„Pierwszy rok życia dziecka”+ wyniki konkursu

To kontynuacja bestsellerowego poradnika „W oczekiwaniu na dziecko”. I choć pozycja ta ma wiele zalet, jest starannie przygotowana, odpowiada na najważniejsze pytania młodych rodziców, to ma również niestety wady, które wymagają jednoznacznego komentarza, ale o tym poniżej…

Braki i szkodliwe informacje

Pierwszy-rok-zycia-dziecka_Sharon-Mazel,images_product,21,978-83-7510-792-0Publikacja ta ma wyraźne braki. Niestety, bo pułap, z jakiego jest oceniana z powodu poprzedniczki, jest wysoki. Na przykład fragment o przeciwwskazaniach do karmienia piersią musiał być skomentowany przez polskiego lekarza, by zaprzeczyć nieprawidłowym informacjom zawartym w poradniku.

W publikacji znajdziemy też szkodliwe rady, na przykład już na końcu, na stronie 520 możemy przeczytać, że przy udarze cieplnym pierwsza pomoc powinna polegać na owinięciu dziecka ręcznikiem zanurzonym w lodowatej wodzie (wodzie z lodem). To bardzo niedobra rada, która może skutkować szokiem termicznym. W przypadku udaru cieplnego można owinąć dziecko w ręcznik zmoczony letnią wodą, ale nie lodowatą i od razu wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Dalsze przykłady?

Niestety, to nie koniec. Na stronie 331 znajdziemy rady, by sześciomiesięczne dziecko podciągać do siedzenia, stawiać na kolanach, by mogło podskakiwać, stymulując w ten sposób rozwój motoryki. Pytam: po co?

Wystarczy przecież kładzenie na brzuszku i zabawa na macie edukacyjnej lub zwykłym kocu. Wszelkie bardziej odważne sposoby stymulowania maluszka mogą jedynie zaszkodzić…

Poza tym wiele rozdziałów jest nieprzydatnych, odrealnionych, niepasujących do warunków polskich (np. rozdział o adopcji) i choć polskie wydanie opatrzone jest komentarzem redaktora z Polski, to nadal wiele kwestii można było rozwiązać lepiej. Pozostaje niedosyt…

Zalety

Książka przedstawia każdy miesiąc rozwoju dziecka w pierwszym roku życia.

Plusem są miejsca z odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania.

Poza tym poradnik dobrze się czyta, autorki posługują się prostym, zrozumiałym i obrazowym językiem. Nikogo nie oceniają i dodają otuchy.

Co by nie mówić jest to jeden z lepiej opracowanych poradników, mimo wyżej opisanych wad.

Uwaga, konkurs!

Chcecie wygrać poradnik „Pierwszy rok życia dziecka”?

Mamy dla Was dwa egzemplarze przekazane przez Wydawnictwo Rebis.

Jak je wygrać?

Napiszcie w komentarzu pod tym wpisem, dlaczego pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian.

Najciekawsze dwie odpowiedzi nagrodzimy książkami.

Zabawa trwa do 31 lipca 2014.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ala M. Ala M.

  Pierwszy rok jest okresem niesamowicie pięknym i stresującym, a to dlatego, że z bezbronnego maluszka dziecko staje się dużo rozumiejącym chodzącym brzdącem

 2. Justyna Justyna

  Pierwszy rok zycia to nauka zycia poza łonem matki. Dziecko poznaje swiat , uczy sie chodzic , siedziec poznaje nowe smaki .. Uczy sie okazywania prostych emocji..Kazda zmiana ,postęp w roozwoju jest duma dla rodzicow ..Moim zdaniem w pierszym roku zycia dziecko uczy sie najwięcej

 3. Mama Mama

  Książka jest prawie nieprzydatna, za duzo blędów, potknięć, zgadzam się – nie jest warta swojej ceny. Na rynku są lepsze, np. Brazeltona.

