Pierwszy biustonosz dla dziewczynki – kiedy?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dotyczy to zarówno wzrostu, wagi, jak i tempa dojrzewania. Dzieci nie tylko obserwują te zmiany, ale również porównują to, jak wyglądają do tego, jak dorastają ich rówieśnicy. W przypadku dziewczynek wiele emocji wzbudza rozwój biustu i wiążący się z tym dylemat – kiedy pierwszy biustonosz dla dziewczynki?

Pierwszy biustonosz dla dziewczynki? Trudne początki

Do noszenia biustonosza trzeba się przyzwyczaić. Dla dziewczynek, które wcześniej nie potrzebowały tego elementu garderoby może być to trudne pod wieloma względami. Co wrażliwsze dziewczynki mogą się wstydzić zmian zachodzących w swoim ciele, zwłaszcza wtedy, kiedy pod tym względem „prześcigają rówieśniczki”. Wyróżnianie się może być powodem stresu, zakłopotania. Skutkiem czego jest garbienie się, próba ukrywania pod większymi bluzkami.

Rolą rodzica jest towarzyszenie dziewczynce w trudnych chwilach i rozmawianie o wszystkich niepokojących zmianach. Bardzo istotne jest, by do tematu podchodzić delikatnie, nie naśmiewać się z wątpliwości dziecka, nie bagatelizować ich. Przeciwnie, potraktować córkę z ogromną empatią i szacunkiem tak, by wspólne zakupy pierwszego biustonosza były przyjemne i niekłopotliwe.

Rozmowa przede wszystkim

Kupno pierwszego biustonosza może być dla córki trudnym momentem. Wykorzystaj ten czas, by opowiedzieć o tym, jak i kiedy Ty zaczęłaś nosić staniki. Podziel się swoimi doświadczeniami. Możesz też delikatnie zasugerować, że zachowanie chłopców – rówieśników może być trudne. Wspólnie obmyślcie plan postępowania i reagowania na zaczepki. Porozmawiajcie o tym, że piersi mogą być różne, większe, mniejsze, niekoniecznie symetryczne i dokładnie tego samego rozmiaru, że podczas cykli miesięcznych biust się zmienia. Upewnij córkę o tym, że w razie jakichkolwiek pytań, może na Ciebie liczyć.

pierwszy biustonosz dla dziewczynki

Jaki pierwszy biustonosz dla dziewczynki?

Na pierwszy biustonosz dla dziewczynki najczęściej wybiera się modele sportowe, elastyczne, wygodne w noszeniu i nieuciskowe, które zasłaniają to, co chcemy ukryć przed oczami innych osób (np. zarysowujące się sutki), a dodatkowo są na tyle wygodne i uniwersalne, że nie powodują dyskomfortu podczas noszenia. Pierwszy model powinien być pozbawiony fiszbinów i usztywnień.

Tak zwane klasyczne modele z wyraźnie zarysowanymi miseczkami polecane są dla starszych dziewczynek. Nawet modele w rozmiarze „0” mogą być nieakceptowane na początku. Warto porozmawiać z córką i po prostu przymierzając bieliznę w sklepie, pozwolić podjąć jej decyzję, w czym czuje się lepiej.

Pierwszy biustonosz dla dziewczynki jest szczególnie ważny w przypadku dziewczynek posiadających już większy biust oraz tych, które narzekają, że jest on zbyt mały w porównaniu do rówieśniczek.

Kiedy pierwszy biustonosz dla dziewczynki?

Generalnie na pierwszy stanik dla dziewczynki przychodzi czas miej więcej w 3-4 klasie szkoły podstawowej. Jest to czas, kiedy większość dziewczynek zaczyna nosić górną bieliznę.

Zdarza się też, że sportowy biustonosz chcą nosić już 7-8 latki. Zazwyczaj w formie zabawy, a nie z realnych potrzeb. Jeśli nie widzimy przeszkód, warto to dziecku umożliwić.

Kiedy jest ten odpowiedni moment, by zakupić pierwszy biustonosz? Odpowiedzi może być kilka:

  • kiedy dziewczynka wyraźnie komunikuje, że chce nosić stanik,
  • kiedy pod bluzką widoczny staje się rosnący biust,
  • biustonosz jest konieczny, kiedy pojawiają się odparzenia lub otarcia w okolicach piersi,
  • gdy biust ma swój ciężar i potrzebuje oparcia, zwłaszcza ćwiczeń, np. na lekcjach wf-u.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.