„Bezbronne, kruche i takie malutkie” – tak właśnie postrzegasz swoje nowo narodzone dziecko? Powinnaś wiedzieć, że mimo pozornej maleńkości, niemowlę zostało dużo lepiej przystosowane do życia niż nam się wydaje. Odruchy: szukania, ssania, chwytny, Moro, pełzania i chodu automatycznego – zapewniają mu przetrwanie w nowym, całkiem obcym dla niego świecie. Jak wygląda pierwszy miesiąc życia dziecka?
Pierwszy miesiąc życia dziecka: wygląd noworodka
Twoje dziecko po narodzeniu z pewnością nie będzie przypominało pięknego bobaska z reklam telewizyjnych, a raczej tak jakby przetrwało kilka rund na ringu bokserskim. Dodatkowo w krótkim czasie straci nawet 10% swojej masy urodzeniowej.
Wystarczy jednak kilka dni (zazwyczaj 10), by noworodek powrócił do swojej wagi wyjściowej i rozpoczął „bieg” po trasie do intensywnego rozwoju.
Przeczytaj, czym jeszcze może Cię zaskoczyć noworodek.
Uwaga!
Szczególnie dynamiczny wzrost obserwuje się w trzecim tygodniu, kiedy nagle dziecko zaczyna jeść więcej niż zwykle. Nie dziw się, że noworodek może się domagać dodatkowych porcji mleka. Obserwuj swojego maluszka, zaufaj intuicji i odpowiadaj na potrzeby swojego dziecka.
Jak szybko rośnie noworodek?
Gdy dziecko odrobi zaległości po utracie wagi po porodzie, przybiera nawet 30 gramów każdego dnia.
W pierwszych sześciu tygodniach chłopcy rosną około 2,5 centymetra, a dziewczynki około 5 centymetrów. Ponadto zwiększa się obwód głowy. Średnio o 2,5 centymetra.
Oprócz wymiarów, zmienia się także kształt główki, która staje się bardziej okrągła. Zanikają zniekształcenia powstające podczas przeciskania się przez kanał rodny.
Przeczytaj, jak szybko rosną dzieci.
Włosy a noworodek
Pod koniec czwartego tygodnia życia dziecka możesz zaobserwować, że maluch traci włosy (jeśli je miał). Po kilku tygodniach nie będzie właściwie śladu po jego czuprynie. Na miejscu tych włosów pojawiają się nowe.
Jeśli noworodek miał na ciele po porodzie delikatne włoski, tak zwane lanugo, można spodziewać się ich zniknięcia w przeciągu miesiąca po narodzinach.
Pierwszy miesiąc życia dziecka: zmiany na skórze
Po około trzech-czterech tygodniach może pojawić się na twarzy malucha wysypka. Patrząc na nią, możesz mieć wrażenie, że jest plamista i krostowata. Zmiany te wynikają z niedojrzałości układu krwionośnego. Znikną same. Nie trzeba nic z nimi robić.
Co może Cię zaskoczyć?
- Noworodek po porodzie przyjmuje najczęściej pozycję leżącą, taką jak w brzuchu matki. Wszystkie jego kończyny są zgięte, podobnie jak ramiona, nogi i palce. Być może będziesz się obawiać, że rozprostowując nóżki dziecka w trakcie przebierania, je uszkodzisz. Jednak bez obaw! Jeśli będziesz to robić delikatnie, nie tylko, że nie zrobisz maluchowi krzywdy, ale dodatkowo pozytywnie wpłyniesz na rozwój jego mięśni. Jednak uwaga! Jeśli dziecko stawia opór, nie rób niczego na siłę!
- Masa mózgu noworodka stanowi jedynie 1/4 masy mózgu dorosłego. Po sześciu miesiącach dorównuje ona już do 50%, po dwóch i pół roku do 75%, a w wieku pięciu lat stanowi 90% masy mózgu człowieka dorosłego.
- Niektóre noworodki mają na nosie drobne białe krosteczki (tak zwane „milia” lub prosaki), powstające na skutek zapchanych gruczołów łojowych i potowych. Tych zmian nie wolno wyciskać! Znikną w przeciągu kilku tygodni.
- Noworodki podczas snu mogą „dziwnie oddychać”, co przypomina zazwyczaj chrapanie lub prychanie. Często ten odgłos opisywany jest jako podobny do tego, pojawiającego się u dorosłego, gdy ten ma zapchany nos. Jednak spokojnie, nie ma się czego obawiać! Przyczyna jest fizjologiczna: nisko umiejscowiony mostek nosowy i wąskie przewody nosowe, co w połączeniu daje charakterystyczne charczące odgłosy.