 4. justyna1 justyna1

  Jestem mamą wcześniaka i pierwszy rok był dla nas zarówno walką jak i pogonią. Po pierwsze walkę o zdrowie- zaliczyliśmy różnych lekarzy, walczyliśmy z refluksem, atopowym zapaleniem skóry. Pogonią bo robiliśmy wszystko by córeczka dogoniła rówieśników. Łatwo nie było bo mala ulewała nam co noc co praktycznie minęło jak skończyła rok. Skórka po roczku również zgrubiała a pod nią wytworzyła się warstwa tłuszczyku i problem zniknął.Poza tym okres pierwszego roku to okres szczepień, uczenia się siebie nawzajem, zdobywania umiejętności-siedzenia, chodzenia,jedzenia. Po roku wszystko zaczyna się stabilizować a my znamy się już na tyle,że wiemy co ważne a co nie. Ps. udało nam się dogonić rówieśników

 5. aga aga

  ponieważ przez jeden rok dzieje się cud maleńki niemowlaczek zmienia się w małego rozumnego człowieczka

 6. patkaM_87 patkaM_87

  Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian w życiu dziecka bo to ono z niemowlaka zmienia się w małego już troszkę rozumnego człowieka ale i również w życiu rodziców którzy z niezdarnych i niedoświadczonych stają się niemal specjalistami wychowania i opiekowania się :)

 7. gemini69 gemini69

  Pierwszy rok to czas gdy w życiu dotychczasowej fasolki wydarza się wszystko co daje fundament. Wychodzi z ciepłego ciemnego miejsca i poznaje mamę i tatę i ich ciepłe ramiona i słowa. Pojawiają się odczucia mokro sucho zimno ciepło jasno ciemno. Dziecko zauważa, że ma rączki nóżki że może się podniesc złapać cos lub się czegoś a nawet wstac ;-). Dziecko poznaje smaki kolory faktury i struktury. Roczny zawrót głowy i co dzień coś nowego ;-)

 8. Karina Szkutnik Karina Szkutnik

  W pierwszym roku życia maleństwa najwięcej się dzieje. Malec od pierwszych dni życia uczy się i poznaje świat. Codziennie zdobywa nowe umiejętności i w każdy kolejny je udoskonala. Przez całe późniejsze życie człowiek nie uczy się tyle ile w pierwszym roku.

 9. Kasia Kasia

  1 rok życia , jest czasem zmian przeogromnych , dla wszystkich domowników, jak i najbliższej rodziny, najbardziej te zmiany dotykają rodziców i dziecko, zaczynając od zmian związanych z wyglądem ciała po porodzie , z problemami rozstępów, karmienia piersią, w kółko zmieniającym się rozmiarem piersi, do bałaganu w życiu, nic już nie jest tak jak wcześniej, ta mała istotka niby nic takiego na początku nie robi, a w życiu potrafi ładnie namieszać, 1 tydzień, docieramy się z dzieckiem , poznajemy jego potrzeby, oczekiwania, poznajemy też własne ciało, kiedy przychodzi pora karmienia, nagle zaczyna nam cieknąć pokarm , a dziecko wiercić się i ssać rączki, po tygodniu mamy już jako tako plan dnia, jednak po mc, znów następuje zmiana, mały człowiek zaczyna ,, kombinować” chce żeby poświęcać mu więcej uwagi, czymś go zainteresować, po 2, chciało by już coś dotknąć zobaczyć czy smakuje, jednak nie do końca potrafi, po 3 już czasem coś uda mu się złapać, zaczyna próbować się poruszyć chodź troszkę, i tak przez cały rok, co mc nas czymś zaskakuje, czymś nowym świeżym , jesteśmy dumni. Zmiany dotyczą też relacji wobec partnerów , mają mniej czasu, więcej obowiązków, często różnice w kwestii wychowania, dziecko wystawia te relacje na próbę, rodzice wchodzą na nowy poziom związku, uczucie staje się na pewno mocniejsze i trwalsze. Przez rok uczymy się życia z nowym człowiek którego kochamy bezgranicznie, i które kocha nas. Po skończeniu 1 roku, rozwój nie staje w miejscu, nabiera tempa, ciągle coś nowego. Umiemy też się już porozumieć z dzieckiem , ono zaczyna mieć własne zdanie, nie koniecznie zgodne z naszym a często wręcz przeciwne do naszego hehe

 10. Mola Mola

  Dziecko uczy się biegać, chodzić…ale zanim to przewraca się z brzuszka na plecy, podnosi główkę, uśmiecha się. To okres ogromnych zmian!

