Pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem to wielkie wydarzenie. Powód do dumy, czasami moment wzruszeń i jednocześnie stresów.

Zanim wyjdziesz z dzieckiem z domu, możesz mieć sporo wątpliwości i pytań – kiedy najlepiej zaplanować spacer, jak się do niego przygotować, czy potrzebne jest wcześniejsze werandowanie? Jak długo spacerować i na co zwrócić uwagę?

Oto przewodnik, który warto przeczytać, po to, aby to ważne wydarzenie było możliwe przyjemne i pozbawione przykrych wpadek.

pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy potrzebne jest werandowanie?

W trakcie podejmowania decyzji odnośnie pierwszego spaceru, warto posłuchać intuicji i kierować się zdrowym rozsądkiem.

W ciepłe miesiące, późną wiosną, latem i wczesną jesienią, gdy na zewnątrz jest przyjemnie, na spacer można wybrać się już w pierwszym tygodniu po porodzie. Nie jest potrzebne werandowanie. Gdy natomiast aura jest mniej sprzyjająca, na dworze jest chłodno, deszczowo i wietrznie, przed pierwszym wyjściem z noworodkiem warto zdecydować się na werandowanie. Co prawda noworodek urodzony zimą ma za sobą pierwszy spacer w trakcie powrotu ze szpitala, jednak zaleca się, by z werandowaniem poczekać dwa tygodni po porodzie i rozpocząć je w trzecim tygodniu życia dziecka.

Co oznacza werandowanie? Chodzi o to, by ubrać dziecko tak, jak na spacer, położyć w wózku i postawić przy otwartym oknie. Po około trzech dniach można wystawić wózek na balkon. Warto rozpocząć od krótkich okresów werandowania, trwających 5 minut i powoli wydłużać czas do 20 minut. Kolejnym krokiem po werandowaniu jest wyjście z dzieckiem na zewnątrz.

Ile powinno trwać werandowanie? Na spacer, jeśli aura sprzyja, można wyjść już po 4 dniach. Jeżeli pogoda nie zachęca do wyjścia, lepiej poczekać z tradycyjnym spacerem, kontynuując werandowanie przez kolejne dni.

Warto poczekać z pierwszym spacerem, szczególnie jeśli dziecko jest wcześniakiem. Wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem.

Pierwszy spacer z noworodkiem – jedna warstwa więcej

Zanim wyjdziemy z dzieckiem z domu, trzeba podjąć decyzję dotyczącą ubrania. Najprościej jest wczesną jesienią lub latem, kiedy wystarczy założyć body, spodenki, ewentualnie skarpetki i czapkę. W razie potrzeby można przykryć dziecko cienkim kocykiem lub w trakcie upałów pieluszką tetrową. W słoneczny dzień dobrze mieć ze sobą parasolkę przeciwsłoneczną przyczepioną do wózka i moskitierę, jeśli zamierzamy spacerować w parku czy w okolicy lasu.

Sytuacja się trochę komplikuje, gdy pogoda nie jest łaskawa. Wtedy trzeba dobrze rozważyć sposób ubrania, by nie przegrzać noworodka, ale jednocześnie, żeby dziecko nie zmarzło. Zazwyczaj sprawdza się podwójna warstwa – spodni, bodziaków, ciepłe skarpetki i czapka, a do tego wygodny kombinezon. Dodatkowo warto mieć przy sobie koc. Maluszek w wózku nie rusza się, nie jest w stanie samodzielnie i sprawnie regulować temperatury ciała, dlatego warto zadbać o to, by noworodkowi nie było chłodno.

Ogólna zasada, jaka obowiązuje w trakcie ubierania małego dziecka, szczególnie noworodka, to – jedna warstwa więcej. Trzeba jednak pamiętać, że tą warstwą jest kocyk czy pieluszka tetrowa, którą maluszka przykrywamy.

Pierwszy spacer z noworodkiem – o której godzinie?

Gdy na zewnątrz temperatury nie rozpieszczają, warto na pierwszy spacer wybrać godziny okołopołudniowe, kiedy mamy największą szansę na to, że zaświeci słońce, a temperatura będzie najbardziej sprzyjająca na spacer.

Natomiast latem lub późną wiosną, warto zaplanować pierwszy spacer w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych, kiedy słońce nie świeci już tak mocno, a temperatura nie jest bardzo wysoka. Można również zaplanować wyjście na godziny poranne, około 8-9, kiedy skwar nie jest jeszcze duży.

Na pewno,  by spacer był przyjemnością, warto wziąć pod uwagę rytm dziecka. Maluszek powinien być nakarmiony, po drzemce, w możliwie jak najlepszym nastroju.

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak długo?

Pierwszy spacer z noworodkiem powinien być krótki i trwać około 30 minut. Organizm małego dziecka inaczej odbiera bodźce, jest bardziej podatny na kontakt z wszelkimi drobnoustrojami, pyłkami, alergenami krążącymi w powietrzu. Dlatego coś, co może wydawać się dla nas „tylko” spacerem, dla dopiero co urodzonego dziecka będzie „wielkim wydarzeniem”.

Nagle przecież maluszek zmienia położenie, inaczej odbiera otoczenie, temperaturę, unoszące się zapachy, dodatkowo w wózku jest mimo wszystko inaczej niż w łóżeczku, trochę trzęsie, buja. Wszystko to stanowi wielkie wyzwanie dla układu nerwowego i zmysłów noworodka. Dlatego warto spojrzeć na spacer z noworodkiem jak na spore wydarzenie, nie tylko dla dumnego rodzica, ale przede wszystkim maluszka.

Na marginesie warto dodać, że spacer z noworodkiem nie oznacza spaceru z wózkiem. Można również wybrać inną opcję – sięgnąć po chustę, która wielu rodzicom pozwala na większą swobodę, a maluszków uspokaja.

Po pierwszym spacerze przyjdzie czas na kolejne. To ważne, by codziennie znajdować czas na przebywanie na świeżym powietrzu. Przeczytaj, co daje dziecku spacer.

Powodzenia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.