Plamienia w ciąży – norma czy problem?

Plamienia w ciąży są bardzo częste. Według różnych statystyk, obserwuje je u siebie około 20% przyszłych mam w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Plamienie ma to do siebie, że jest mniejsze niż krwawienie miesięczne. Może mieć również różną barwę od krwistoczerwonej, poprzez różową a kończąc na brunatnej.

Co oznaczają plamienia w ciąży? Czy jest się czym martwić? Kiedy niezwłocznie wezwać pogotowie?

Plamienia w ciąży są powszechne

Plamienia w ciąży występują bardzo często. Zdecydowana większość kobiet, które ich doświadczała donosiła ciążę i urodziła zdrowe dziecko.

Trzeba jednak odróżnić plamienia od krwawień w ciąży. Pierwsze są niewielkie, drugie wiążą się z wypływem krwi podobnym do tego obserwowanego w trakcie menstruacji. Jeśli krew pokryje całą wkładkę, jest to już krwawienie, a nie plamienie.

W przypadku krwawienia należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Plamienie w ciąży (jeśli nie towarzyszą jemu inne objawy, typu silny ból brzucha) nie wymaga natychmiastowej konsultacji z ginekologiem. Dla pewności warto skontaktować się z lekarzem telefonicznie (jeśli masz taką możliwość). Koniecznie powiedz o plamieniach lekarzowi przy następnej wizycie.

plamienia w ciąży

Plamienia w ciąży zazwyczaj występują w I trymestrze. Najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju. Jeśli zobaczysz kilka kropli krwi na bieliźnie lub podczas przetarciu papierem, zachowaj spokój.

Jeśli jednak plamienie wystąpi w II lub III trymestrze (kiedy zdarza się ono zdecydowanie rzadziej), postaraj się możliwie szybko skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Zwłaszcza obfite plamienie bardziej przypominające krwawienie w późniejszej ciąży może alarmować o problemach zdrowotnych Twoich lub dziecka.

Jakie są przyczyny plamień w ciąży?

Plamienia w ciąży mogą mieć różne przyczyny, w zależności od tego, na którym etapie ciąży się je obserwuje.

 • plamienie implantacyjne – występuje gdy zapłodnione jajo przyczepia się do ścianki macicy. Efektem tego jest niewielkie plamienie lub kilka dni niewielkiego krwawienia. Najczęściej plamienie implantacyjne występuje na bardzo wczesnym okresie ciąży, kiedy kobieta nie wie o swoim odmiennym stanie. Bywa mylone ze skąpą miesiączką.
 • polipy szyjki macicy – niekiedy plamienia w ciąży spowodowane są przez nieszkodliwe wzrost szyjki macicy. Wszystko za sprawą wzrostu poziomu estrogenów w ciąży i zwiększonej ilości naczyń krwionośnych w tkankach. W efekcie tego niewielkie otarcie, na przykład podczas badania ginekologicznego czy współżycia może zakończyć się krwawieniem.
 • nadżerka w ciąży – plamienia mogą mieć związek z występowaniem nadżerki w ciąży, dodatkowo zazwyczaj występują upławy. Obecność nadżerki lekarz stwierdza podczas badania ginekologicznego
 • wpływ hormonów – plamienie w ciąży na bardzo wczesnym etapie ciąży może być spowodowane zmianami hormonalnymi, zazwyczaj szybko mija, gdy sytuacja się stabilizuje. Niekiedy jednak stwierdza się niedobory progesteronu i niezbędne jest leczenie w celu utrzymania ciąży.
 • przemęczenie – niewielkie krwawienie w ciąży, zwłaszcza w II trymestrze, może być wynikiem przemęczenia.
 • łożysko przodujące – krwawienie zazwyczaj występuje w zaawansowanej ciąży.

Plamienie w ciąży może wystąpić po współżyciu, badaniu ginekologicznym, w sytuacji stresowej, kiedy gwałtownie rośnie ciśnienie krwi.

Plamienie we wczesnej ciąży może również wskazywać na ciążę pozamaciczną.

Kiedy należy wezwać pogotowie?

 • Jeśli plamienie przechodzi w krwawienie.
 • Sygnałem alarmowym jest też silny ból brzucha i skurcze, a także pogarszające się samopoczucie.
 • Niepokoić powinien ponadto silny ból brzucha oraz dolnego odcinka kręgosłupa.

Co zrobić, jeśli wystąpiło plamienie w ciąży?

Po skonsultowaniu się z lekarzem, ginekolog może zalecić:

 • częsty odpoczynek w ciąży,
 • dbanie o odpowiednie nawodnienie,
 • unikanie podnoszenia większych ciężarów,
 • ograniczenie aktywności fizycznej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Zmartwion26 Zmartwion26

  Witam. Jestem szczęśliwa mamą, rok temu przez cc przyszła na świat moja coreczka.Miesiączki wróciły bardzo szybko i są tak samo regularne jak przed ciążą tj co 30-31 dni, trwają 3 do 4 dni.
  19 października miałam miesiączkę, kolejna pojawiła się również regularnie 19 listopada. Jest jednak dla mnie dziwne ponieważ nigdy wcześniej tak nie miałam że od 24 dc strasznie bolały mnie jajniki i plecy, do tego miałam aż do dnia okresu ciagle uczucie że jestem mokra i biały rozciągliwy gęsty śluz który nie jest oznaką infekcji ( zero objawów na to wskazujących) gdzie zawsze przed okresem miałam suchość, co najbardziej mnie dziwi okres trwał tylko półtora dnia !!! myślałam że może @ się rozkręci ale nadal nic.. plecy wciaz mnie strasznie bolą. Dodam że nie przyjmuje tabletek anty, nie stosuje żadnych krążków ani nic w tym rodzaju. Nie przyjmuje również żadnych leków dlatego się zmartwiłam ta sytuacja. Kobietki czy któraś z Was tak miała ?? proszę o poważne odpowiedzi moim celem jest porada od osób które potrafią mi powiedzieć czy to mogą być jakieś poważne zaburzenia hormonalne i mam iść do lekarza czy po prostu takie rzeczy się zdarzają. Dziekuje pozdrawiam