Piąty tydzień życia dziecka

5. tydzień życia dziecka pod wieloma względami jest naprawdę przełomowy. Przede wszystkim maluszek przestał już być noworodkiem, a stał się niemowlakiem. Pociecha pomiędzy poszczególnymi drzemkami staje się coraz dłużej aktywna i zaciekawiona otaczającym ją światem. W tym czasie przeżywa też swój pierwszy skok rozwojowy, który będzie skutkował pojawieniem się nowych umiejętności motorycznych. Maluszek zaczyna również dostrzegać więcej kolorów wokół siebie. Jak dokładnie przebiega prawidłowy rozwój niemowlaka w piątym tygodniu jego życia?

Piąty tydzień życia dziecka

Rozwój fizyczny pięciotygodniowego dziecka

Pociecha, która wkroczyła w piąty tydzień życia przestała już być noworodkiem. Oznacza to, że okres przystosowywania się do życia poza organizmem mamy właśnie dobiegł końca. Dziecko wciąż większość czasu spędza w pozycji leżącej, jednak zaczyna powoli podejmować pierwsze próby podnoszenia główki na około 3-4 cm. Zbyt słabe jeszcze mięśnie nie pozwalają mu na przetrzymanie jej w górze dłużej, niż parę sekund.

Niemowlak potrafi już efektywnie obracać głową na boki, szukając przy tym najlepszej pozycji do leżenia. Może też wyciągać rączkę w kierunku interesującego go przedmiotu. Maluszek jest nadal zależny od swoich rodziców. W okolicach 5. tygodnia znacząco rozwija się u niego narząd wzroku.

Zaczyna więc bardzo intensywnie wodzić wzrokiem po otoczeniu, zatrzymując się głównie na mocniejszych kolorach i ciekawych wzorach. Z większym ożywieniem reaguje także na dźwięki oraz hałas. Pięciotygodniowe dziecko może również gaworzyć i wydawać pierwsze gardłowe dźwięki.

Zachowanie niemowlaka w piątym tygodniu życia

Pięciotygodniowy niemowlak zaczyna coraz krócej spać. W przerwach między drzemkami uczy się jak efektywnie reagować na bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego. Jeśli coś go zaciekawi, to zainteresowanie wyraża całym sobą poprzez machanie rękami i nóżkami, wiercenie się czy ssanie różnych przedmiotów. U dziecka na tym etapie życia mogą pojawić się również pierwszy łzy. Do tej pory niemowlę płakało wyłącznie „na sucho”, co jest bezpośrednio związane z rozwojem układu nerwowego noworodków. Wzmożenie aktywności gruczołów łzowych dodatkowo przyczynia się do umiejętności jeszcze większego wyrażania przez dziecko swoich uczuć. Dzięki temu pociecha częściej okazuje własne emocje zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Chociaż na początku drugiego miesiąca nadal obowiązuje zasada karmienia na żądanie to przerwy pomiędzy poszczególnymi posiłkami znacząco ulegają wydłużeniu.

Pięciotygodniowy niemowlak powinien już mieć opanowaną umiejętność ssania, przez co potrafi w szybszym tempie najeść się na dłuższy czas. 

Skok rozwojowy pięciotygodniowego maluszka

W okolicach piątego tygodnia życia dziecko przechodzi swój pierwszy poważny skok rozwojowy. Niemowlak w tym czasie może więc stać się bardziej płaczliwy, częściej wybudzać w nocy czy domagać czułości i przytulenia od najbliższych. Największa zmiana dotyczy jednak funkcjonowania układu nerwowego malca. Dzięki wytworzeniu się nowych połączeń nerwowych dziecko lepiej rozumie co się wokół niego dzieje i tym samym uczy się jak prawidłowo reagować na różne sytuacje.

Pociecha w tym wieku zaczyna się też powoli uśmiechać. W tym ważnym dla dziecka czasie, warto więc szczególnie zadbać o ciepłą atmosferę w domu. Rodzice powinni jak najczęściej mówić do malca łagodnym, spokojnym głosem, codziennie go przytulać i bawić się z nim grzechotkami. Pięciotygodniowym niemowlakom dobrze jest też zapewnić stały rytm dnia, który pozwoli im lepiej poznać oraz zaakceptować otaczający ich świat.

Pięciotygodniowe dziecko przystosowane jest już do życia poza organizmem mamy. Uczy się jak odbierać otaczający go świat, reagować na bodźce zewnętrzne i rozpoznawać poszczególne kolory czy kształty. Chociaż nadal potrzebuje bliskości i miłości rodziców to dzięki pierwszemu skokowi rozwojowemu zaczyna poświęcać więcej czasu na aktywność oraz indywidualne eksplorowanie otoczenia. Warto wtedy jak najwięcej czasu spędzać ze swoją pociechą, jednocześnie zapewniając jej spokojne warunki do dalszego rozwoju.

Bibliografia:Brazelton T.B., Sparrow J.D., Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat, Gdańskie Wydawnictwo
Psychologiczne, Sopot 2013.Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Dom Wydawniczy REBIS,
Poznań 2016.Nolden A., Witaj na świecie. Pierwszy rok życia dziecka, Wydawnictwo Świat Książki 2016.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*