 11. Agnieszka Agnieszka

  Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian nie tylko dla maluszka, ale również dla jego rodziców. Po 9 miesiącach życia w ciepłym i wygodnym łonie matki maluszek zjawia się na świecie, co nie jest dla niego przeważnie sielankowym doświadczeniem. Samodzielne oddychanie, ssanie piersi mamy, to wszystko na pewno staje się łatwiejsze, gdy maluszek może przytulić się do ciepłego ciała mamy, posłuchać jej bicia serca, które przecież już zna. Potem odnalezienie się w świecie dorosłych, słuchanie odgłosów, rozróżnianie bliskich osób. Przez te 12 miesięcy dziecko osiąga wiele sukcesów, wyciąga rączki do zabawek, uczy się podnosić główkę, podnosi się przy pomocy rodziców, opiera się, uczy się kontrolować ruchy głowy, aby później z pomocą uczyć się siedzieć, wstawać, a potem samodzielnie stać i próbować chodzić. Te wszystkie „małe kroczki” prowadzą do nauki nowych umiejętności, maluszek zmienia się z noworodka do niemowlaka. Ten czas jest też bardzo dynamiczny dla rodziców, wszelkie obawy i troski o swoją pociechę są uzasadnione. Nauka bycia ze sobą, opieki nad maluszkiem, troska o jego zdrowie oraz o to czy wszystko najlepiej wykonuję? Uważam, że jest to czas wyjątkowy zarówno dla nowego członka rodziny, jak i jego rodziców, starajmy zapamiętać z tego okresu jak najwięcej.

 12. Paula84 Paula84

  Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian, ponieważ w tym okresie dziecko bardzo szybko rośnie, uczy się nowych rzeczy, z każdym dniem zaskakuje rodziców. W ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecko podwaja swoją wagę urodzeniową, w kolejnych latach życia dziecko nie rośnie już tak szybko. Dziecko w pierwszym roku życia zmienia się bardzo szybko, rośnie „w oczach”, szybko zmienia się na buzi, z każdym dniem umie coraz więcej. Jest to niezapomniany okres dla rodziców bo poza tym, że dziecko nigdy już nie będzie takie malutkie jak teraz, w tym okresie dziecko wiele rzeczy robi po raz pierwszy np. pierwszy raz się uśmiechnie. Pierwszy rok z dzieckiem to okres kiedy całkowicie zmienia się również życie całej rodziny. Rodzice (i rodzeństwo jeżeli jest) uczą się nowej roli życiowej i życia z nową osobą.

 13. mama_lusi mama_lusi

  Pierwszy rok życia dziecka jest bardzo dynamiczny, gdyż dziecko wkracza w nowy świat. Uczy się wszystkiego po przez obserwacje, naśladowanie, odbieranie bodźców z otoczenia. Dzieci muszą z maluszka która był w brzuszku stac się bardziej samodzielne i radzić sobie. Płacząc wołają o mleko lub zmiane pieluszki. raczkowanie pomaga im się przemieszczać. Śmiech okazuje zadowolenie. Każda czynność dziecka, okazana emocja, nowe dokonanie, nie dzieje się bez przyczyny. W tym 1 roku dziecko uczy się funkcjonowania i radzenia sobie w życiu, tak aby osiągać swoje cele np. jak przeczołgam się do kwiatka to go obskubie. Każdy z tych etapów jest potem szlifowany aby robić to co raz lepiej rozwijać go. W późniejszych etapach po 1 roku tylko jest dopracowywane chodzenie, mówienie, jedzenie.

 14. Anula Anula

  Dlaczego dynamiczny? Bo wszystko zaczęło się jeszcze w świecie płodowym od ruchu i ten ruch towarzyszy dziecku codziennie, bardzo intensywnie przez pierwszy rok życia, zarówno pod względem motorycznym, jak i sensorycznym. Ten ruch oznacza życie i nadaje sens życia rodzicom.

 15. Kasia K. Kasia K.

  Każdy kolejny dzień w życiu maluszka przynosi coś nowego :-)

