Skóra dziecka jest bardziej narażona na przesuszenie i podrażnienie niż skóra dorosłego. Sprawdź więc, jak ją pielęgnować, aby zapewnić jej odpowiedni poziom nawilżenia i zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Skóra małego dziecka – czym różni się od skóry dorosłego?
Skóra dziecka różni się od skóry dorosłego budową anatomiczną oraz funkcjonowaniem. Składa się wprawdzie, tak jak skóra osoby dorosłej, z naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej, zawiera również naczynia krwionośne, limfatyczne, przydatki oraz włókna nerwowe, jednak one wszystkie cechują się jeszcze niedojrzałością. Są o wiele cieńsze i mniej zwarte niż u dorosłego. To sprawia, że bariera ochronna naskórka niemowlaka słabiej broni się przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i jest bardziej narażona na urazy i odparzenia. Ma też skłonności do przesuszenia, ze względu na słabiej wykształcony płaszcz lipidowy. Jeśli dodać do tego zbliżone do neutralnego pH (u dorosłego jest kwaśne) i gorzej rozwinięty układ odpornościowy, można łatwo odgadnąć, dlaczego skóra małego dziecka jest bardziej podatna na atak bakterii czy grzybów, które rozmnażają się lepiej w środowisku zasadowym. Skóra małego dziecka, a w szczególności noworodka, zawiera zmniejszoną ilość melaniny, co sprawia, że gorzej chroni się przed wpływem promieni UV. Zwiększa to ryzyko oparzeń słonecznych. Niedojrzałość mechanizmów termoregulacyjnych sprawia również, że noworodek szybciej marznie i traci prawidłową ciepłotę ciała.
Jak prawidłowo pielęgnować skórę malucha?
Kąpiel
Zalecana liczba kąpieli, jaką powinno odbywać małe dziecko, to kąpiele 3-4 razy w tygodniu. Taka ilość pozwala na zachowanie szczelniejszej bariery ochronnej naskórka. Optymalna temperatura do kąpieli dziecka to 34-36 stopni Celsjusza. Najlepszy czas trwania kąpieli – około 10 minut. Dzięki trzymaniu się tych wytycznych, zapobiegamy nadmiernemu wysuszeniu naskórka, a jednocześnie zapewniamy odpowiednie warunki do tego, by usunąć ze skóry brud oraz resztki kosmetyków np. kremów lub oliwki.
Substancje myjące
By zapewnić odpowiednie nawilżenie skóry dziecka w trakcie kąpieli, trzeba dodać do niej płyn o przyjaznym dla malucha składzie np. Baby Dove. Można też użyć delikatnego żelu do mycia ciała i włosów o pH oscylującym między 5,5 a 7,0. Dzięki takiemu pH nie zostaje naruszona delikatna bariera ochronna skóry dziecka, co niestety często się dzieje przy użyciu zwykłego mydła przeznaczonego dla osób dorosłych, które ma zasadowe pH. Do mycia ciała można zastosować też kostki myjące lub syndety, które nie naruszają naturalnej bariery skóry i bardzo łatwo się zmywają z powierzchni naskórka. U dzieci, które mają atopowe zapalenie skóry, zaleca się użycie hipoalergicznych emolientów, które są pozbawione substancji zapachowych i alergizujących, w związku z czym nie podrażniają skóry malucha.
