Pierwsza miesiączka u dziewczynek – jakie informacje przekazać córce?

Inf. prasowa komentarzy: 1

Pierwsza miesiączka u dziewczynek pojawia się pomiędzy dziewiątym a szesnastym rokiem życia. Warto jednak podjąć ten temat wcześniej – odpowiednie przygotowanie do zmian, które czekają córkę, zapewni jej komfort oraz poczucie bezpieczeństwa.

Z punktu widzenia ginekologii życie kobiety dzieli się na dwie fazy. Pierwszą z nich jest menarche (gr. men – miesiąc, arche – początek), drugą zaś – menopauza. Pierwsza faza obejmuje czas od narodzin dziewczynki do ok. 45-55 roku życia kobiety. W tym czasie zachodzi wiele zmian w organizmie. Pierwszą z nich są zmiany widocznie w ciele dziewczynki, pierwsza miesiączka oraz kształtujący się po niej cykl menstruacyjny. Po wielu latach miesiączkowania i owuluowania (ok. 40-45 lat) organizm kobiety powoli przygotowuje się do fazy menopauzy. Na razie porozmawiajmy jednak o pierwszej miesiączce u dziewczynki – rozmowa o niej pozwoli twojej córce przygotować się na czekające ją zmiany i ułatwi jej zmierzenie się z wieloma trudnościami wieku dojrzewania.

Pierwsza miesiączka – od dziewczynki do kobiety

W przygotowanym przez Klinikę Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Warszawie opracowaniu miesiączka (menses) jest definiowana jako: cykliczne krwawienie z dróg rodnych występujące u dojrzałej płciowo kobiety od menarche do menopauzy, będące następstwem przemian zachodzących w błonie śluzowej macicy pod wpływem hormonów jajnika. Przytoczona definicja zwraca uwagę na to, że menstruacja jest związana z dojrzałością kobiety. Warto o tym pamiętać, rozmawiając z córką. Pierwsza miesiączka dla dziewczynek to często powód do niepokoju, wstydu, a czasem także strach. Dobrym pomysłem jest zatem wprowadzenie córki do świata dojrzałych kobiet – wczesne zapoznawanie jej z żeńską fizjologią i opowiadanie o roli menstruacji w życiu każdej z nas z pewnością pozwoli nastolatce z dumą wkroczyć w kolejny etap życia.

W poradniku jak rozmawiać o pierwszej miesiączce, Dr Agnieszka Wojnarowska radzi, kiedy wybrać odpowiedni moment – sprawdź, czy to właściwy czas dla was.

Kobieca fizjologia – co warto o niej wiedzieć?

Wiesia Niścior z portalu Femina przypomina, że miesiączka jest wynikiem zmian błony śluzowej jamy macicy, które zachodzą pod wpływem hormonów płciowych. Podczas menstruacji trwającej zazwyczaj 3-5 dni z jamy macicy poprzez kanał szyjki macicy oraz pochwę na zewnątrz wydobywa się krew ze strzępkami złuszczonej błony czynnościowej i śluzem.

Warto wiedzieć, że błona śluzowa macicy składa się z dwóch warstw. Pierwszą z nich jest warstwa podstawowa, drugą natomiast – warstwa czynnościowa. Ostatnia podlega czterem fazom zmian w czasie trwania cyklu miesięcznego:

l Faza wzrastania. Faza wzrastania jest nazywana także poliferencją. Rozpoczyna się wraz z końcem krwawienia menstruacyjnego i trwa do czasu powstania ciałka żółtego. Działanie estrogenów sprzyja rozplenowi komórek błony śluzowej, której grubość zwiększa się z 0,5 mm do 12-14 mm.

l Faza wydzielnicza. Druga faza zmian warstwy czynnościowej śluzówki jest określana mianem fazy sekrecyjnej. W tym czasie błona śluzowa macicy jest przygotowywana do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Dzieje się to pod wpływem hormonu wytwarzanego przez ciałko żółte (progesteronu). Faza wydzielnicza trwa zazwyczaj 10-12 dni. Charakteryzuje ją ponadto obrzemienie błony śluzowej oraz wzmożone wydzielanie śluzu i glikogenu przez gruczoły znajdujące się w śluzówce.

l Faza niedokrwienna. Faza niedokrwienna następuje, gdy nie dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka. W tym czasie poziom estrogenu zaczyna się obniżać, a tętnice spiralne błony śluzowej obkurczają się, zmniejsza się dopływ krwi do śluzówki, co sprawia, że błona blednie i powoli obumiera ze względu na upośledzenie odżywiania (krew transportuje składniki odżywcze).

l Faza złuszczania, czyli krwawienie menstruacyjne. Ostatnią fazą jest złuszczanie błony śluzowej macicy, które następuje w wyniku ponownego otworzenia obkurczonych wcześniej tętnic. Napór napływającej krwi sprawia, że naczynia krwionośne pękają, a wynaczyniona krew odrywa obumarłe fragmenty błony śluzowej. Zarówno krew, jak złuszczone elementy śluzówki przedostają się do jamy macicy, skąd wypływają przez kanał szyjki i pochwę na zewnątrz.