 16. AgnieszkaMG AgnieszkaMG

  Perspektywa bycia mamą zawsze miała dla mnie nieco groźny wydźwięk. Dotychczasowe wówczas doświadczenia z dziećmi zbudowały w mojej podświadomości obraz niecierpliwej, biernej, samolubnej, zimnej i nieczułej na dziecięce wdzięki mnie. Dodatkowo nabyta awersja do jakichkolwiek zmian życiowych nie sprzyjała podjęciu pozytywnej decyzji co do poczęcia potomstwa. Jednak stało się – być może jakaś część mnie chciała czegoś innego..
  Początek lawiny zmiennych uczuć to paraliżująca obawa o wszystko towarzysząca okresowi ciąży. Chwilowa poporodowa euforia niestety wkrótce została wyparta przez strach.Wraz z powrotem do „domu” narodził się we mnie ogromny wyrzut sumienia, który dawał się we znaki przy każdym spojrzeniu w oczy dziecka, przy każdym przystawianiu do piersi, wyrzut skreślający mnie jako kompetentnego rodzica, który z całą pewnością nie zapewni dziecku wszystkiego na co zasługuje. Myślałam, że to uczucie już nigdy mnie nie opuści… aż do pierwszego uśmiechu małej twarzy, który nieprzypadkowo nastąpił zaraz po moim mimowolnym pierwszym uśmiechu. Lody zaczęły stopniowo pękać, napełniając atmosferę w mieszkaniu uczuciami, których dotąd nie znałam, a więc i nie rozumiałam, uczuciami pozwalającymi przetrwać najbardziej irytujące niegdyś potrzeby dziecka, uczuciami będącymi podstawą wyrozumiałości, cierpliwości, wytrwałości, uczuciami na bazie których buduję relacje z synem i które chcę mieć w sobie już zawsze.
  Mogłabym powiedzieć, że potem było już z górki, ale to nie do końca prawda. Tak, zmiana nastawienia, odzyskana pogoda ducha i prolaktyna wprost zdumiewająco sprawnie przeprowadziły moje przeistoczenie z zimnej, złej i szarej ciotki w ciepłą i wesołą mamę. Ale macierzyństwo nie przeniosło mnie w mgnieniu oka do krainy mlekiem i miodem płynącej. Trudności pojawiają się tak samo często jak dawniej, trudne sytuacje trwają tak samo długo i bolą tak samo mocno, inne jest natomiast moje wartościowanie spraw.
  Pierwszy rok… jak go podsumować? Każdy inny wcześniejszy rok to pestka. A tu? Szok, ogromna dawka uczuć, tak skrajnych, tak zmiennych i tak silnych. Tyle przeczytanych broszur, artykułów i książek. Tyle pierwszych rozmaitości: spojrzeń, uśmiechów, kroków, słówek… Tyle przełomowych momentów, nowych umiejętności, nowych ząbków, nowych rozmiarów ubrań. A to wszystko tak szybko, nim się spostrzegłam minął rok, a czas dalej gna… Wciąż obawiam się tego jaki mój synek będzie wkrótce, bo każdego kolejnego dnia uważam, że teraz jest najfajniejszy, najmilszy, najbardziej kochany i najbardziej mój. Ale wkrótce uświadamiam sobie, że najbardziej uwielbiam go teraz … teraz wczoraj, teraz dziś i teraz jutro. I przestaję się bać bo za chwilę znów bierze mnie za rękę i ciągnie na stertę po raz kolejny wysypanych tego dnia klocków.

 17. Małgorzata Małgorzata

  Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian POPARTYCH skokami rozwojowymi dziecka, zmianami w sferze emocjonalnej, społecznej, fizycznej, o czas kiedy relacje mama-dziecko, tata-dziecko pogłębiaja się a dziecko z dnia na dzień staje się aktywniejsze, inteligentniejsze, coraz bardziej samodzielne. Dynamika pierwszego roku to również dynamika czasu który spędzamy z dzieckiem.

 18. Kasia Kasia

  pierwszy rok życia dziecka jest najpiekniejszym a zarazem najciekawszym rokiem w ktorym dziecko doswiadcza nowych rzeczy i sie ich uczy. Mozemy ogladac jak mały człowiek zmienia sie z dnia na dzien i uczy nowych rzeczy i jak szybko rosnie.

 19. Agnieszka Agnieszka

  Kiedy masz już większy brzuszek,
  rodzi się w tobie maluszek.
  Sprawy sobie wówczas jeszcze nie zdajesz,
  przed jakimi wyzwaniami stajesz.
  Pierwszy rok z życia dziecka to okres wielu dynamicznych zmian,
  ale i licznych dylematów dla przyszłych mam.
  Ten czas rozwój psychologiczno – fizyczny dziecka wspomaga
  i szczególnej opieki oraz odpowiedzialności od rodzica wymaga.
  Tutaj dziecko zaczyna raczkować, chodzić, siadać
  i zmysłami powolutku władać.
  Reaguje na dotyk, gesty, słowa
  i taka perspektywa jest dla niego jeszcze nowa.
  Poznaje świat, emocje okazuje,
  a rodzic powinien z nich odczytać, jak jego dziecko się czuje.
  Również na kruche jeszcze ciałko należy uważać
  i szczególnie podczas kąpieli maluszka ten problem rozważać.
  Rodzic w tym trudnym okresie powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności,
  aby mieć poczucie odpowiedzialności względem dziecka i obdarzać je dawką delikatności.

