Pierwsze objawy przeziębienia u dziecka – reaguj szybko!

Przeziębienie jest schorzeniem bardzo powszechnym. Szacuje się wręcz, iż jest to prawdopodobnie najczęstsza choroba zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Przeciętny maluch, szczególnie w wieku szkolnym lub przedszkolnym, może zmagać się z jej objawami nawet kilka do kilkunastu razy rocznie. Dorośli chorują zazwyczaj 2-4 razy w roku. Czy pomimo tak dużej częstości występowania choroby przeziębieniowej każdy z nas umie ją skutecznie rozpoznać? Jakie właściwie są jej główne objawy u dzieci i jak odróżnić ją od innych, potencjalnie groźniejszych dla malucha infekcji? Oto pierwsze objawy przeziębienia u dziecka.

Czym jest przeziębienie?

Choroba przeziębieniowa to zespół objawów związanych z zapalaniem błony śluzowej jamy nosowej, gardła oraz zatok przynosowych w wyniku ostrej infekcji wirusowej. Dotychczas stwierdzono ponad 200 potencjalnych patogenów mogących wywoływać przeziębienie. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub w wyniku kontaktu z wydzielinami chorego człowieka. W przypadku niektórych typów wirusa możliwa jest również droga pokarmowa.

Okres wylęgania w przypadku przeziębienia (czas od zakażenia do ujawnienia się pierwszych objawów) wynosi zazwyczaj 1-2 dni. Objawy mają maksymalne nasilenie w 2-3 dniu infekcji, a sama choroba ustępuje najczęściej samoistnie po 7-10 dniach. Co warte podkreślenia, zakaźność przeziębionego pacjenta może utrzymywać się jeszcze kilka dni po ustąpieniu wszelkich symptomów infekcji. Nawet do 2 tygodni od zakażenia.

pierwsze objawy przeziębienia u dziecka

Jakie są główne objawy przeziębienia u dziecka?

Rozpoznanie choroby przeziębieniowej nie nastręcza zazwyczaj większych trudności. Do jej dosyć charakterystycznych objawów należą między innymi:

  • Złe samopoczucie dziecka. Maluch jest zazwyczaj apatyczny, małomówny, nie chcę się bawić, zgłasza ból głowy i mięśni oraz wygląda na smutnego.
  • Gorączka i dreszcze. Gorączka nie jest zazwyczaj wysoka i nie przekracza 39 stopni Celsjusza. U części przeziębionych dzieci można stwierdzić jedynie stan podgorączkowy (37-38 stopni Celsjusza mierzone pod pachą) lub wręcz prawidłową temperaturę ciała. Co warte zaznaczenia, u około 5% gorączkujących dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, mogą wystąpić drgawki gorączkowe. Ich pojawienie się, zwłaszcza pierwszorazowe, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza.
  • Objawy nieżytu nosa. W początkowym okresie choroby charakterystyczny wyciek wodnistej, przeźroczystej wydzieliny i jej spływanie po tylnej ścianie gardła. W późniejszym okresie choroby katar może być gęstszy i przyjmować barwę zielonkowatą. Wbrew obiegowej opinii, nie świadczy to o zakażeniu bakteryjnym i nie jest wskazaniem do podaży antybiotyku.
  • Objawy zapalenia gardła. Przeziębiony maluch może zgłaszać ból gardła oraz jego drapanie.
  • Kaszel. Zazwyczaj ma on początkowo suchy charakter i tendencje do przechodzenia w mokry. U pewnego odsetka przeziębionych dzieci może się utrzymywać przez okres około 2-3 tygodni od ustąpienia innych objawów infekcji.
  • Objawy zapalenie spojówek oraz różnego rodzaju wysypki skórne. Dotyczą one zwłaszcza przypadków przeziębienia wywołanych przez adenowirusy.

Kiedy z przeziębionym dzieckiem udać się do lekarza?

Przeziębienia jest chorobą powszechną, stosunkowo niegroźną i zazwyczaj ustępującą samoistnie. Nie oznacza to oczywiście, że należy ją bagatelizować. Kontaktu z lekarzem wymagają między innymi sytuację, w których dziecko ma poniżej 3 miesięcy. Gdy maluch wysoko gorączkuje, wystąpiły u niego drgawki gorączkowe. Ma problemy z oddychaniem, czy też choroba nie ustępuje i nie łagodnieje w ciągu 2-3 dni. Co więcej, wskazaniem do wizyty u lekarza są wszystkie wątpliwości opiekunów dziecka, co do jego stanu zdrowia.

W pozostałych przypadkach najważniejsze wydaje się zapewnienie dziecku spokoju, dbanie o jego odpowiednie nawodnienie i ewentualna podaż leku przeciwgorączkowego.

Przeziębienia u dziecka nie należy się bać. Choroba ta bowiem jest niejako wpisana w rozwój malucha i każdy rodzic będzie się z nią musiał niejeden raz mierzyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.