Pieniste kupki u dziecka – przyczyna może być niejedna

Wygląd kupki dziecka wiele mówi o jego zdrowiu. Zasada ta obowiązuje nie tylko wtedy, kiedy maluch ma niespełna rok, ale przez całe życie. Dlatego wszelkie zmiany w wyglądzie, kolorze, konsystencji a nawet zapachu czy częstotliwości wypróżniania powinny zmotywować rodzica do poszukiwania przyczyny. Nieprawidłowe są, między innymi, pieniste kupki u dziecka.

Pieniste kupki u dziecka – jak to wygląda?

Pieniste kupki u dziecka wyglądają tak, jakby dziecko wypiło butelkę płynu do naczyń. Może niezbyt prawdopodobne porównanie, ale obrazowe. Są pokryte mnóstwem pęcherzyków powietrza.

Jakie mogą być przyczyny?

Pieniste kupki u dziecka mogą mieć najróżniejsze przyczyny.

W przypadku niemowlaków przyczyną może być częste karmienie i częsta zmiana piersi. Jeśli niemowlę nie pije co najmniej kilka minut z jednej piersi, może dochodzić do zwiększonego obciążenia układu pokarmowego laktozą. Gromadząca się laktoza w jelitach zaczyna fermentować i pojawiają się gazy. Często właśnie z tego powodu pojawia się przelewanie w brzuszku oraz występują pieniste, luźne stolce. Innymi objawami, sugerującymi, że za pieniste kupki u dziecka odpowiada zbyt częste karmienie są: rozdrażnienie, podrażnienie okolicy pieluszkowej oraz częste ulewanie.

Jak sobie poradzić z problemem? Dbaj o to, by dziecko wystarczająco długo ssało jedną pierś, w przypadku starszego niemowlaka zwróć uwagę na przerwy między karmieniami.

pieniste kupki u dziecka

Pieniste kupki u dziecka – czy dziecko rośnie?

Pieniste kupki u dziecka wymagają diagnostyki szczególnie w przypadku starszych dzieci, u których trawienie powinno odbywać się już sprawniej.

Zanim udamy się z jednak dzieckiem do lekarza, warto zastanowić się nad tym, czy pieniste kupki występują zawsze, czy w określonych sytuacjach, czy mają związek z tym, co zje dziecko lub matka (karmiąca piersią).

Jak wygląda wzrost dziecka, czy maluch przybiera na wadze, czy rośnie, czy prawidłowo się rozwija, czy jest generalnie spokojny, czy może często drażliwy i płaczliwy, czy pojawiają się problemy z okolicą pieluszkową? Czy starsze dziecko narzeka na ból brzuszka?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania pozwoli na kompleksową ocenę sytuacji. Pieniste kupki zwłaszcza u starszego dziecka (mającego więcej niż półtora roku) mogą wskazywać na nietolerancje pokarmowe i alergie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mama Emi Mama Emi

    My tez mamy problem z kupkami. 4 miesięczny maluch je tylko pierś. Od dwóch tygodni kupki są po każdym jedzeniu i to takie ,że tylko troszeczkę i już odparzają. No i są pieniste. Mała je na żądanie i to częste żądanie. Już martwię się co mam robić, dodam ze nie ma żadnych kolek ani nic