Pomóż córce przygotować się do pierwszej miesiączki, dowiedz się jak wygląda, jakie są objawy i oznaki pierwszego okresu.

Pierwsza miesiączka u dziewczynek – jak ją przetrwać?

Kiedy pierwsza miesiączka pojawi się u twojej córki, bądź przygotowana i przyjdź z pomocą. Gdy tylko dostrzeżesz zmiany zachodzące w ciele dziewczynki, zadbaj o rozmowę i przekazanie jej niezbędnych informacji. Z kolei gdy córka wspomni o pierwszych objawach miesiączki, jakimi mogą być bóle lub kiepskie samopoczucie, pomóż jej przygotować się do tego ważnego wydarzenia w życiu dziewczynki.

Pierwsze krwawienie może być nieprzyjemne dla twojej córki, dlatego pomóż jej poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jednym ze sposobów może być ciepła (lecz nie gorąca!) kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego albo rozmarynowego, która rozluźnia i relaksuje. Dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po herbatki ziołowe (lawenda, melisa) o lekko uspokajającym działaniu. Ponadto pamiętaj, by w czasie miesiączki nie zwalniać córki z zajęć wychowania fizycznego (wyjątkiem jest obfite krwawienie). O roli ćwiczeń w życiu nastolatki mówi m.in Bożena Makowska w swojej pracy pt. Aktywność ruchowa dziewcząt w czasie menstruacji. Autorka zauważa, że z roku na rok spada aktywność fizyczna młodych osób, co negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Pamiętaj, że właściwie dobrane ćwiczenia działają rozluźniająco i rozkurczają, dzięki czemu objawy pierwszej miesiączki (i każdej kolejnej) są znacznie mniej odczuwalne! Zaproponuj więc córce wspólny seans jogi, pilatesu lub rozciągania. Ćwiczenia możecie bez problemu wykonać w domu i z pewnością każda z was dostrzeże ich kojący wpływ. Poza tym możecie wybrać się na basen – to również okazja do zapoznania córki z tamponami i przekonania jej, że w czasie miesiączki można żyć normalnie.

Pierwsza miesiączka to niemałe wydarzenie w życiu każdej dziewczynki. Rolą mamy jest przygotowanie córki do tego ważnego dnia i przekazanie jej wielu cennych informacji wprowadzających w dojrzałą kobiecość. To również okazja do zacieśnienia więzi z pociechą, dlatego warto zaplanować pierwszą rozmowę o dojrzewaniu, zmianach i roli menstruacji na wiele lat przed objawami pierwszej miesiączki. Bądź gotowa na tę rozmowę w każdej chwili i nie obawiaj się – czasy, w których comiesięczne krwawienie jest tematem tabu odchodzą do lamusa. Nie przekazuj więc negatywnych stereotypów córce. W zamian za to razem uczcie się cieszyć swoją kobiecością.

Źródła:

l https://endogin.wum.edu.pl/sites/endogin.wum.edu.pl/files/zaburzenia_cyklu_miesiaczkowego.pdf [stan z dn. 14.04.2019]

l http://krytyka.org/mit-cialo-menstruacja-o-kobiecie-w-micie-kobiecosci-u-simone-de-beauvoir/ [stan z dn. 14.04.2019]

l http://www.femina.org.pl/index.php?Itemid=29&id=14&option=com_content&task=view [stan z dn. 14.04.2019]

l http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prace_Naukowe_Kultura_Fizyczna/Prace_Naukowe_Kultura_Fizyczna-r2000-t3/Prace_Naukowe_Kultura_Fizyczna-r2000-t3-s117-125/Prace_Naukowe_Kultura_Fizyczna-r2000-t3-s117-125.pdf [stan z dn. 14.04.2019]

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Marta Marta

    Okres dojrzewania niestety nie jest łaskawy dla dziewczynek, które mają mnóstwo pytań, a wstydzą się je zadawać mamie. Szybko zmienia się całe ciało, a lada moment może przyjść miesiączka. W rozmowie pomogą na pewno poradniki zebrane na platformie edukacyjnej REKLAMA. Myślę, że warto z nich skorzystać.