Na półkuli północnej pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada tradycyjnie na 21 marca. W roku 2022 będzie to poniedziałek. Wiosna astronomiczna przyjdzie do nas szybciej, bo już 20 marca, a wiosna meteorologiczna jest z nami…od 1 marca. Z czym wiąże się pierwszy dzień wiosny? Jakie zmiany przynosi i dlaczego tak intensywnie go oczekujemy?
Czym jest wiosna astronomiczna? Pierwszy dzień wiosny
Wiosna astronomiczna następuje, gdy Słońce góruje w zenicie nad równikiem. Ten moment odnotowuje się 20 marca o godzinie 16,33. Początek wiosny astronomicznej uzależniony jest od równonocy, która przypada na 20 lub 21 marca (w roku 2022 na 20 marca). To właśnie na ten moment przypada taka sama długość dnia i nocy.
Po 20 marca dzień po dniu będziemy cieszyć się dłuższym dniem i krótszą nocą. Dodatkowo ten proces przyspieszy, gdy przejdziemy z czasu zimowego na czas letni. Zmiana czasu, kiedy przestawimy zegarki nastąpi z 26 marca (sobota) na 27 marca (niedziela).
Kiedy wypada kalendarzowa wiosna?
Wiosna meteorologiczna rozpoczyna się 20 marca, natomiast kalendarzowa wiosna tradycyjnie ma początek 21 marca.
Czym jest wiosna meteorologiczna?
Okazuje się, że przed wiosną astrologiczną i kalendarzową przyszła do nas wiosna meteorologiczna. Według ekspertów pojawiła się już 1 marca.
Dlaczego? Ano dlatego, że stopniały śniegi, temperatura dobowa osiąga 5-15 stopni. Obserwuje się kwitnienie roślin – przylaszczki, leszczyny. Rośliny puszczają pączki, pojawiają się przebiśniegi i krokusy.
Jak świętujemy pierwszy dzień wiosny?
Przede wszystkim z radością. Od wieków cieszymy się, że trudne, wymagające miesiące zimowe mijają, będzie można spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Aura stanie się korzystniejsza dla naszego samopoczucia, a nawet wyglądu. Z entuzjazmem przyjmujemy też możliwość porzucenia ciężkich i grubych ubrań.
Tradycyjnie w szkołach obchodzi się Dzień Wagarowicza, podczas którego w wielu placówkach nie ma lekcji, społeczność uczniowska się bawi, organizowane są wyjścia, festyny, zawody sportowe. Coraz rzadziej, ale jednak nadal, niektóre dzieci decydują się na ucieczkę z lekcji i tradycyjne wagarowanie.
W naszej kulturze tradycyjnie świętuje się początek wiosny poprzez spalenie, a częściej utopienie słomianej kukły, czyli Marzanny. To jeden ze sposobów na skuteczne przepędzenie zimy.
Inny sposób to dekorowanie domów baziami, a także bardzo praktyczne zabieranie się za wiosenne porządki.
Komentarze