Pierwsze dziecko jest inteligentniejsze od kolejnych? Nowe wnioski naukowców

Ostatnie wyniki badań opublikowane w „Journal of Human Resources” sugerują, że pierworodne dziecko zazwyczaj jest inteligentniejsze od drugiego i kolejnego przychodzącego na świat w danej rodzinie. Naukowcy tłumaczą to w ten sposób, że pierwsze dziecko otrzymuje więcej uwagi i czasu od każdego następnego potomka. Pierworodny jest również najbardziej stymulowany intelektualnie przez rodziców. 

Naukowcy zbadali 5000 amerykańskich dzieci. Każde z nich oceniano co dwa lata, biorąc pod uwagę różne kryteria, uwzględniające umiejętność myślenia, zasób słownictwa, czytanie ze zrozumieniem, a także pozycję społeczną rodziny, w której wychowywało się dziecko. Wnioski były jednoznaczne.

Dzieci pierworodne uzyskiwały lepsze wyniki na każdym etapie, zaczynając już od wczesnych lat dzieciństwa. Już wtedy, gdy kończyły pierwszy rok życia, w testach zyskiwały wyższy poziom IQ niż ich młodsze rodzeństwo w tym samym wieku.

pierworodny

Naukowcy postanowili znaleźć powód przeciętnie wyższej inteligencji dzieci urodzonych jako pierwsze w danej rodzinie. Zbadali podejście i zaangażowanie rodziców przed ciążą, w trakcie jej trwania i później. Wykazano, co nie jest wcale zaskoczeniem, że wraz ze wzrostem liczby dzieci poziom zaangażowania rodziców malał, a uwaga stawała się coraz bardziej rozproszona. Choć odkryto, że dzieci otrzymywały podobną ilość wsparcia emocjonalnego, to najstarszy potomek mógł liczyć na największą stymulację intelektualną ze strony rodziców. Młodszym dzieciom poświęcano mniej czasu na czytanie książeczek, przygotowywanie prac plastycznych, czy naukę gry na instrumencie.

W ten sposób udowodniono, że środowisko jest bardziej sprzyjające dla dzieci pierworodnych, które mają większe szanse na rozwijanie się intelektualnie, częściej decydują się na bardziej wymagające i tym samym wyżej wynagradzane zawody.

Czy to znaczy, że dzieci „średnie” i najmłodsze są na straconej pozycji? Okazuje się, że nie. Wyniki badań pokazują, że dzieci mające starsze i młodsze rodzeństwo są bardziej wrażliwe i empatyczne, mają lepsze zdolności w zakresie inteligencji emocjonalnej, poza tym podobnie jak najmłodsze wykazują się większą kreatywnością i większymi zdolnościami społecznymi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.