Pierwsze objawy dojrzewania – wiesz jak je rozpoznać?

Dzieci dzisiaj dojrzewają zdecydowanie wcześniej niż ich rodzice i dziadkowie. Pierwsze objawy wkroczenia w niezwykły czas dojrzewania nierzadko zaskakują. Jakie objawy wskazują na to, że rozpoczęło się pokwitanie? Kiedy można się ich spodziewać i jak uporać się z wczesnym dojrzewaniem? Czy miesiączka u dziesięciolatki to norma? Kiedy szukać pomocy u lekarza?

Kiedy dzieci zaczynają dojrzewać?

Pierwsze objawy dojrzewania u dziewczynek mogą pojawić się już w 8 roku życia, średnio – około 10 roku życia. Chłopcy mogą zacząć dojrzewać już w 9 roku życia, zazwyczaj średnio w 11 roku życia. Jeśli objawy dojrzewania występują wcześniej, mówimy o przedwczesnym dojrzewaniu, które wymaga konsultacji lekarskiej.

Dziewczynki, które wykazują istotne oznaki dojrzewania przed 7 rokiem życia i chłopcy, którzy doświadczają ich przed 9 rokiem życia dojrzewają przedwcześnie. Objawy przedwczesnego dojrzewania obserwuje się u 1 na 5000 dzieci.

Czy można przyspieszyć lub spowolnić dojrzewanie?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie ma sposobu, by spowolnić lub przyspieszyć ten proces. Oczywiście istnieją metody  polegające na stosowaniu terapii hormonalnych, jednak są one wskazane tylko w sytuacji, kiedy dojrzewanie mocno wykracza poza wyznaczone ramy.

Czy martwić się przedwczesnym lub wczesnym dojrzewaniem?

Bardzo rzadko przedwczesne objawy dojrzewania u chłopców mogą mieć przyczynę medyczną taką, jak zmiany w mózgu (guzy, narośle, zapalenie mózgu). Najczęściej przyczyna ich wystąpienia nie jest znana.

Często przedwczesne dojrzewanie ma związek z otyłością u dzieci.


U dziewczynek sytuacja wygląda inaczej. Niezmiernie rzadko (prawie wcale) przedwczesne dojrzewanie ma przyczyny medyczne. Zazwyczaj po prostu objawy dojrzewania we wczesnym wieku są podyktowane indywidualnymi cechami organizmu i nie da się na nie wpłynąć.

Warto zaznaczyć, że przedwczesne dojrzewanie to przede wszystkim problem dziewczyn. Dziewczynki dojrzewają byt szybko nawet 10 krotnie częściej niż chłopcy.

pierwsze objawy dojrzewania

Pierwsze objawy dojrzewania u dziewczynek

 • zmieniony zapach potu
 • szybciej przetłuszczające się włosy
 • początek rozwoju piersi
 • trądzik, zmiany na skórze
 • rozwój włosów łonowych

U dziewczynek może występować przedwczesny wzrost piersi, któremu nie towarzyszą inne objawy dojrzewania. W konsekwencji pozostałe objawy pojawiają dużo później niż wcześnie rozpoczęty proces rozwoju piersi.

Pierwsza miesiączka występuje u dziewczynek zazwyczaj nie wcześniej niż 2-3 lata po pierwszych symptomach rozwoju piersi. Na kilka-kilkanaście miesięcy przed jej wystąpieniem pojawia się wydzielina z pochwy informująca o aktywności jajników.

Pierwsze objawy dojrzewania u chłopców

 • zmieniony zapach potu
 • powiększenie jąder lub penisa
 • rozwój włosów łonowych,
 • szybki skok wzrostu,
 • zmieniony głos.

Zdarza się, że pierwsze objawy dojrzewania w postaci włosów łonowych u chłopców występują na kilka lat przed właściwym dojrzewaniem. Nie dołączają do nich inne objawy. Mówimy wtedy o częściowym przedwczesnym dojrzewaniu.

Miesiączka w wieku 10 lat

Choć w Polsce większość dziewczynek dostaje pierwszą miesiączkę, gdy ma 12 lat i 9 miesięcy, to coraz częściej zdarza się, że pierwsza menstruacja występuje już u dziesięciolatek.

Tak wczesne miesiączkowanie może wywołać szok i niedowierzanie. Typowy staje się lęk dotyczący tego, jak wytłumaczyć małemu dziecku, co dzieje się z jego ciałem. Mimo dostępu do coraz lepszych środków higienicznych, miesiączka nadal pozostaje „trudna”. Dlatego z oczywistych względów jako rodzice chcemy, by menstruacja zaczęła się nieco później niż zbyt wcześniej. Niestety nie mamy na to większego wpływu. Naszą, rodziców rolą jest takie przygotowanie dziecka do sytuacji, by możliwie dobrze sobie z nią radziło. Dorastające dzieci potrzebują rodziców bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

pierwsze objawy dojrzewania

Jak pomóc dojrzewającemu dziecku?

Coraz szybsze dojrzewanie dzieci jest zaskoczeniem nie tylko dla ich rodziców, ale także dla nich samych. Dziecko może się krępować tego, co się dzieje z jego ciałem. Potrzeba mnóstwa wrażliwości i empatii, by domyśleć się, co się dzieje w głowie dorastającej młodej osoby. Wraz ze zmianami w ciele występują również rewolucje w psychice, które sprawiają, że ukochane dziecko staje się „trudne”.

Dzieci często boją się rozmów, nie potrafią mówić o zmieniającym się ciele, własnych lękach i obawach. Warto, by to rodzic uprzedzał i informował o tym, co może się zdarzyć i jak sobie radzić w krępujących sytuacjach. To szczególnie ważne, gdy dziecko zaczyna dojrzewać wcześniej niż rówieśnicy i boi się własnej „inności”.

 • gdy pot dziecka zaczyna brzydko pachnieć, warto zainwestować w dezodorant. Na rynku są łagodne preparaty, które nie podrażniają skóry dziecka. Nie obawiajmy się kupić właściwego kosmetyku dla ośmio- czy dziewięciolatka. Dla starszego dziecka, w okresie nastoletnim dobrym pomysłem będzie zakup antyperspirantu, który ogranicza produkcję potu,
 • gdy młoda dziewczynka wstydzi się ciemnych włosów na nogach czy pod pachami, nie koncentrujmy się na jej młodym wieku, ale na jej samopoczuciu i nauczmy ją, jak skutecznie usuwać włosy,
 • gdy dziewczynce zaczynają rosnąć piersi, wybierzmy się na kobiecą wyprawę po pierwszy biustonosz,
 • jeśli wszystkie sygnały wskazują, że wkrótce pojawi się miesiączka, wręczmy córce podpaski. Uwrażliwmy, by miała jedną przy sobie w plecaku. W ten sposób poczuje się pewniej.
 • nie szczędź czasu na rozmowy o zmieniającym się ciele i psychice. Postaraj się rozwiać każdą wątpliwość, nie bój się krępujących rozmów. Możesz wręczyć dziecku książkę o dojrzewaniu napisaną specjalne dla dziewczynek lub chłopców.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.