Przeczytaj, jakie symptomy u noworodka powinny niepokoić.
Zmysły noworodka
Pierwszy miesiąc życia dziecka. Słuch
Noworodek rodzi się z jeszcze niedojrzałymi zmysłami.
Najlepiej w tych pierwszych tygodniach życia sprawdza się słuch. Jak się bliżej nad tym zastanowić, nie ma w tym nic dziwnego: w końcu dziecko na długo przed porodem słyszy w brzuchu matki szum płynącej krwi, bicie serca, bulgotanie w jelitach, pracę żołądka.
Dźwięki z zewnątrz docierają do dziecka przytłumione. Te, co były często słyszane, zwłaszcza głos matki, są przez nie w łonie nawet zapamiętane. Już w ciągu pierwszych chwil po narodzinach maluch potrafi rozpoznać głos matki, odróżniając go od innych dźwięków.
Noworodek preferuje dźwięki łagodne, o wyższych tonach. Dlatego nie powinno się mówić do małego dziecka zbyt głośno, używając zbyt mocnego lub szorstkiego głosu. To jednak większość z nas wie, intuicyjnie zmieniając tembr, przebywając blisko niemowlaka.
Wzrok
Noworodek przez dziewięć miesięcy przebywał w przyciemnianym środowisku, w którym nawet jaskrawe światła docierały do niego w szczątkowej formie. Stąd wzrok tuż po urodzeniu to najmniej rozwinięty zmysł dziecka. Zanim zacznie w pełni funkcjonować, oczy muszą przywyknąć do jasności oraz do ciągłej stymulacji, której maluch w brzuchu nie doświadczał.
W pierwszych tygodniach życia noworodek widzi najostrzej przedmioty znajdujące się w odległości 25 centymetrów. Natura zaplanowała to niewiarygodnie sprytnie. Właśnie taki odcinek dzieli bowiem matkę karmiącą dziecko piersią od malucha.
Dla wyobrażenia sobie, jak bardzo ograniczony w pierwszych tygodniach życia jest wzrok noworodka warto podkreślić, że odpowiada on jedynie 4% ostrości dorosłego człowieka.
Noworodek najlepiej widzi kontrastujące ze sobą barwy. Na tym etapie największe zainteresowanie wzbudzają czarne proste figury, a szczególnie: linie na białym tle. Oprócz bieli i czerni, noworodek rozróżnia czerwony i żółty. Nie ma jednak wystarczająco dobrze wykształconego wzroku, by dostrzec kolor niebieski i zielony.
Przeczytaj więcej o tym, jak widzi noworodek.
Węch
Oprócz dobrze wykształconego słuchu, noworodki mają również dobrze rozwinięty zmysł węchu. Już kilka chwil wystarczy, by dziecko leżąc na brzuchu matki po porodzie, rozpoznało i zapamiętało jej charakterystyczny zapach. Z tego powodu młodym matkom nie zaleca się używania perfum, które mogłyby podrażnić delikatny zmysł węchu dziecka. W tym czasie najlepiej także nie używać mocno zapachowych żeli pod prysznic, balsamów oraz innych kosmetyków. Badania pokazały, że już w drugim dniu swojego życia noworodek na drażliwe zapachy reaguje wierzganiem nóżkami, przyspieszonym tętnem i szybszym oddechem.
Już po kilku dniach dziecko poznaje charakterystyczny zapach mleka matki, a właściwie od urodzenia potrafi odnaleźć drogę do brodawki sutkowej. Podobnie z czasem nie ma problemu z odnalezieniem jej nawet w ciemnościach.
Smak w pierwszym miesiącu życia dziecka
Na początku życia noworodek jest w stanie odróżnić tylko cztery smaki: słodki, gorzki, słony i kwaśny. Oczywiście najwyżej ocenia smak słodki, bo tak smakuje mleko mamy. Dobrze zna również smak słony, który towarzyszył mu w brzuchu i był poznawany w trakcie picia wód płodowych.
Pięknie napisane, jestem mamą takiego maluszka. kończymy 1 miesiąc życia dziecka :) nawet nie wiem kiedy to minęło
Tak, gdy dzieci mają po 4 czy nawet 2 lata, można mieć problem, żeby sobie przypomnieć jak to było, gdy maluszek nie miał jeszcze miesiąca. Czas szybko biegnie…