 20. Luiza Luiza

  Jestem przyszłą mama już nie długo, będzie maleństwo z nami. A pierwszy rok jest naprawdę zakręcony. Kobieta musi stać się wielo zadaniowa, nie tylko zajmowanie sie na poczatku niemowlakiem, ale i calym domem oraz znaleźć czas dla siebie, to dopiero wyzwanie. Ale najważniejsze to dbanie o prawidłowy rozwój dziecka manualny i ruchowy, radzenie sobie z pierwszymi ząbkami, kolkami, odpowiednie reagowanie na płacz, ale najważniejsze to radość jaka jest z patrzenia jak rośnie, pierwsze kroki i zamykanie szaf przed szaleństwem maleństwa, no i nauka męża jak zająć sie takim bablem. Wszystko przede mną.

 21. nualia nualia

  Jednego dnia w brzuchu, a kolejnego już w zupełnie innym świecie! Ostre światło, dziwne dźwięki i pełno innych zapachów. Na szczęście jeden z nich znam dobrze, chce być przy nim cały czas. Gdy oswoję się z nowym środowiskiem powoli otwieram oczy i widzę… rozglądam się wokoło, powoli dostrzegam nowe kolory. Już nie boję się poznawać świata, z chęcią wyciągam rączki, uśmiecham się do innych ludzi i lubię wszystko wkładać do buzi! Po jakimś czasie poznaję nowe smaki, wszystko jest takie fascynujące! A gdy odkrywam, że mogę poruszać się z jednego miejsca na drugie, to już nikt nie może za mną nadążyć!

  • kingula23 kingula23

   Moim zdaniem pierwszy rok jest najważniejszy dla układu nerwowego ponieważ wtedy najbardziej rozwija się mózg. Gdy będziemy dziecku robić krzywdę, ograniczać bliskość, źle odżywiać i nieodpowiednio dbać będzie to rzutowało na dalszy rozwój neurologiczny. Dziecko będzie miało problemy w szkole i w dalszym dorosłym życiu zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym.

 22. Ewelina Ewelina

  Pierwszy rok z naszym maleństwem dostarcza nam codziennie nowych pięknych wrażeń i przeżyć . Tylko w tym okresie jesteśmy w stanie za obserwować w każdy dzień zmiany naszego dziecka dziś przewraca się na brzuszek a jutro turla się po całym łóżku , ten czas jest dla nas rodziców i dziecka magiczny tak jak pod względem rozwoju a także pod względem emocjonalności trzeba okazać dużo miłości i cierpliwości w poznawaniu świata i odkrywaniu naszych uczuć . To tylko skrót z pierwszego życia razem nie da się tych chwil opisać codzienność dostarcza nam nowych wrażeń .

 23. Kulka Kulka

  Gdy patrzę na zdjęciu w dniu porodu nie wierzę, że to rozkrzyczane dziecko, które już całkiem sporo mówi, kiedyś było takie maleńkie…Dzieci rozwijają się w oszałamiającym tempie.

 24. Ullla Ullla

  Książka musi się znaleźć u mnie, bo jest mi potrzebna, Poprostu, więc wybierzcie dobrze ;)

 25. justyna1983p justyna1983p

  Pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian, ponieważ z małej, bezradnej istotki, która tylko śpi i je, przeistacza się ono w małego, rozumnego człowieka, który chodzi, mówi i myśli. W pierwszym roku, jak w żadnym innym okresie życia, następuje mnóstwo zmian, zarówno fizycznych jak i psychicznych, dziecko nabywa ogromnie dużo nowych umiejętności, sporo rośnie i przybiera na wadze. To jest niesamowite, ale praktycznie każdego dnia można zauważyć, że coś się zmieniło, że nasze dziecko się rozwija, że potrafi coś nowego, że urosło, że więcej gaworzy, szerzej się uśmiecha, jest bardziej ruchliwe, itd. Obserwowanie takich fascynujących rzeczy jest możliwe tylko przez pierwszy rok życia naszego szkraba, później stopniowo te zmiany dokonują się wolniej, mniej dynamicznie lub zanikają całkiem. Także jest to okres bez wątpienia wyjątkowy i niepowtarzalny.

 26. mika19 mika19

  pierwszy rok życia dziecka to okres dynamicznych zmian dlatego, że dziecko poznaje siebie i świat!

 27. GosiaDr GosiaDr

  Czy są już znane wyniki konkursu? :)

 28. sosrodzice sosrodzice

  Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
  Gratulujemy osobom, których odpowiedzi zostały podświetlone na żółto :)

Zobacz również