Pierwszy miesiąc ciąży – uwaga, będę mamą!

Wiesz już, że jesteś w ciąży, za kilka miesięcy powitasz maluszka, który odmieni Twoje życie. Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, możesz mieć wiele pytań, sporo wątpliwości i obaw. Dlatego najpewniej będziesz poszukiwać odpowiedzi i właściwych sposobów na dbanie o siebie w ciąży. Wszystko z myślą o swoim dziecku. Chcesz przecież urodzić zdrowego i szczęśliwego noworodka.

Co czeka Cię na początku ciąży? Jak wygląda pierwszy miesiąc ciąży?

Pierwszy miesiąc ciąży: pierwszy i drugi tydzień ciąży

Dziecko jeszcze nie istnieje naprawdę, jest w sferze marzeń, planów, snów, to Twój błysk w oku i uśmiech partnera, gdy się przytulacie. To mieszanina emocji i pragnień, o których nie można uciec.

Nie bądź rozczarowana, że nie udało Ci się od razu zajść w ciążę. W każdym cyklu masz tylko 25% szans. Niekiedy próby muszą trwać miesiącami, zanim się uda. Jeśli masz obawy, wątpliwości dotyczące swojej płodności, porozmawiaj z ginekologiem.

W związku z tym, że lekarz nie jest w stanie określić momentu poczęcia, obliczy wiek ciąży, posiłkując się dniem ostatniej miesiączki. Inaczej to ujmując pierwszy miesiąc ciąży w połowie obejmuje czas, kiedy wcale w ciąży nie jesteś. Zaliczamy do niego dni krwawienia miesiączkowego i późniejsze dni starań.

pierwszy miesiąc ciąży

Na początku miesiączki w Twoich jajnikach znajduje się około 20 jajeczek pływających w wypełnionych płynem pęcherzykach. Jeśli masz miesiączkę średnio co 28 dni, to około 14 dnia dochodzi do jajeczkowania, czyli uwolnienia jajeczka lub dwóch, kiedy możliwe jest zapłodnienie, jeśli jajeczko napotka na swojej drodze plemnik.

Po zapłodnieniu dzieląca się komórka zagnieżdża się w macicy. Teraz zaczyna się niesamowity rozwój nowego życia.

Zobacz to wszystko na krótkim, niesamowitym filmie.

Przeczytaj, czego możesz się spodziewać w 1 tygodniu ciąży i 2 tygodniu ciąży.

Już dzisiaj zmień swój styl życia, jeśli nie jest on wystarczająco zdrowy, zwracaj uwagę na to, co jesz, staraj się unikać miejsc zadymionych, nie pij alkoholu i zażywaj koniecznie kwas foliowy, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu.

Pierwszy miesiąc ciąży: trzeci tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży to trzeci tydzień, kiedy zazwyczaj zaczyna się ciąża, to chwila, kiedy łączy się komórka jajowa z plemnikiem. Twoje dziecko na tym etapie jest bardzo małe, miej więcej takie jak główka od szpilki. Na początku to grupa 100 komórek, które błyskawicznie się dzielą i rozwijają. Wkrótce wykształci się łożysko i bardziej skomplikowany nowy organizm żywy.

Jeśli chcesz już teraz dowiedzieć się, że jesteś w ciąży, może być za szybko na test ciążowy. Pierwszy miesiąc ciąży to okres, który zazwyczaj mija w słodkiej niewiedzy przyszłych rodziców. Jest jednak wyjście na tym etapie bardziej wiarygodne będzie badanie moczu lub krwi w laboratorium.

Przeczytaj więcej o tym, co się dzieje w trzecim tygodniu ciąży.

Pierwszy miesiąc ciąży – czwarty tydzień ciąży

Pierwszy miesiąc ciąży kończy się na czwarty tygodniu ciąży, kiedy rozpoczyna się proces implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w błonie macicy. Zazwyczaj dochodzi do tego około 7 do 10 dni po owulacji. W trakcie zagnieżdżenia jajeczka niektóre kobiety odczuwają lekki ból implantacyjny, mogą pojawić się skurcze macicy, a nawet plamienie, które czasami mylone jest z miesiączką.

Przeczytaj, czy miesiączka w ciąży jest możliwa.

Właśnie na tym etapie – czwartego tygodnia ciąży – kobieta oczekuje miesiączki lub z radością w sercu liczy, że się ona już nie pojawi. W przypadku ciąży krwawienie menstruacyjne nie występuje i jest to zazwyczaj pierwszy objaw ciąży.

Najwcześniejsze objawy ciąży inne niż zatrzymanie miesiączki? Kliknij!

Pierwszy tydzień ciąży kończy się zazwyczaj wykonaniem testu ciążowego, niekiedy o ciąży przyszła mama dowiaduje się później – w drugim, a czasami trzecim miesiącu ciąży. Zdarza się, że dla przyszłych rodziców wiadomość o ciąży jest wielkim zaskoczeniem.

A jak było u Was, kiedy dowiedzieliście się o ciąży? Już w pierwszym miesiącu ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. kasia kasia

    a co powiedzieć teściowej, która stwierdziła, że na czas ciąży sie do nas wprowadzi zeby nam gotowac itd bo mojego wiecznie nie ma? no szczena mi opadla dziewczyny