Pierwszy tydzień życia dziecka to czas ogromnych zmian zarówno dla samego noworodka, jak i jego rodziców. Maluszek przeżywając pierwsze chwile poza brzuchem mamy, zaczyna intensywnie chłonąć świat wszystkimi zmysłami, jednocześnie powoli przystosowując się do rzeczywistości. Zmienia się też jego wygląd, a wszelkie obrzęki i zaczerwienienia stopniowo znikają. Dla pociechy w tym czasie największe znaczenie ma bliskość rodziców oraz ich dotyk. Sprawdź, jak dokładnie przebiega pierwszy tydzień życia dziecka!
Wygląd tygodniowego maluszka
W pierwszych dniach życia dziecko nie przypomina jeszcze pięknego noworodka znanego nam ze zdjęć czy filmów. Nadal nosi bowiem ślady przeciskania się przez kanał rodny i porodu. Maluszek może więc mieć lekko zniekształconą główkę, krwiaki na ciele oraz twarzy, powiększone sutki, mocno zaróżowioną skórę, a także opuchnięte powieki.
Ponadto u większości pociech występuje też żółtaczka noworodkowa. Zazwyczaj wszystkie te objawy mijają w ciągu pierwszego tygodnia. Warto również zdawać sobie sprawę, że w drugiej lub trzeciej dobie dziecko zaczyna także tracić na wadze. Nie powinno to jednak wzbudzać żadnego niepokoju. Maluch w pierwszych dniach życia wydala smółkę i traci płyny, co nazywane jest fizjologicznym spadkiem ciała. Po około 6-10 dniach noworodek powróci już do swojej początkowej wagi.
Sen i karmienie w pierwszym tygodniu życia dziecka
Podczas pierwszego tygodnia noworodek przede wszystkim śpi, często nawet do dwudziestu godzin na dobę. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem zmęczony porodem organizm dziecka musi się odpowiednio zregenerować i odpocząć. Maluszek budzi się więc głównie tylko na karmienie.
Lekarze przyjmują, że pierwsza próba karmienia piersią powinna odbyć się w ciągu dwóch godzin od porodu. Chociaż kobiece piersi wytwarzają wtedy jeszcze mało pokarmu to zawierają w sobie tzw. siarę, która ma niezwykle korzystny wpływ dla zdrowia pociechy. Jeśli świeżo upieczona mama z pewnych względów nie może lub nie chce karmić piersią to należy już zacząć wprowadzać mleko początkowe. Większość noworodków potrzebuje karmienia, co około 3-4 godziny, przeważnie 8-12 razy na dobę. Pobierane ilości pokarmu nie są jednak zbyt duże, więc nie trzeba obawiać się o przekarmienie maluszka.
Pierwszy tydzień życia a rozwój dziecka
Nowo narodzone dziecko już od pierwszych chwil życia bardzo dynamicznie się rozwija. Efektywnie rośnie jego mózg i ewoluują zmysły. Maluch niezwykle intensywnie reaguje na dźwięki oraz bodźce zewnętrzne. Rodzice mogą też zaobserwować, że noworodek sporadycznie zamyka dłonie w odruchu chwytania, kiedy nagle usłyszy dźwięk. W pierwszym tygodniu dziecko komunikuje się z otoczeniem głównie przy pomocy płaczu.
Wszystkie swoje potrzeby wyraża poprzez płacz, ułożenie ciała, miny oraz gesty. Chociaż początkowo opiekunowie mogą mieć problem z rozpoznaniem poszczególnych sygnałów wysyłanych przez pociechę, to po kilku dniach powinni nauczyć się, co dokładnie w danej chwili komunikuje ich dziecko.
Noworodek a potrzeba bliskości
Dla noworodka, który ma do czynienia z nagłym nadmiarem bodźców bardzo ważne jest poczucie bliskości rodziców. Maluszek na tym etapie rozwoju ma szczególnie wyostrzony zmysł dotyku, przez co potrzebuje częstego przytulania, głaskania oraz noszenia na rękach. Takie z pozoru proste czynności dają mu poczucie bezpieczeństwa i pomagają odnaleźć się w nowym otoczeniu. Dziecko doskonale rozpoznaje również zapach mamy, a nawet jej oddech. Dzięki temu bliskość rodzicielki kojarzy mu się ze spokojem i pozwala się zrelaksować. Bardzo ważne jest więc, aby w pierwszym tygodniu życia zapewnić malcowi jak największą dawkę czułości i miłości.
Pierwszy tydzień życia dziecka przebiega głównie na wzajemnym poznawaniu się. Świeżo upieczeni rodzice powoli uczą się zachowań swojej pociechy, a maluszek stopniowo zaznajamia się z otaczającym go światem. Zdecydowanie to jeden z najpiękniejszych etapów w życiu każdej rodziny i nawet pomimo dużego zmęczenia, warto spróbować cieszyć się tymi pierwszymi wspólnymi chwilami.
Komentarze