Rozwój dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka

 • Masa mózgu noworodka stanowi jedynie 1/4 masy mózgu dorosłego. Po sześciu miesiącach dorównuje ona już do 50%, po dwóch i pół roku do 75%, a w wieku pięciu lat stanowi 90% masy mózgu człowieka dorosłego.
 • Niektóre noworodki mają na nosie drobne białe krosteczki (tak zwane „milia” lub prosaki), powstające na skutek zapchanych gruczołów łojowych i potowych. Tych zmian nie wolno wyciskać! Znikną w przeciągu kilku tygodni.
 • Noworodki podczas snu mogą „dziwnie oddychać”, co przypomina zazwyczaj chrapanie lub prychanie. Często ten odgłos opisywany jest jako podobny do tego, pojawiającego się u dorosłego, gdy ten ma zapchany nos. Jednak spokojnie, nie ma się czego obawiać! Przyczyna jest fizjologiczna: nisko umiejscowiony mostek nosowy i wąskie przewody nosowe, co w połączeniu daje charakterystyczne charczące odgłosy.

Przeczytaj, jakie symptomy u noworodka powinny niepokoić.

Zmysły noworodka

Słuch

Noworodek rodzi się z jeszcze niedojrzałymi zmysłami.

Najlepiej w tych pierwszych tygodniach życia sprawdza się słuch. Jak się bliżej nad tym zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego: w końcu dziecko na długo przed porodem słyszy w brzuchu matki szum płynącej krwi, bicie serca, bulgotanie w jelitach, pracę żołądka.

Dźwięki z zewnątrz docierają do dziecka przytłumione. Te, co były często słyszane, zwłaszcza głos matki, są przez nie w łonie nawet zapamiętane. Już w ciągu pierwszych chwil po narodzinach maluch potrafi rozpoznać głos matki, odróżniając go od innych dźwięków.

Noworodek preferuje dźwięki łagodne, o wyższych tonach. Dlatego nie powinno się mówić do małego dziecka zbyt głośno, używając zbyt mocnego lub szorstkiego głosu. To jednak większość z nas wie, intuicyjnie zmieniając tembr, przebywając blisko niemowlaka.

Wzrok

Noworodek przez dziewięć miesięcy przebywał w przyciemnianym środowisku, w którym nawet jaskrawe światła docierały do niego w szczątkowej formie. Stąd wzrok tuż po urodzeniu to najmniej rozwinięty zmysł dziecka. Zanim zacznie w pełni funkcjonować, oczy muszą przywyknąć do jasności oraz do ciągłej stymulacji, której maluch w brzuchu nie doświadczał.

W pierwszych tygodniach życia noworodek widzi najostrzej przedmioty znajdujące się w odległości 25 centymetrów. Natura zaplanowała to niewiarygodnie sprytnie. Właśnie taki odcinek dzieli bowiem matkę karmiącą dziecko piersią od malucha.

Dla wyobrażenia sobie, jak bardzo ograniczony w pierwszych tygodniach życia jest wzrok noworodka warto podkreślić, że odpowiada on jedynie 4% ostrości dorosłego człowieka.

Noworodek najlepiej widzi kontrastujące ze sobą barwy. Na tym etapie największe zainteresowanie wzbudzają czarne proste figury, a szczególnie: linie na białym tle. Oprócz bieli i czerni, noworodek rozróżnia czerwony i żółty. Nie ma jednak wystarczająco dobrze wykształconego wzroku, by dostrzec kolor niebieski i zielony.

Przeczytaj więcej o tym, jak widzi noworodek.

Węch

Oprócz dobrze wykształconego słuchu, noworodki mają również dobrze rozwinięty zmysł węchu. Już kilka chwil wystarczy, by dziecko leżąc na brzuchu matki po porodzie, rozpoznało i zapamiętało jej charakterystyczny zapach. Z tego powodu młodym matkom nie zaleca się używania perfum, które mogłyby podrażnić delikatny zmysł węchu dziecka. W tym czasie najlepiej także nie używać mocno zapachowych żeli pod prysznic, balsamów oraz innych kosmetyków. Badania pokazały, że już w drugim dniu swojego życia noworodek na drażliwe zapachy reaguje wierzganiem nóżkami, przyspieszonym tętnem i szybszym oddechem.

Już po kilku dniach dziecko poznaje charakterystyczny zapach mleka matki, a właściwie od urodzenia potrafi odnaleźć drogę do brodawki sutkowej. Podobnie z czasem nie ma problemu z odnalezieniem jej nawet w ciemnościach.

Smak

Na początku życia noworodek jest w stanie odróżnić tylko cztery smaki: słodki, gorzki, słony i kwaśny. Oczywiście najwyżej ocenia smak słodki, bo tak smakuje mleko mamy. Dobrze zna również smak słony, który towarzyszył mu w brzuchu i był poznawany w trakcie picia wód płodowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olenka olenka

  Pięknie napisane, jestem mamą takiego maluszka. kończymy 1 miesiąc życia dziecka :) nawet nie wiem kiedy to minęło

  • Dorota Dorota

   Tak, gdy dzieci mają po 4 czy nawet 2 lata, można mieć problem, żeby sobie przypomnieć jak to było, gdy maluszek nie miał jeszcze miesiąca. Czas szybko biegnie…