Kiedy należy wykonać pierwsze badanie USG? Czy jest ono niezbędne już podczas pierwszej wizyty u lekarza, kiedy ginekolog potwierdza ciążę? Jak się przygotować, czego się spodziewać w gabinecie u specjalisty? Kiedy wykonuje się badanie USG przez powłoki brzuszne a kiedy dopochwowo? Odpowiadamy poniżej.
Kiedy pierwsze badanie USG w ciąży?

Choć wielu lekarzy wykonuje badanie USG przy pierwszej wizycie pacjentki w ciąży, to nie jest to konieczne. Jeśli ciąża przebiega bez niepokojących symptomów takich, jak krwawienie, bóle brzucha, gorączka, to pierwsze badanie USG może odbyć się przy okazji badania genetycznego między 11 a 14 tygodniem ciąży.
Czy badanie USG w ciąży jest bezpieczne?
Badanie USG w ciąży uważane jest za bezpieczne. Mimo to wielu lekarzy woli zachować ostrożność i sięga po nie tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Swoją decyzję argumentują prosto: działanie ultradźwięków jest wykorzystywane od lat, mimo to nie znamy jeszcze w pełni ich oddziaływania .
Badanie USG a wiek ciąży.Pierwsze badanie USG w ciąży
Badanie USG podczas pierwszej wizyty jest bardzo pomocne u kobiet, które nie miesiączkują regularnie. Pozwala bowiem ocenić wiek ciąży. W pierwszych tygodniach ciąży zarodki rozwijają się tak samo, dopiero z czasem dzieci nabierają indywidualnego tempa w zakresie wzrostu i nabierania masy ciała.
Ile badań USG w ciąży?
W ciąży wykonuje się co najmniej 3-4 badania USG.
W celu potwierdzenia ciąży przeprowadza się badanie przez pochwę, z czasem, gdy płód jest większy, kobietę bada się przez brzuch, poprzez przykładanie przetwornika do jego powierzchni.
Badanie jest bezbolesne. Zazwyczaj trwa kilka minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.
Podczas badania kobieta leży na plecach, a na brzuch nakładany jest żel, który ma pomóc w przewodzeniu dźwięku. Wyniki badania, czyli obraz USG widoczny jest na monitorze: najczęściej jeden ma do dyspozycji lekarz, drugi jest tak ustawiony, by mogła na niego patrzeć kobieta.
Wizyty u ginekologa w ciąży
Pierwsze ruchy dziecka
Od kiedy widać brzuszek w ciąży?
Test obciążenia glukozą w ciąży
Jako ojciec byłem na usg.. Super uczucie, wręcz niesamowite. Najbardziej fascynują ruchy dziecka i świadomość, że jest to moje dziecko. :) Cudowna sprawa.
Znam takich co się łza w oczku zakręciła ;)