Co ciekawe noworodki mają więcej kubków smakowych od dorosłych. Dodatkowo są one rozłożone na większej powierzchni: znajdują się nie tylko na języku, podniebieniu, w gardle, na migdałkach, ale również na wewnętrznej stronie policzków.
Czucie
Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i jednocześnie bardzo wrażliwa na dotyk. Na jednym centymetrze sześciennym znajduje się aż sześć milionów komórek i włókien nerwowych. To właśnie poprzez dotyk noworodek zyskuje poczucie bezpieczeństwa, niezbędne do życia i rozwoju.
Lekarze sugerują, by już od pierwszych chwil dotykać małe piąstki dziecka, by stymulować ich mięśnie do pracy.
Noworodek koordynacja ręka-oko
Noworodek będzie z zaciekawieniem przyglądał się nie tylko Twojej twarzy podczas karmienia, czy po prostu trzymania go w ramionach, ale również wszelkim przedmiotom, które umieścisz w linii jego wzroku. Niekiedy, gdy go coś naprawdę zainteresuje, może próbować obracać głowę na boki. Mięśnie oczu, które ciągle się rozwijają, sprawiają, że obserwując noworodka, możesz mieć wrażenie, że jego ruch gałek ocznych jest przypadkowy. Jednak tak nie jest!
W pracy rąk dominuje odruch bezwarunkowy zaciskania palców na rzeczach, które dotykają dłoni dziecka.
Pod koniec miesiąca nerwowe ruchy kończyn ustają. Stają się łagodniejsze i bardziej płynne.
Pierwszy miesiąc życia dziecka. Płacz noworodka
Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko wydobywa z siebie więcej odgłosów. Przede wszystkim zaczyna inaczej płakać niż tuż po narodzeniu.
Po wsłuchaniu się w płacz, jeśli dużo czasu spędzasz z dzieckiem, będziesz w stanie ocenić, kiedy niemowlę jest głodne, zmęczone, a kiedy po prostu znudzone. W pewnym sensie dziecko w tym okresie potrafi również mimiką dać do zrozumienia, co czuje. Reaguje już na smaki, wykrzywiając się przy czymś kwaśnym i sprawia wrażenie zadowolonego, gdy ssie smoczek lub pierś.
Jak płacze niemowlę i jak rozpoznawać jego potrzeby- przeczytaj.
Jak wspierać rozwój w pierwszym miesiącu?
Największą atrakcją dla dziecka na początku życia jest delikatny masaż. Nie musi być to profesjonalny, zalecany przez wiele portali masaż całego ciała. Wystarczy kojący dotyk małych stópek, pleców, czy brzuszka. Doskonale przez większość dzieci przyjmowane jest „liczenie” wszystkich paluszków u stóp, czy delikatne ich łaskotanie.
W co się bawić z miesięcznym dzieckiem? Jakie „zabawki” mu proponować?
W pierwszych tygodniach najlepiej sprawdzają się proste zabawki, na przykład karuzela o geometrycznych kształtach z kontrastującymi kolorami (czerwonym, białym i czarnym) lub wydrukowane czarne linie na kartkach papieru. Darujmy sobie wszelkie pluszaki i duże zabawki, na które przyjdzie jeszcze czas.
Najlepszy odstęp między dzieckiem a zabawką powinien wynosić około 25 centymetrów.
Nie do przecenienia jest również kołysanie, poprzez przytulanie noworodka i tulenie w ramionach. Blisko rodzica doskonale czuje się nie tylko niemowlę, ale nawet małe dziecko. By maluch miał z takiej bliskości jeszcze więcej radości, warto nucić mu piosenki lub spokojnym głosem opowiadać, co się dzisiaj wydarzyło, czy po prostu mówić o tym, jak maluch jest ważny i ile zmienił w życiu całej rodziny. Można maluchowi również czytać różne historie, zwracając uwagę na modulację głosu.
Warto stymulować zmysł słuchu, potrząsając zabawką z jednej strony, a potem z drugiej, by noworodek próbował namierzać źródło dźwięku. Ciekawy może być dźwięk małego dzwonka, folii, papierowej torebki czy nagrane na płytę relaksujące odgłosy natury.
https://www.sosrodzice.pl/pierwszy-tydzien-zycia-dziecka/
https://www.sosrodzice.pl/drugi-tydzien-zycia-dziecka/
https://www.sosrodzice.pl/czwarty-tydzien-zycia-dziecka/
Bibliografia
- „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Pięknie napisane, jestem mamą takiego maluszka. kończymy 1 miesiąc życia dziecka :) nawet nie wiem kiedy to minęło
Tak, gdy dzieci mają po 4 czy nawet 2 lata, można mieć problem, żeby sobie przypomnieć jak to było, gdy maluszek nie miał jeszcze miesiąca. Czas szybko biegnie…