Płaskostopie u dziecka – rozpoznanie, zdjęcia, leczenie

Stopy dziecka rozwijają się w dynamiczny sposób. Szacuje się, że 80% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, jednak już tylko 20% dorosłych może pochwalić się prawidłową budową stóp (Brian Rothbart, Forever free form chronic pain, 2009). Warto obserwować sposób chodzenia dziecka i wygląd stóp, by w razie nieprawidłowości móc szybko zareagować. Chociażby ze względu na płaskostopie u dziecka, które jest obecnie bardzo często stwierdzaną niedoskonałością w budowie stopy. Ma dość charakterystyczne objawy, zauważalne już na pierwszy rzut oka – stopy dziecka przylegają w całości płasko do podłoża. Gdy są mokre, pozostawiają spore bezkształtne odbicie, bez wyraźnego pustego miejsca na łuk stopy.

Płaskostopie u dziecka może przebiegać bezobjawowo lub uprzykrzać codzienne funkcjonowanie. Czy jest na nie sposób? Co działa, a co jest bezskuteczne? I kiedy tak naprawdę się martwić, a kiedy płaskostopie to fizjologia?

Kiedy płaskostopie u dziecka to objaw fizjologiczny?

Rodzice często martwią się z powodu płaskostopia, trzeba jednak uświadomić sobie, że do 4-5 roku życia występuje płaskostopie fizjologiczne, które należy obserwować, bez interweniowania. Pierwsze wkładki ortopedyczne można używać dopiero po 4 roku życia, wcześniej należy dać stopie rozwijać się samodzielnie.

Jednak jeśli dziecko ma 5 lat i nadal ma płaskie stopy, należy udać się do lekarza. Sygnałami motywującymi do szybszej wizyty są: ból stóp, stawów kolanowych, częste chodzenie na palcach, częste potykanie się o własne nogi, ból kręgosłupa, dyskomfort podczas chodzenia, chód ze stopami skierowanymi do środka, układanie kolan w kształcie litery X, asymetrie w ustawianiu stóp.

Płaskostopie u dziecka: objawy

Płaskostopie u dziecka jest dość proste do stwierdzenia. U dzieci rzadko powodują przykre objawy, te mogą wystąpić dopiero później, w dorosłym życiu, jeśli płaskostopie nie minie. Najczęściej stwierdza się:

 • częściowe lub całkowite załamanie łuku,
 • przechylanie pięt na zewnątrz,
 • nieporadność w chodzeniu,
 • zmniejszona energia,
 • ból i tkliwość w nogach,
 • skurcze w łydkach,
 • nierówne ścieranie podeszew butów.
płaskostopie u dziecka

płaskostopie u dziecka

Płaskostopie u dziecka – rodzaje

Płaskostopie u dziecka może mieć różny przebieg:

 • płaskostopie elastyczne, nadmiernie ruchliwe – zmiana nie jest bolesna, nie prowadzi do kalectwa i nie wymaga leczenia. Niezbędna jest obserwacja,
 • płaskostopie elastyczne z krótkim ścięgnem Achillesa – bardzo rzadkie u dzieci, dotyczy obu stóp, może powodować ból i utrudniać chodzenie,
 • sztywne płaskostopie – najrzadziej spotykane, najczęściej pojawia się u osób, które mają problem z kośćmi w nogach. około 1/4 osób z tą wadą odczuwa ból i mierzy się z niesprawnością stóp.

Jak rozpoznać płaskostopie?

Rodzic może przypuszczać, że dziecko ma płaskostopie, jednak to ortopeda, specjalista od wad postawy diagnozuje problem. Doświadczona osoba ocenia ułożenie stopy, gdy dziecko stoi i siedzi. Poddaje ocenie również pracę stopy w trakcie chodzenia, w niektórych sytuacjach może badać również staw kolanowy lub biodrowy. Gdy zniekształcenia są spore, może być zlecone wykonanie rentgena.

Leczenie: płaskostopie u dziecka

Jeśli dziecko nie ma objawów bólowych, zazwyczaj specjalista zaleca obserwowanie stóp i sposobu chodzenia. Dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na to, że tak zwana gimnastyka korekcyjna jest skuteczna (na pewno nie zaszkodzi).

Niekiedy po obejrzeniu dziecka, lekarz zaleca stosowanie specjalnych wkładek do butów. Trzeba jedna pamiętać, że wkładek nie dopasujemy do każdego rodzaju obuwia – np. klasycznych sandałów, co nieco ogranicza ich skuteczność.

Poza tym wkładki zmniejszają rozmiar obuwia, dlatego gdy dziecko je nosi, niezbędny jest wybór większych butów. I bardzo istotna uwaga – najpierw dobieramy wkładki, a dopiero później obuwie, nie na odwrót.

Jeśli płaskostopie u dziecka powoduje ból, konieczne jest zastosowanie się do zaleceń chirurga. Zazwyczaj specjalista poleca:

 • czasowe ograniczenie aktywności – zwłaszcza stania i chodzenia,
 • stosowanie specjalnych ortez, zazwyczaj wewnątrz buta, które ustawiają stopę w prawidłowym położeniu,
 • leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • fizykoterpia – specjalne ćwiczenia stopy wykonywane pod okiem specjalisty, zwłaszcza koncentrujące się na rozciągnięciu ścięgna Achillesa,
 • w nielicznych sytuacjach niezbędny jest zabieg chirurgiczny.

Zlekceważenie wad stóp może mieć negatywny wpływ na rozwój całego aparatu ruchu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jula Jula

  Moje dzieci 5 – 7 lat tez maja plaskostopie, nosimy specjalne wkladki. Nasz lekarz tez mowil, ze cwiczenia niewiele daja…wiec jak nam sie przypomni to cwiczymy, a jak nie to nie ;)

 2. Karl Karl

  Ja pytałem mojego ortopedy o wkładki ortopedyczne dla dzieci. I aby rozwiać wszelkie wątpliwości Do 6-8 roku życia układ kostny i więzadłowy stóp u dzieci dopiero się kształtuje. Aparat więzadłowo-mięśniowy jest wiotki, co stanowi przyczynę stopy płasko-koślawej. Taka koślawość nazywana jest fizjologiczną i nie należy jej leczyć, bowiem zanika sama. Odpowiedź na pytanie, czy stosować wkładki ortopedyczne wśród dzieci do 6. roku życia brzmi – NIE! Jeśli jednak dziecko jest starsze i ma płaskostopie to warto zastosować wkładki wg mnie jedna z lepszych marek w tej chwili.na polskim rynku to REKLAMA

 3. IWAN IWAN

  Wg mnie najlepsze są dynamiczne wkładki