Pierwsza miesiączka po porodzie – kiedy wystąpi?

W trakcie ciąży przysadka mózgowa produkuje hormon zwany prolaktyną. Jest on odpowiedzialny za wzrost piersi, a także za uaktywnienie się procesu wytwarzania mleka. Ciekawostką jest, że wzrost prolaktyny jest związany ze stymulacją brodawek sutkowych podczas karmienia piersią. Chociażby z tego powodu mamy karmiące w sposób naturalny mogą liczyć na dłuższy okres wstrzymania miesiączki. Kiedy można spodziewać się, że pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w treści dzisiejszego wpisu.

Kiedy wraca okres po porodzie? Pierwsza miesiączka po porodzie

Trudno wskazać konkretny moment, w którym cykl miesięczny wraca do normy po porodzie. Czas wstrzymania miesiączki jest bowiem zależny zarówno od predyspozycji genetycznych, jak i od sposobu karmienia dziecka. Przyjmuje się, że pierwsze krwawienie miesięczne powinno pojawić się nie wcześniej niż 6 tygodni od daty narodzin dziecka. W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że krwawienie wystąpi nieco wcześniej. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy skonsultować się z ginekologiem.

Co ciekawe, pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się później u tych kobiet, które zdecydowały się karmić dziecko piersią. Wówczas pierwszy okres po porodzie może pojawić się nawet po kilku miesiącach od porodu lub w kilka tygodni od zakończenia kamienia (w zależności od częstotliwości kamienia i wieku dziecka).

Podsumowując, okres po porodzie może pojawić się w następującym czasie:

  • u kobiet karmiących piersią – 2-3 miesiące po zakończeniu laktacji,
  • w przypadku kobiet, które nie karmią piersią – około 6 tygodni po porodzie,
  • u kobiet karmiących w sposób mieszany – 2-3 miesiące po porodzie.

Pierwszy okres po porodzie a połóg

Przyjmuje się, że połóg trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi m.in. do oczyszczania się macicy, czego efektem są tzw. odchody połogowe. Krwawienia w okresie połogu z czasem stają się mniej obfite, a z czasem całkowicie ustępują. Jeśli jednak świeżo upieczona mama obserwuje nieprawidłowości na tym tle, powinna skonsultować się z ginekologiem, celem wykonania badań. Zbyt intensywne krwawienie podczas połogu może być powiązane z wystąpieniem komplikacji poporodowych. W niektórych przypadkach konieczna jest pilna interwencja ze strony lekarza.

Pierwsza miesiączka po porodzie

Miesiączka po porodzie – jak powinna wyglądać?

Pierwszy okres po porodzie może nieco różnić się od standardowej miesiączki, która występowała przed zajściem w ciążę. Krwawienie może być dużo bardziej intensywne lub zdecydowanie mniej. Pierwsza miesiączka po porodzie jest kwestią indywidualną. Dla przykładu, kobiety, które zwykle nie odczuwały dolegliwości takich jak bóle brzucha czy głowy mogą się z nimi spotkać.

Warto również zaznaczyć, że na skutek ciąży może dojść do zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Brak regularnej miesiączki na początkowym etapie nie powinien być więc powodem do niepokoju. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku pojawienia się tego typu zjawiska warto poinformować o tym fakcie ginekologa. Warto też zaznaczyć, że konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku występowania częstego krwawienia w okresie laktacji lub między krwawieniami menstruacyjnymi. Tego typu sytuacja może wynikać z występowania komplikacji poporodowych, wymagających podjęcia leczenia.

Kiedy wraca płodność po porodzie?

To kolejne często zadawane pytanie w niejednym gabinecie ginekologicznym. Jak podają lekarze, niektóre pacjentki uważają, że brak miesiączki po porodzie uniemożliwia zajście w ciążę. W rzeczywistości, płodność może wrócić do normy w dowolnym momencie, a sam fakt nie jest związany z wystąpieniem pierwszego okresu po porodzie. Naturalną antykoncepcją nie jest również okres laktacji. W czasie karmienia piersią również może dojść do zapłodnienia. Z tego powodu, kobieta, która nie chce ponownie zostać matką powinna rozpocząć stosowanie wybranej formy antykoncepcji.

Moment wystąpienia pierwszego krwawienia miesięcznego jest zależny od takich czynników jak uwarunkowania genetyczne i sposób karmienia dziecka. Pierwszy okres po połogu może znacząco różnić się od tego sprzed okresu ciąży. W przypadku wystąpienia nietypowego plamienia w czasie karmienia piersią należy zasięgnąć porady lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*