utarło się przekonanie, że dla najmłodszych dzieci dużo lepszą opcją jest tornister niż plecak. Jednak czy tak jest rzeczywiście? W czym tkwią kluczowe różnice? Jaka jest prawda – wybrać dla dziecka plecak czy tornister? I na co zwrócić uwagę podczas przeglądania oferty sklepów?

Tornister  dla pierwszoklasisty- najlepszy dla kręgosłupa?

Przekonanie o wyższości tornistra ma potwierdzenie w jego budowie. Tornister posiada usztywnienie „pleców”, które motywują dziecko do utrzymywania prawidłowej postawy. Dodatkowy atut to brak ryzyka, że źle ułożone zeszyty lub książki będą uwierały dziecko w plecy. Dzięki tornistrowi plecy dziecka nie są tak obciążone, jak podczas noszenia plecaka. Inna zaleta tornistra? Zazwyczaj w tornistrze łatwiej utrzymać porządek. Niestety, tornistry zazwyczaj ważą więcej niż plecaki, co niewątpliwie jest ich słabą stroną. Ponadto często tornister służy jedynie przez rok, maksymalnie dwa lata, później dzieci oczekują zakupu plecaka. Jeśli nie przeszkadza nam wizja kupowania torby do szkoły co rok, nie ma problemu. Jednak jeśli chcemy, żeby torba posłużyła dziecku dłużej, lepiej wybrać plecak.

Czy zatem odpowiedź na pytanie plecak czy tornister dla pierwszoklasisty nie pozostawia złudzeń? Lepiej wybrać tornister, bo jest on bardziej przyjazny dla kręgosłupa dziecka? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista, ponieważ na rynku dostępne są także plecaki ze specjalnym wyprofilowanym tyłem. Dodatkowo niektóre z nich mają kółka i rączkę idealne do prowadzenia (warto rozważyć ich zakup, jeśli dziecko będzie samo chodziło do szkoły, po chodniku a w szkole nie będzie musiało pokonywać zbyt wielu schodów).

plecak czy tornister

Plecak dla pierwszoklasisty

Plecaki dla pierwszoklasistów to w praktyce mnóstwo wzorów, kolorów, możliwości. Oprócz setek kolorów i motywów, które ozdabiają plecaki, co jest najczęściej najważniejszym czynnikiem warunkującym wybór danego plecaka przez dziecko, znaczenie ma ilość przegródek, ich wielkość, długość szelek, możliwość ich regulacji, pasek je łączący (który może być dostępny lub nie).

Najlepiej jeśli plecak będzie miał co najmniej dwie komory – jedną na zeszyty, książki, drugą na kanapki. Doskonale jeśli w bocznej kieszeni można przenosić bidon, co ogranicza ryzyko zalania książek. Idealnie jeśli w szkole znajdują się szafki, i dzieci mogą część rzeczy zostawić w szkole, co chroni ich kręgosłupy przed przekrzywieniem.

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty?

Zanim wybierzemy plecak lub tornister zastanówmy się, jak dziecko będzie pokonywać drogę do szkoły – pieszo czy samochodem, co dziecko będzie musiało przenosić w plecaku – czy w szkole są szafki, czy ich nie ma. Załadowany plecak nie powinien być cięższy niż 10% wagi dziecka.

Plecak czy tornister warto przymierzyć, powinien być on wygodny i dać się dobrze dopasowywać do sylwetki. Ponadto powinien być wyposażony w odblaski, które zwiększą widoczność dzieci na drodze. Zwróćmy uwagę na wytrzymałość, dzieci nierzadko sprawdzają plecaki i tornistry na wiele sposobów. Są tak kreatywne, że gorszej jakości torby nie wytrzymują tej próby.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.