Pierwszy tydzień życia dziecka

Pierwszy tydzień życia dziecka to czas ogromnych zmian zarówno dla samego noworodka, jak i jego rodziców. Maluszek przeżywając pierwsze chwile poza brzuchem mamy, zaczyna intensywnie chłonąć świat wszystkimi zmysłami, jednocześnie powoli przystosowując się do rzeczywistości. Zmienia się też jego wygląd, a wszelkie obrzęki i zaczerwienienia stopniowo znikają. Dla pociechy w tym czasie największe znaczenie ma bliskość rodziców oraz ich dotyk. Sprawdź, jak dokładnie przebiega pierwszy tydzień życia dziecka!

Pierwszy tydzień życia dziecka

Wygląd tygodniowego maluszka

W pierwszych dniach życia dziecko nie przypomina jeszcze pięknego noworodka znanego nam ze zdjęć czy filmów. Nadal nosi bowiem ślady przeciskania się przez kanał rodny i porodu. Maluszek może więc mieć lekko zniekształconą główkę, krwiaki na ciele oraz twarzy, powiększone sutki, mocno zaróżowioną skórę, a także opuchnięte powieki.

Ponadto u większości pociech występuje też żółtaczka noworodkowa. Zazwyczaj wszystkie te objawy mijają w ciągu pierwszego tygodnia. Warto również zdawać sobie sprawę, że w drugiej lub trzeciej dobie dziecko zaczyna także tracić na wadze. Nie powinno to jednak wzbudzać żadnego niepokoju. Maluch w pierwszych dniach życia wydala smółkę i traci płyny, co nazywane jest fizjologicznym spadkiem ciała. Po około 6-10 dniach noworodek powróci już do swojej początkowej wagi.

Sen i karmienie w pierwszym tygodniu życia dziecka

Podczas pierwszego tygodnia noworodek przede wszystkim śpi, często nawet do dwudziestu godzin na dobę. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem zmęczony porodem organizm dziecka musi się odpowiednio zregenerować i odpocząć. Maluszek budzi się więc głównie tylko na karmienie.

Lekarze przyjmują, że pierwsza próba karmienia piersią powinna odbyć się w ciągu dwóch godzin od porodu. Chociaż kobiece piersi wytwarzają wtedy jeszcze mało pokarmu to zawierają w sobie tzw. siarę, która ma niezwykle korzystny wpływ dla zdrowia pociechy. Jeśli świeżo upieczona mama z pewnych względów nie może lub nie chce karmić piersią to należy już zacząć wprowadzać mleko początkowe. Większość noworodków potrzebuje karmienia, co około 3-4 godziny, przeważnie 8-12 razy na dobę. Pobierane ilości pokarmu nie są jednak zbyt duże, więc nie trzeba obawiać się o przekarmienie maluszka.

Pierwszy tydzień życia a rozwój dziecka

Nowo narodzone dziecko już od pierwszych chwil życia bardzo dynamicznie się rozwija. Efektywnie rośnie jego mózg i ewoluują zmysły. Maluch niezwykle intensywnie reaguje na dźwięki oraz bodźce zewnętrzne. Rodzice mogą też zaobserwować, że noworodek sporadycznie zamyka dłonie w odruchu chwytania, kiedy nagle usłyszy dźwięk. W pierwszym tygodniu dziecko komunikuje się z otoczeniem głównie przy pomocy płaczu.

Wszystkie swoje potrzeby wyraża poprzez płacz, ułożenie ciała, miny oraz gesty. Chociaż początkowo opiekunowie mogą mieć problem z rozpoznaniem poszczególnych sygnałów wysyłanych przez pociechę, to po kilku dniach powinni nauczyć się, co dokładnie w danej chwili komunikuje ich dziecko.

Noworodek a potrzeba bliskości

Dla noworodka, który ma do czynienia z nagłym nadmiarem bodźców bardzo ważne jest poczucie bliskości rodziców. Maluszek na tym etapie rozwoju ma szczególnie wyostrzony zmysł dotyku, przez co potrzebuje częstego przytulania, głaskania oraz noszenia na rękach. Takie z pozoru proste czynności dają mu poczucie bezpieczeństwa i pomagają odnaleźć się w nowym otoczeniu. Dziecko doskonale rozpoznaje również zapach mamy, a nawet jej oddech. Dzięki temu bliskość rodzicielki kojarzy mu się ze spokojem i pozwala się zrelaksować. Bardzo ważne jest więc, aby w pierwszym tygodniu życia zapewnić malcowi jak największą dawkę czułości i miłości.

Pierwszy tydzień życia dziecka przebiega głównie na wzajemnym poznawaniu się. Świeżo upieczeni rodzice powoli uczą się zachowań swojej pociechy, a maluszek stopniowo zaznajamia się z otaczającym go światem. Zdecydowanie to jeden z najpiękniejszych etapów w życiu każdej rodziny i nawet pomimo dużego zmęczenia, warto spróbować cieszyć się tymi pierwszymi wspólnymi chwilami.

Bibliografia:
Fertleman C., Simone C., Twoje niemowlę tydzień po tygodniu. Poradnik opieki nad maluszkiem, Wydawnictwo K.E. Liber 2011.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*