Rozwój dziecka

Piąty (5) miesiąc życia dziecka – mały akrobata ze stopami w buzi

5 miesiąc życia dziecka infografikaPięciomiesięczne dziecko to mały akrobata, który uwielbia zabawę i odkrywania otaczającego świata. Bez trudu wkłada stopy do buzi, z zaciekawieniem ogląda każdy palec u nogi. Pomaga również podczas przebierania – prostując rączki i podnosząc pupę podczas zakładania spodni. Większość maluchów na tym etapie jest już silnie przywiązanych do rodziców i do znajomych uśmiecha się po dłuższej chwili, gdy ci o to mocno zabiegają. W 5. miesiącu masz do czynienia z ciekawym życia i coraz więcej o nim wiedzącym człowiekiem!

Wygląd –  5 miesiąc życia dziecka

Czy wiesz, że najczęściej wyrażanym niewerbalnie uczuciem w przypadku pięciomiesięcznego dziecka jest szczęście? Naukowcy zbadali, ze tuż za nim ze względu na częstotliwość występowania plasuje się niezadowolenie, a na trzeciej pozycji zainteresowanie. To właśnie te trzy uczucia każdego dni wpływają na wygląd i zachowanie Twojego pięciomiesięcznego dziecka.

Niemowlę w piątym miesiącu już bardzo dobrze panuje nad ruchami gałek ocznych, co zwiększa jego możliwości ekspresji. Poza uśmiechem, którego dziecko używa bardzo świadomie (szybko orientując się, jak ogromna kryje się za nim moc), za ekspresję odpowiadają również wspomniany wyraz oczu i wcześniej często wykorzystywana mowa ciała. Maluch potrafi wykorzystać ruchy gałek do rozbudowania poznanego przed rozpoczęciem piątego miesiąca repertuaru ciała.

Wzrost i waga – piąty miesiąc życia dziecka

Pięciomiesięczni chłopcy ważą przeważnie 7,3 kilograma oraz mierzą do 65 centymetrów. Przeciętna dziewczynka jest tylko nieznacznie mniejsza.

Przeczytaj, jak podawać dziecku gluten. Jeśli karmisz piersią, ekspozycja na gluten powinna rozpocząć się w tym miesiącu.

Pamiętaj również, by podawać dziecku witaminy. Sprawdź, jakie!

Motoryka – piąty miesiąc niemowlaka

Dziecko na brzuszku - piąty miesiąc życia

Dziecko na brzuszku – piąty miesiąc życia

Plecy niemowlaka są coraz silniejsze, jednak jeszcze niewystarczająco, by móc samodzielnie siedzieć. Dlatego gdy tylko puścisz malucha, wcześniej posadzonego, dziecko zaczyna się chwiać i przewracać na boki. Niemowlę w piątym miesiącu wyraźnie ćwiczy również nogi. Gdy dziecko jest trzymane na kolanach, opiera się stopami i wysila, nie mając pojęcia, że zamiast tego, oczekujesz raczej od niego, by po prostu usiadł.

W pozycji na brzuchu niemowlę opiera ciężar głowy i klatki piersiowej na rękach. Bez trudu obraca głową w każdą stronę oraz obserwuje całe otoczenie. Gdy coś ciekawego dojrzy, czasami stara się po to wychylić i w ten sposób przewraca się na plecy. Może przedmiot trącić, dotknąć, ale raczej go samodzielnie nie uchwyci.

Co Cię może zaskoczyć, gdy niemowlę ma 5 miesięcy?

  • dziecko większość część dnia  ma nogi podniesione ad materacem. To naturalne. Stanowi to symptom jego rozrostu mięśni nóg oraz fakt, że przestało być one tak słabe i niezdolne do ruchu, jak wcześniej. Ponadto w tej pozycji niemowlę widzi swoje palce u stóp i może się nimi bez trudu bawić.
  • Twoje dziecko potrafi już dłużej bawić się jednym przedmiotem (przeciętnie kilka minut). Jednak, gdy tylko jego uwagę przyciągnie inny, od razu upuszcza tym, co się bawił i sięga po kolejną zabawkę.
  • W piątym miesiącu dojrzewa głębia ostrości, niemowlę lepiej widzi i dłużej przypatruje się każdej zabawce.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. b3namuki b3namuki

  Pomocny artykuł. Nie miałem pojęcia, że już w piątym miesiącu dziecko odczytuje emocje rodzica.
  Dziękuję za podanie źródeł.

 2. Martyna Martyna

  Dzieci tak szybko rosną, a 5 miesiąc to piękny czas, by budować z nimi relacje. Niektórzy zalecają, by już teraz odbierać maluszkom smoczka, ale myślę, że to za szybko…tak do roku to odpowiedni czas.

 3. k k

  Szczerze? Dopiero teraz czuję, że zaczynam żyć i cieszyć się z dziecka

 4. Kolo Kolo

  takie maluszki sa najfajniejsze :)

 5. Kama Kama

  Nasz maluszek od początku ma tulusia i bez niego nie funkcjonuje mimo, to że ma dopiero 4 miesiące a sygnały ząbkowanie zaczęły sie około 3 miesiąca…