Pierwsza pomoc przy infekcji. Gdy dziecko zaczyna kichać…

Choroby infekcyjne górnych dróg oddechowych są najczęstszymi chorobami występującymi w populacji dziecięcej. Z jednej strony, zazwyczaj mają charakter samoograniczający (ustępują samoistnie bez leczenia), ale z drugiej bywają źródłem niemałego stresu zarówno u rodziców, jak i samego malucha. Zatem, jak sobie z nimi radzić? Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza, a kiedy możemy pomóc mu sami? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w dzisiejszym artykule.

Infekcje dróg oddechowych u dzieci – jak często występują?

Pierwsze 6 miesięcy życia malucha to okres, kiedy przed infekcjami chronią go przeciwciała odmatczyne (w przypadku wcześniaków liczba tych przeciwciał jest mniejsza, gdyż ich transfer do ciała dziecka odbywa się w ostatnich tygodniach ciąży). Po tym czasie dziecko zdane jest już wyłącznie na własny układ immunologiczny i wchodzi w okres infekcji wczesnodziecięcych, które mogą występować nawet 8 do 10 razy na rok. Liczby te mogą się oczywiście osobniczo różnić, gdyż wpływa na nie bardzo wiele zmiennych, o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Czynniki zwiększające częstość infekcji dróg oddechowych

Na infekcję wczesnodziecięce bardziej narażone są następujące grupy dzieci:

 • Dzieci uczęszczające do żłobków, czy też przedszkoli.
 • Dzieci posiadające rodzeństwo w wieku szkolnym.
 • Dzieci przedwcześnie urodzone (efekt skróconego czasu transferu przeciwciał matczynych i mniejsza ilość czasu na rozwój układu immunologicznego).
 • Dzieci z różnego rodzaju defektami odporności (w tym przypadku infekcji mają o wiele cięższy przebieg niż u dzieci zdrowych).
 • Dzieci z domów o niskim statusie socjoekonomicznym (w tym zła, niepełnowartościowa dieta, narażenie na pleśń, czy też dym tytoniowy).

Oczywiście nie twierdzimy, że żłobki, czy przedszkola są złe. Należy jednak pamiętać, że mogą one narażać dziecko na częstsze infekcje, szczególnie kiedy są prowadzone źle, z brakiem poszanowania dla zasad higieny.

infekcje u dziecka

Jak najczęściej objawiają się infekcję dróg oddechowych?

Objawy infekcji dróg oddechowych zależą przede wszystkim od lokalizacji zakażenia.

 • Infekcje nosa, zatok, gardła – infekcje te najczęściej objawiają się katarem, zatkanym nosem, gorączką. Towarzyszyć im może czasami uporczywy kaszel.
 • Infekcje krtani i tchawicy – charakterystyczny jest dla nich szczekający kaszel, chrypka oraz duszność. W ich przypadku należy zachować szczególną uwagę i bacznie obserwować dziecko, gdyż w przypadku nasilenia się choroby nasza pociecha może mieć trudności z nabraniem oddechu i zacząć się dusić.
 • Infekcje oskrzeli oraz płuc – w obrazie infekcji dominuje kaszel oraz gorączka.

Na szczęście, najczęściej wśród infekcji wczesnodziecięcych występuje pierwsza wymieniona przez nas grupa chorób. Jest ona najmniej groźna i ustępuje najszybciej.

Co zrobić z dzieckiem, u którego występują objawy infekcji dróg oddechowych?

Jeśli mimo występujących u dziecka objawów, czuje się ono dobrze, jest pogodne, pije płyny i zjada posiłki, wystarczy leczenie w domu.

W tym przypadku należy zadbać, pierwszoplanowo, o odpowiednie nawodnienie dziecka (dobrym pomysłem jest regularne ważenie dziecka, gdyż 1-2 kilogramowe spadki będą świadczyć o narastającym odwodnieniu). Co więcej, dobrym pomysłem jest usuwanie wydzieliny z nosa za pomocą specjalnych urządzeń. Przed takimi manewrami należy jednak wydzielinę nawilżyć za pomocą dostępnych w każdej aptece, roztworów soli fizjologicznej lub hipertonicznej. W przypadku występowania gorączki należy podać dziecku paracetamol lub ibuprofen wg dawkowania opisanego w ulotce.

Konieczne jest również zapewnienie dziecku spokoju, warunków do odpoczynku, dobrego nawilżenia powietrza oraz czujna obserwacja.

Infekcja górnych dróg oddechowych u dziecka – kiedy się niepokoić?

Istnieje kilka sytuacji, gdy należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza lub na szpitalny oddział ratunkowy. Oto one:

 • U dziecka występuje wysoka gorączka – powyżej 39 stopni, szczególnie jeśli nie reaguje na podawane leki.
 • U dziecka pojawiły się drgawki.
 • U dziecka występuje nasilona duszność – dziecko jest sine, łapie powietrze, oddycha bardzo szybko.
 • Dziecko nie chce jeść ani pić.
 • Dziecko jest apatyczne, podsypia, mamy problem z jego obudzeniem, kontakt z nim jest utrudniony.
 • Objawy choroby występują w pierwszych miesiącach życia (w tym okresie dziecko powinno być chronione przez przeciwciała matki).

Wymienione wyżej objawy mogą być pierwszą manifestacją choroby, ale mogą pojawić się także w trakcie jej trwania, stąd tak ważna jest czujna obserwacja dziecka.

Podsumowując, infekcje wczesnodziecięce są bardzo częste i w większości przypadków nie wymagają pomocy lekarskiej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku jakikolwiek wątpliwości najlepszym wyjściem jest kontakt z lekarzem.

Źródła książkowe:
Pediatria pod redakcją Wandy Kawalec.
Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.