Kosmetyki
Ze względu na cieńszą strukturę, skóra dziecka szybciej chłonie substancje chemiczne z kosmetyków. W związku z tym kremy i oliwki, którymi smarujemy malucha, muszą spełniać odpowiednie wymogi. Kosmetyki dla dzieci ze skłonnością do alergii powinny być bezzapachowe i nie posiadać substancji alergizujących. Podstawowymi funkcjami, jakie powinny spełniać kosmetyki dla dzieci, są: dobre oczyszczenie skóry malucha, jej nawilżenie i natłuszczenie, przeciwdziałanie odparzeniom, ochrona przeciwsłoneczna. Nawilżenie skóry dziecka powinno odbywać się poprzez dostarczenie skórze składników wchodzących w skład NMF (naturalnego czynnika nawilżającego znajdującego się w skórze), czyli np. mocznika, gliceryny, czy też kwasu hialuronowego. Do zapobiegania nadmiernej utracie wody niezbędne są też substancje okluzyjne, które powlekają naskórek dodatkową warstwą. Do okluzyjnych składników zawartych w kosmetykach zalicza się wszelkiego rodzaju woski, sterole czy wazelinę. W przypadku kosmetyków ochronnych ważne też, by produkty, którymi smarujemy dziecko, zawierały filtry UV. Zasada jest taka, że liczba umieszczona na opakowaniu kremu np. SPF 20, oznacza bezpieczny czas, w którym dziecko może przebywać na dworze, wystawiając się na promienie słoneczne. Jeśli więc mamy dziecko z jasną karnacją, które bez kremu z filtrem może pozostawać bezpiecznie np. 5 minut na słońcu, to smarując go kremem z filtrem 20, przedłużamy ten czas do 100 minut. Warto jednak pamiętać, że noworodki nie powinny być smarowane kremami z filtrem UV, gdyż ich skóra jest zbyt cienka, by wchłaniać wszystkie substancje zawarte z kosmetyków. Zasada jest więc taka, że nowonarodzonych dzieci nie wystawiamy bezpośrednio na słońce, lecz siedzimy z nimi w cieniu.
Jak pielęgnować problematyczną skórę dziecka?
Atopowe zapalenie skóry
Kiedy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, jego naskórek jest jeszcze bardziej narażony na wysuszenie i podrażnienia. Pielęgnacja takiej skóry wymaga więc szczególnej delikatności i troski. Atopowe zapalenie skóry jest to schorzenie o podłożu alergicznym, które ma charakter przewlekły. Wynika ono z niedoboru filagryny – białka, które zapewnia silną barierę ochronną naskórka. Ponadto związana jest z niedoborem dermicydyny, jak również sfingozydów, które chronią skórę przed atakiem drobnoustrojów, np. gronkowca. Ze względu na deficyt białka o nazwie beta-defensyna, skóra atopików narażona jest również na egzemy, czy zakażenia. Białko to bowiem pełni bardzo ważną rolę ochronną, nie dopuszczając do wnikania w naskórek bakterii, grzybów czy wirusów. Typowymi objawami atopowego zapalenia skóry są występujące na powierzchni skóry pęcherzyki lub wypryski. Mogą się one pojawiać na twarzy, zgięciach łokci lub też kolan, grzbietach dłoni, karku, na stopach. Oprócz wyprysków, charakterystyczne dla atopii jest nadmierne przesuszenie naskórka oraz świąd, jak również nadżerki, strupki, czy łuszcząca się skóra.
Jak pielęgnować skórę atopika?
Pielęgnacja skóry atopowej powinna się opierać przede wszystkim o używaniu kosmetyków o jednoczesnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym, czyli tak zwanych emolientów. Dzięki substancjom okluzyjnym, takim jak wosk, masło shea czy oliwa z oliwek, skóra dziecka powleczona zostaje dodatkową warstwą, co zapobiega TEWL (przeznaskórkowej utracie wody). Ponadto, dzięki humektantom, czyli substancjom nawilżającym, łatwiej zatrzymywać w niej wodę. Humektanty, takie jak np. kwas hialuronowy czy gliceryna, potrafią mocno nawilżyć skórę, gdyż posiadają właściwości higroskopijne. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przyciągnąć do siebie aż 250 cząsteczek wody. Pozwala to na dobre nawilżenie naskórka i jednoczesne zlikwidowanie świądu wywołanego przez przesuszenie naskórka.
