Rozwój dziecka

Piąty (5) miesiąc życia dziecka – mały akrobata ze stopami w buzi

 • Niemowlę potrafi stworzyć zbitki sylabowe stworzone z trzech-czterech sylab. W ten sposób bawi się, gaworzy, gdy jest szczęśliwe. Potrafi „zacząć rozmawiać” również wtedy, kiedy chce przyciągnąć Twoją uwagę.
 • Dziecko wyraźnie rozróżnia swoje imię. Potrafi je wyłapać także podczas Twoich rozmów z partnerem, gdy opowiadasz mu bez specjalnego akcentowania i modelowania głosu o postępach, jakie zrobił Wasz maluch.
 • Najsprytniejsze maluchy potrafią przewracać się z pleców na brzuch. Większość dzieci tę umiejętność opanowuje w szóstym miesiącu życia.
 • Gdy dziecko uchwyci Twoją dłoń, najprawdopodobniej będzie umiało zmienić pozycję leżącą na siedzącą.
 • W piątym miesiącu niemowlę to prawdziwy akrobata. Leżąc na plecach, bez trudu wkłada palce stóp do buzi. Możesz mieć wrażenie, że jest z gumy.
 • U niektórych dzieci już w piątym miesiącu może rozpocząć się ząbkowanie. Szybko poznasz jego symptomy, jeśli dotychczas spokojne dziecko jest marudne, ma mniejszy apetyt, obficie się ślini, ma trudności z zasypianiem i coraz częściej pojawiają się chwile, że nic mu nie pasuje.
 • Dziecko potrafi rozpoznawać już Twoją mimikę. Nie ma problemu, by po tonie głosu poznać Twój nastrój. Potrafi zorientować się, czy jesteś zrelaksowana, spięta, czy zmęczona.
 • Nadal wszystko to, co trafia do rąk malucha, od razu przenoszone jest przez niego do buzi. Skłonność do smakowania zabawek zanika około pierwszego roku życia, kiedy dziecko do badania przedmiotów używa zdecydowanie częściej rąk niż ust.
 • Możesz być zaskoczona, że Twoje dziecko wypróżnia się trzykrotnie w ciągu dnia, a dziecko Twojej przyjaciółki raz w tygodniu. Częstotliwość robienia kupki to bardzo indywidualna kwestia i między cztery razy dziennie a raz na tydzień to norma.

Przeczytaj, jak przygotować dziecku domową kaszkę?

Piąty miesiąc: koordynacja ręka-oko

Dziecko coraz częściej łapie za przedmioty z najbliższego otoczenia – butelkę, łyżeczkę, używane przez Ciebie przedmioty. Chwyta środkową częścią dłoni i przy użyciu trzech palców. Gdy będziesz chciała podać dziecku zabawkę, ale tuż przed chwyceniem jej przez malucha, upuścisz ją na podłogę i zapytasz, gdzie jest zabawka, dziecko będzie starało się ją odnaleźć wzrokiem.

Rozwój społeczny w 5 miesiącu

Niekiedy już w wieku pięciu miesięcy niemowlę przywiązuje się do pluszowej zabawki, kocyka, czy pieluszki. Czuje się z nimi bezpiecznie i łatwiej z nimi zasypia. Zdarza się również, że obudzone w nocy, nie krzyczy i nie woła rodziców, tylko po prostu śpi dalej przytulone do „swojego przyjaciela”. Jeśli tak jest, macie naprawdę duże szczęście. Większość dzieci w wieku pięciu miesięcy nie przesypia bowiem całych nocy. Może się mu zdarzać przespać ciągiem do pięciu godzin.

Dziecko uczy się interakcji. Oczekuje, że po jego uśmiechu, również zostanie obdarowane przez Ciebie uśmiechem. Podając Ci zabawkę, zaprasza Cię do zabawy i oczekuje, że też mu ją podasz. Uczy się współpracy i zależności, że po akcji pojawia się reakcja. Ważne, by być na tym etapie z dzieckiem i w miarę możliwości nie ignorować jego starań zwrócenia na siebie uwagi, zwłaszcza gdy robi to w uwielbiany przez rodziców sposób – uśmiechając się i będąc rozkosznym „aniołkiem”.

Jak wspierać rozwój dziecka w piątym miesiącu życia?

Wybieraj lekkie, poręczne zabawki, które stymulują wiele zmysłów. Doskonałe będą kolorowe, szeleszczące przedmioty z funkcją brzęczenia. Duże zainteresowanie wzbudzi opakowanie po jogurcie (bez ostrych kątów), skórzana rękawiczka, szczotka do włosów lub do zębów.

Na tym etapie dziecko już zaczyna rozumieć znaczenie rytuałów, stąd warto wprowadzić je do codzienności. Maluch szybko zrozumie, że jeśli mama i tata trzymają się pewnych zasad, również ono musi się w pewny sposób zachowywać i trzymać planu dnia.

Niezmiennie uwielbianą przez dzieci zabawą jest „akuku”, jednak przy założeniu, że maluch będzie Cię widział. Wystarczy ukryć twarz w dłoniach lub zakryć twarz za poduszką i później radośnie zawołać „akuku”.

Nie poprzestawaj w zabawach grymasami. Do repertuaru zabaw możecie dołączyć miny, w którym rolę główną gra język. Niemowlę będzie starało Cię naśladować, co sprawi Wam wiele radości.

 Opracowane na podstawie: „Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. b3namuki b3namuki

  Pomocny artykuł. Nie miałem pojęcia, że już w piątym miesiącu dziecko odczytuje emocje rodzica.
  Dziękuję za podanie źródeł.

 2. Martyna Martyna

  Dzieci tak szybko rosną, a 5 miesiąc to piękny czas, by budować z nimi relacje. Niektórzy zalecają, by już teraz odbierać maluszkom smoczka, ale myślę, że to za szybko…tak do roku to odpowiedni czas.

 3. k k

  Szczerze? Dopiero teraz czuję, że zaczynam żyć i cieszyć się z dziecka

 4. Kolo Kolo

  takie maluszki sa najfajniejsze :)

 5. Kama Kama

  Nasz maluszek od początku ma tulusia i bez niego nie funkcjonuje mimo, to że ma dopiero 4 miesiące a sygnały ząbkowanie zaczęły sie około 3 miesiąca…