Pierwsza ciąża – mnóstwo radości, ale też stresu

Pierwsza ciąża to niesamowity czas dla kobiety i jej najbliższych. Właściwie wiadomo, jak to jest, ale… brak pewności, jak będzie to wyglądało u konkretnej osoby. Bo zmiany pojawiające się w okresie ciąży mają bardzo indywidualny charakter. Niepewność związana z tym, co „mnie czeka” przynosi mnóstwo emocji, radości, ale i lęku. Jak sobie radzić z tym, co przyniesie czas?

Pierwsza ciąża

Pierwsza ciąża – zmiany fizyczne

Organizm dopiero „uczy się, jak to jest być w ciąży”. Dlatego wszelkie zmiany mogą postępować wolniej. W pierwszej ciąży możesz później dowiedzieć się o zmienionym stanie (często pierwsza ciąża, nawet planowana, bywa zaskoczeniem, wolniej może rosnąć poziom hormonów – Beta HCG, stąd później ciążę pokażą testy). Później odczujesz ruchy płodu, najczęściej nieco później zobaczysz także powiększony brzuch.

W drugiej ciąży z kolei najczęściej brzuch pojawia się wcześniej, podobnie jak ruchy płodu. Rośnie też czujność kobiety i jej wiedza na temat tego, co może się wydarzyć. W związku z tym, że wszelkie zmiany przeżywa się po raz kolejny, wiadomo już czego się spodziewać. Jesteśmy jako doświadczone matki spokojniejsze i pewniejsze siebie. Oczywiście to dość ogólne spostrzeżenia, dużo zależy od indywidualnej sytuacji każdej z kobiet.

Zmiany duchowe. Emocje

Pierwsza ciąża to prawdziwa burza hormonalna. Wiele kobiet odczuwa ją intensywniej niż w kolejnej ciąży.

Dużo zależy od aktualnej sytuacji życiowej. Im jest ona mniej pewna, tym stresów więcej. Może pojawiać się lęk, a nawet przerażenie. Radość może przeplatać się z zaskoczeniem. Przypływ sił za chwilę przechodzić w totalne zmęczenie.

Zaskakiwać może, że w ciąży rośnie nie tylko brzuch. My jako kobiety zmieniamy się w mamy. W kogoś, kto o dziecku myśli w pierwszej kolejności. Odczuwamy silną potrzebę „wicia gniazdka”. Możemy ze zdumieniem dostrzegać, jak wiele czasu zaczynamy spędzać w sklepach w dziale z ubrankami dla dzieci, jak często meblujemy pokój dla malucha, jak wzruszają nas reklamy z bobasami w roli głównej.

Lęk o przyszłość

Czasami pojawia się lęk o przyszłość. Pierwsza ciąża to jednak niewiadoma. Doświadczone koleżanki mówią, że dosłownie wszystko się zmieni.

Klasyczne pytanie dla tego typu chwil to, czy sobie poradzę? Czy będę dobrą mamą? Czy finansowo ogarniemy? Ile będę mogła zostać w domu z dzieckiem? Kiedy wrócę do pracy, czy będę miała, gdzie wracać? Jak ogarniemy wyzwania w postaci częstych chorób u dziecka? Czy odnajdziemy się w roli rodziców?

U osób wrażliwych lęk o przyszłość w ciąży może być wysoki. U innych nieco niższy. Naprawdę zależy to od wielu czynników. Często strach jest tak duży, że nie wystarczy wsparcie męża, rodziców, przyjaciół, ale potrzeba pomocy psychologa.

Strach przed porodem

W trakcie pierwszej ciąży pojawić się może spory strach przed porodem. Trudno stwierdzić, czy większy, czy mniejszy niż w drugiej ciąży. Na pewno duże znaczenie ma to, jakie miało się doświadczenie przy pierwszym porodzie.

Na uwagę zwraca fakt, że w pierwszej ciąży możemy kompletnie nie wiedzieć, co się wydarzy. Jako pierworódki w sali porodowej też jesteśmy pod baczniejszym wzrokiem personelu. Na pewno warto zachować spokój i starać się myśleć pozytywnie. Odpowiednie podejście, wsparcie najbliższych pomaga w tych trudnych chwilach.

Jeśli strach przed porodem w pierwszej ciąży jest duży, warto porozmawiać z psychologiem.

To jeszcze nie koniec. Połóg

Wiele kobiet w pierwszej ciąży może mieć wrażenie, że po porodzie to już jest z górki. Prawda jest taka, że wcale być nie musi. Niektóre panie podkreślają, że okres połogu był dla nich dużo trudniejszy niż sama ciąża i poród.

Gdy organizm wraca do równowagi po burzy hormonalnej w okresie ciąży, pojawia się zmęczenie, a nawet depresja poporodowa, wszyscy zachwycają się dzieckiem, a mama często pozostaje w tle – może być wyjątkowo trudno. Emocje związane z porodem, stres wynikający z nowej roli – bywają przytłaczające. Jednak ponownie warto to podkreślić – wsparcie i mądre podejście do tego, co się dzieje –
pomagają. Wszystkie trudne momenty nie będą trwały przecież wiecznie. Warto o tym pamiętać. A pierwsza ciąża to czas, który już na zawsze będziemy pamiętać. I wspominać nierzadko z rozrzewnieniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*