Pierwsze ruchy dziecka

pierwsze ruchy dzieckaPierwsze ruchy dziecka i co dalej?

To, że maluszka raz poczułyśmy, nie znaczy, że bulgotanie i kopanie będziemy czuły już teraz nieustannie. Po pierwszym nieśmiałym „puk:puk”, często następuje kilkudniowa przerwa. To dlatego, że przy pierwszych ruchach, około 20 tygodnia, dziecko jest na tyle małe, że może się swobodnie odwracać i przesuwać w taki sposób, by jego ruchy pozostały niewyczuwalne.

Z czasem wraz ze wzrostem płodu ruchy stają się regularne, łatwe w policzeniu, a nawet bolesne. Można zaobserwować, że maluch ożywia się po posiłku, w trakcie odpoczynku mamy, jak również wtedy, gdy kobieta czuje się zdenerwowana, czy zaniepokojona. Dziecko może również reagować na dźwięki z otoczenia, zwłaszcza te głośne i niespodziewane. Silne emocje udzielają się też dziecku.

Obserwacja ruchów płodu

Często przyszłe mamy się niepokoją, gdy dziecko na kilka godzin  przestaje się ruszać. Warto zauważyć, że przyczyn może być wiele. Najprostszym testem jest położenie się na lewym boku oraz wypicie lub zjedzenie czegoś słodkiego. Na ruchy zazwyczaj nie trzeba długo czekać: około 20 minut do godziny.

Warto również pozostawać w kontakcie z lekarzem. Jeśli położnik poleci obserwację ruchów płodu (zazwyczaj po 28 tygodniu), warto stosować się do wskazówek specjalisty. Jednak uwaga: nie zawsze istnieje konieczność obserwacji i zapisywania wyników. Przyszłe mamy same z siebie kontrolują swoje dzieci pod tym względem, sprawdzając, czy wszystko jest w porządku.

Zaniepokoić powinny zmiany intensywności ruchów dziecka; w jedną lub w drugą stronę: gwałtowne zwiększenie częstotliwości i intensywności ruchów oraz brak ruchów (znaczne zmniejszenie intensywności ruchów z dnia na dzień), mimo oczekiwania na nie w pozycji leżącej po zjedzeniu czegoś słodkiego przez około dwie godziny. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem, podpatrując maluszka na monitorze USG.

O czym warto pamiętać?

 • Każde dziecko jest inne. Nawet dzieci tych samych rodziców mogą być różne pod względem intensywności poruszania się w brzuchu matki.
 • Temperament maluchów można już ocenić w okresie płodowym. Niektóre dzieci poruszają się intensywnie w dzień, inne w nocy. Jedne są spokojniejsze, inne zdaje się wypełniać energia.
 • Każda mama jest najlepszą ekspertką w dziedzinie rytmu dziecka: czasu snu i czuwania.
 • Pod koniec ciąży ruchy dziecka mogą stać się łagodniejsze ze względu na brak miejsca w brzuchu mamy.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  oj najbardziej wyczekiwane przez przyszłą mamę;) moje maleństwo zaczęło się poruszać w 21 tc i był to dla mnie najwspanialszy prezent urodzinowy;)poczatkowo myślałam, że mi sie coś uroiło już od tego czekania ale jednak nie.Krótkie, delikatne, tak jakby ryba mi w brzuchu pływała uczucie nie do zapomnienia;)

  • Dorota Dorota

   Oj tak…i potem ta pustka, taka dziwna, po porodzie….Przez kilka dni pamiętam, że jakoś dziwnie z tego powodu się czułam ;)

   • Julia Julia

    Po urodzeniu Łucji też czułam się dziwnie bez tego przemarszu wojsk w brzuchu. Ale po drugim porodzie poczułam już tylko ulgę. Kopniaki Basi były na tyle uciążliwe, nieprzyjemne i bolesne, że nie żal mi ich nic, a nic :)

 2. olunia olunia

  Dobrze pamiętam tą chwilę. Popłakałam się. Nie wiem, czy to hormony, czy co ;)

 3. olka K olka K

  I te skrzydełka motyla w brzuchu…:D

 4. pat pat

  jestem w 19 tc,pierwsza ciaza- niecaly tydzien wczesniej poczulam pierwsze dwa kopy, wczoraj wieczorem naliczylam ich az 7 :D jeden po drugim! Niesamowite uczucie :) Pozdrawiam

  • Dorota Dorota

   Pierwsze ruchy są niesamowite…ma się wrażenie, że przeżywa się coś niesamowitego, jakby z innego świata ;) Dokładnie pamiętam ten moment i swoje uczucia…

 5. HelowaMama HelowaMama

  Ja też to pamiętam! Jakby mi ktoś otworzył w brzuchu gazowany napój:) narobiłam rabanu, tłumacząc mężowi,że musimy jechać do lekarza ! Dopiero mama nie mogąc powstrzymać się od śmiechu wytłumaczyła mi,że to nie jednostka chorobowa, tylko moje dziecko:D Potem nie było lepiej. Aparatem Doplera przez dwa dni,ze łzami wzruszenia w oczach słuchałam…własnej tętnicy! Mówi się,że ciąża ogłupia:)

 6. Olabania Olabania

  20-23tc pierwsze a w kolejnej 18…ktoś tu niezłe bzdury wypisuje bo rzadko która w 23 zaczyna czuć ruchy,ma się to nijak odo realiów,wszędzie słyszę że mamy w pierwszej czuły 18-20 a w drugiej 15-18 max
  ja w pierwszej w 18

 7. Kasia Kasia

  W pierwszej czułam w okolicy 20 tygodnia, w drugiej w 17 a teraz? Teraz jestem w 14tc i już czuć było motyla :)

 8. Ania Ania

  nasza Mała zaczęła się ruszać w 18 tygodniu, ale żadnych motylków nie czułam, to było raczej jakby piłeczka odbijała się w brzuchu :)

 9. Bliźniaki. Pl Bliźniaki. Pl

  dzis mam straszne bóle brzucha jako ze to ciaza bliźniacza i ogólnie moja pierwsza spanikowana pobiegłam do lekarza. Bo ogólnych badaniach wszystko okazało sie w porządku a bąbelki ktore przy okazji czułam z prawego boku okazały sie pierwszymi ruchami 16 tydzien dosc szybko ale przy ciazy mnogiej wszystko nabiera tępa.

 10. Monaa Monaa

  Ja pierwsze ruchy poczułam w 17 tyg, w pierwszej ciąży, dwa tyg potem już narzeczeczony je czuł, jestem bardzo drobna i może dlatego

Zobacz również