Pierwsze dni z noworodkiem w domu – o tym warto pamiętać!

Wraz z pojawieniem się na świecie upragnionego potomstwa, wkraczamy w nowy etap naszego życia. Mimo że przez dziewięć miesięcy ciąży przygotowywaliśmy się do roli rodziców i dokładnie planowaliśmy najmniejszy szczegół, narodziny mocno weryfikują nasze ustalenia. Od teraz cały nasz świat zaczyna kręcić się wokół dziecka, a Jego dobro staje się naszym priorytetem. Pierwsze dni z noworodkiem w domu nie są zazwyczaj usłane różami, a jedynie zachowanie zdrowego rozsądku pomoże przebrnąć przez ten czas.

Dziecko nie potrzebuje zabawek, potrzebuje miłości

Kiedy zostajemy po raz pierwszy rodzicami, często popadamy w skrajności. Na widok dziecięcych ubranek, serce mocniej zaczyna nam bić, a każdy nieplanowany zakup tłumaczymy dobrem dziecka. W szafie młodych rodziców prócz ogromnej ilości ubranek znajdziemy także wiele gadżetów czy zabawek. Wspomniane elementy wyprawki wedle zapewnień producenta mają wspomagać rozwój dziecka, a dla rodziców być ułatwieniem. Niestety wielu z nich przyjmuje, że nowoczesne rodzicielstwo opiera się na wspomaganiu wszelakimi wynalazkami. Jednak nawet najdroższe i najlepiej dopracowane zabawki czy akcesoria dziecięce nie zastąpią zwykłego dotyku.

Pierwsze dni są nie tylko próba dla rodziców, to także czas, w którym nasze dziecko przystosowuje się do zewnętrznego świata. Jedyną mową, jaką zna, jest płacz i to właśnie w ten sposób sygnalizuje swoje potrzeby. Często są one błahe. Noworodek, jak nikt inny potrzebuje bliskości i dotyku, dlatego tak ważny jest kontakt skóra do skóry. Przytulanie, kołysanie czy dotyk pozwalają maluszkowi poczuć się bezpiecznie, dlatego szczególnie w pierwszych dniach życia należy odłożyć na bok wszelkie inne sprawy i oddać się całkowicie dziecku. Mały człowiek, poznaje świat po dotyku, smaku oraz węchu. Zapach rodziców kojarzy mu się z bezpieczeństwem, dlatego pozwólmy mu zasypiać w naszych ramionach.

pierwsze dni z noworodkiem w domu

Ciocia dobra rada

Pomoc w pierwszych dniach po porodzie jest nieoceniona. Kobieta, będąca w połogu doświadcza nie tylko bólu fizycznego, ale także targają nią emocje, od radości do łez smutku. W tym czasie warto skorzystać z oferowanej pomocy babci czy dziadka. We wszystkim należy jednak znać umiar. Nie możemy zrzucić całkowicie opieki nad noworodkiem na osoby trzecie. Decydując się na wsparcie, warto uprzedzić najbliższych i poprosić o nieudzielanie rad. Oczywiście doświadczenie, jakie posiadają nasze mamy czy babcie w porównaniu z naszym jest ogromne, ale dziecko to nie maszyna, którą możemy zaprogramować. Każdy noworodek jest inny i każdego trzeba najzwyczajniej w świecie poznać. Dobre rady często są przyczyną sporów, a pomocna dłoń może okazać się początkiem niepotrzebnych waśni.

Najważniejsze jest mleko

Noworodek nie ma jeszcze ustalonego cyklu dnia. Jego mały żołądek nie pozwala mu jeszcze na spożycie takiej ilości pożywienia, żeby przespać wiele godzin bez pobudki. Dlatego pierwsze dni w domu kręcą się głównie wokół karmienia. Jeszcze będąc w ciąży, dowiedziałaś się o tym, że najlepszym pożywieniem dla noworodka jest mleko matki. Oczywiście planowałaś karmić swoją pociechę, jak najdłużej się da, ale nie zawsze plany udaje się zrealizować. Jeśli zdecydowałaś się karmić piersią i osiągnęłaś zamierzony efekt – świetnie. Gdy z różnych powodów wybrałaś karmienie mlekiem modyfikowanym, jesteś równie dobrą matką. Dla dziecka bowiem najważniejsze jest to, że ma Cię blisko, nie jest głodne, jest mu ciepło i sucho. Nie zważając na komentarze innych osób, rób dalej to, co robisz, bo każda matka najlepiej zna swoje dziecko. Wbrew obowiązującym i zmieniającym się co kilka lat zaleceniom, nie da się wprowadzić stałych godzin karmienia u noworodka. Dlatego pozwól jeść swojemu tak często, jak będzie się o to dopominać. Z czasem dziecko samo wypracuje swój rytm dnia.

Wygoda to podstawa

Noworodek przesypia większą część dnia, dlatego należy zadbać o jego wygodny ubiór. Efektownie wyglądające sukienki czy komplety dla chłopców do nich nie należą. Oczywiście dziecko wygląda w nich wyjątkowo elegancko, ale i na to przyjdzie czas. Najwygodniejsze w pierwszych dniach życia będą wszelkie pajacyki. Zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Skóra noworodka jest na tyle delikatna, że nawet najmniejszy ucisk może powodować dyskomfort. Wybierając ubrania dla dziecka, należy zwrócić uwagę na ich dopasowanie do wielkości dziecka. Warto pamiętać również o dostosowywaniu ubrań do panującej pogody i temperatury. Wciąż wielu rodziców przegrzewa swoje pociechy, co może być efektem osłabionej odporności.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.