Pieluszkowe odparzenia skóry
Pieluszkowe odparzenia skóry to bardzo częsta przypadłość u małych dzieci. Wiąże się ona z uszkodzeniem naskórka na pupie, w wyniku noszenia pieluszki. Główną przyczyną odparzeń jest nadmierna wilgoć, która wytwarza się w rejonie pieluszki oraz przegrzana skóra, która staje się bardziej podatna na mechaniczne uszkodzenia naskórka. W wyniku obcierania skóry pupy o pieluszkę, powstają mikrourazy, które prowadzą właśnie do odparzeń. Jest to bardzo bolesne dla małego dziecka, w związku z tym maluch bardzo często reaguje płaczem, kiedy próbuje się przetrzeć mu pupę chusteczką nawilżaną. W przypadku, gdy odparzenia są już dotkliwe, należy zrezygnować na jakiś czas z chusteczek oczyszczających i zastąpić je lekko ciepłą, przegotowaną wodą. Wystarczy zanurzyć wacik w wodzie i delikatnie przemyć skórę dziecka, by usunąć brud, mocz i zbierające się na powierzchni skóry bakterie. Następnie, po każdym takim podmyciu pupy, należy posmarować ją kremem na odparzenia z zawartością tlenku cynku. Cynk ma udowodnione działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, przyspiesza regenerację naskórka i sprawia, że skóra szybciej wraca do normy. Aby nie dopuszczać w przyszłości do odparzeń, należy pamiętać o regularnej zmianie pieluszki u dziecka, przynajmniej co 3 godziny (a jeśli dziecko zrobi kupę, od razu po oddaniu stolca). Ponadto trzeba dbać o wietrzenie pupy, czyli o to, by skóra na niej mogła pooddychać choć parę minut w ciągu dnia. Krem przeciw odparzeniom np. Baby Dove można stosować również profilaktycznie.
Baby Dove – czyli pielęgnacja po ekspercku
Bez względu na to, czy dziecko ma normalną, zdrową skórę, czy też ma skórę nadwrażliwą i problematyczną, do jej pielęgnacji warto zastosować zestawy kosmetyków Baby Dove. Kosmetyki firmy Dove stworzone zostały w dwóch seriach: Baby Dove Sensitive Moisture i Baby Dove Rich Moisture. Ta pierwsza skierowana jest do wymagającej, skłonnej do podrażnień skóry malucha. Opiera się ona o produkty bezzapachowe i hipoalergiczne, które są przebadane przez dermatologów i zatwierdzone przez pediatrów. Zarówno występująca tam emulsja do mycia ciała i włosów, balsam nawilżający, czy chusteczki pielęgnacyjne zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry dziecka, a więc zapobiegają jej pękaniu czy świądowi. Z kolei w serii Baby Dove Rich Moisture znajdziemy, oprócz wspomnianej emulsji, czy balsamu, również kostkę myjącą, szampon, czy też Baby Dove krem na odparzenia, które dbają o zachowanie bariery ochronnej skóry i utrzymanie odpowiedniego poziomu jej nawilżenia. Szczególnie ten ostatni kosmetyk, czyli Baby Dove krem na odparzenia, powinien zwrócić uwagę rodziców, gdyż zawiera on przyspieszający regenerację skóry tlenek cynku, jak również substancje o działaniu ochronnym. Składniki te zmniejszają ryzyko wystąpienia odparzeń. Wysoka jakość kosmetyków z serii Dove Baby i cena przyjazna dla każdego rodzica sprawiają, że pielęgnacja dziecka staje się prostsza, dzięki użyciu wszystkich kosmetyków z tego samego zestawu, które uzupełniają się komplementarnie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła:
- Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, praca zbiorowa, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2010, tom 27, nr 5, s. 365-383
- M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, „Alergologia Polska” 2015, vol. 2, nr 4, s. 158-161 [w:] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222
- M. L. Kmieć, I. Urysiak-Czubatka, G. Broniarczyk-Dyła, Pielęgnacja skóry dzieci, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2010, tom XXVII, nr 1, s. 40-44 [w:] https://www.termedia.pl/Review-paper-Skin-care-in-children,7,14622,1,1.html
- http://managerapteki.pl/pieluszkowe-zapalenie-skory/
Komentarze