Pierwszy okres porodu

Poród rozpoczyna się od pierwszej fazy, czyli rozwierania szyjki macicy. Następnie następuje drugi okres, czyli wydanie dziecka na świat oraz okres trzeci, czyli łożyskowy. Poniższy artykuł szczegółowo opisuje pierwszy okres porodu.

Pierwsza faza porodu: rozwieranie szyjki macicy

pregnantZazwyczaj jest najdłuższą, ale na szczęście najmniej bolesną fazą porodu. Jednocześnie można ją uznać za najmniej przewidywalną, ponieważ może ona trwać od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Co ciekawe kobieta może nie mieć świadomości, że poród de facto się rozpoczął. Skurcze mogą być całkowicie bezbolesne lub bardzo delikatne, nie budzące większego zainteresowania, a tym bardziej nie sugerujące, że „to już się dzieje”.

W pierwszej fazie porodu dochodzi do skrócenia szyjki macicy i jej rozwarcia do 3 cm. Zazwyczaj skurcze trwają od 30 do 45 sekund, czasami krócej. Są łagodne albo powodują niewielki dyskomfort. Zazwyczaj nie przeszkadzają w śnie.
W pierwszej fazie porodu skurcze powtarzają się zazwyczaj co 20 minut. Nie zawsze są regularne.

W pierwszej fazie porodu kobieta często obserwuje u siebie

 • bóle przypominające bóle menstruacyjne
 • bóle pleców,
 • ściskanie w podbrzuszu,
 • uczucie gorąca,
 • krwista wydzielina z pochwy,
 • poddenerwowanie lub wyciszenie, ulga, strach, lęk, niepewność

Na tym etapie nie musisz jeszcze jechać do szpitala. Jeśli jest środek nocy, śpij. Jeśli jest dzień, powiadom bliską osobę, z którą chcesz rodzić, że „coś się dzieje” i ma pozostać w gotowości. Możesz, a nawet powinnaś zjeść lekki posiłek. Jeśli dzięki temu będziesz spokojniejsza, sprawdź, czy w torbie do szpitala niczego nie brakuje. Możesz również wziąć ciepły prysznic, który pozwoli Ci się zrelaksować. Skup się na sygnałach płynących z Twojego ciała. Dbaj o to, by opróżniać pęcherz, bo pełny może spowolnić postęp porodu, mierz częstotliwość skurczy.

Rady dla partnera:

 • zachowaj spokój, bądź blisko, ale staraj się nie panikować,
 • możesz pomagać w ćwiczeniach relaksacyjnych,
 • zachowaj poczucie humoru,
 • upewnij się, że samochód jest zatankowany lub macie pod ręką numer do przewoźnika taxi.
 • możesz również mierzyć częstotliwość skurczy.

Kiedy do szpitala?

 • Jeśli odeszły wody płodowe (przezroczyste: w szpitalu powinnaś się pojawić po maksymalnie dwóch godzinach lub zielone i mętne: do lekarza trzeba jechać natychmiast),
 • Jeśli obficie krwawisz,
 • Jeśli nie czujesz ruchów płodu (zwłaszcza po posiłku).

Faza druga (przyspieszania lub aktywna)

Ta faza porodu trwa średnio od 2 do 3,5 godzin. To wartości średnie, choć zdarzają się spore odchylenia, które sprawiają, że ten etap porodu trwa kilkanaście godzin. Gdy skurcze stają się bolesne, a jeszcze nie dotarliście do szpitala, pora ruszać do kliniki.

Na tym etapie po monitorowaniu KTG i ocenie przebiegu porodu, najczęściej kobieta pozostawiona jest z osobą towarzyszącą, a personel pozostaje w pobliżu, w gotowości, by w razie potrzeby nieść pomoc.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Dais Dais

  Wszystko spoko ale dlaczego jak czujesz parcie masz tego co robić tylko czekać na znak personelu. Jest to całkowicie wbrew naturze i instynktowi. Mieszkam w innym kraju i tutaj zalecają słuchać ciała i robić jak ono mówi.