Piąty miesiąc ciąży – co Cię czeka w tym szczególnym czasie?

Kolejna część naszego kalendarza ciążowego dotyczy półmetka ciąży, czyli jej piątego miesiąca (przeczytaj o czwartym, trzecim, drugim i pierwszym miesiącu ciąży). Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w tym czasie u Ciebie i u maluszka, oraz jakie ważne badania przeprowadzane są na tym etapie ciąży.

Co się zmienia w organizmie przyszłej mamy?

W tym czasie na pierwszy plan niezaprzeczalnie wysuwa się piękny brzuszek. Z dnia na dzień, wraz ze wzrostem i rozwojem maluszka, powiększa się obwód brzucha ciężarnej, co niestety może powodować też pewne dolegliwości. Najczęściej objawiają się one jako ból, rozpieranie lub kłucie w podbrzuszu i pachwinach. Jest to również wynikiem rozciągających się wraz ze wzrostem macicy więzadeł.

Jednymi z najbardziej dokuczliwych dolegliwości w tym okresie ciąży są problemy ze snem oraz bóle pleców. Zadbaj w tym czasie o odpowiednią higienę snu: wywietrz przed snem pomieszczenie, nie korzystaj z urządzeń elektronicznych zaraz przed zaśnięciem oraz zadbaj o wygodną do spania pozycję – ułatwić to mogą np. specjalne poduszki dla ciężarnych kobiet. Bóle pleców natomiast wiążą się zarówno z rozluźnianiem elementów stawów krzyżowo-biodrowych przygotowujących w ten sposób miednicę do porodu, jak i z powiększającym się coraz bardziej brzuszkiem i jego narastającym ciężarem. Aby uniknąć lub złagodzić ból pleców, pamiętaj o wygodnych butach oraz częstej zmianie pozycji – bezruch będzie tylko nasilał Twoje dolegliwości.

piąty miesiąc ciąży

W połowie drugiego trymestru ciąży znów nieco bardziej dają o sobie znać zmiany hormonalne.
Na Twojej skórze mogą pojawić się niechciane zmiany m.in. wysypki, brodawki czy przebarwienia jak np. ciemnienie kresy białej na brzuchu. Paznokcie i włosy, mimo że rosną nadzwyczaj szybko, stają się łamliwe i kruche. Pojawić mogą się też niechciane włoski na twarzy, brzuchu czy ramionach.

Utrzymujący się wysoki poziom estrogenów i lepsze ukrwienie narządów miednicy powoduje większy apetyt na seks, którym (jeśli Twój lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań) w 5 miesiącu możesz się jeszcze cieszyć bez przeszkód.

W tym czasie możesz także odczuwać duszności oraz wszechogarniające ciepło, które może dawać potęgować uczucie osłabienia. Wyższy poziom progesteronu w połączeniu z obniżonym ciśnieniem krwi może powodować zawroty głowy, dlatego pamiętaj o tym, aby zmiany pozycji ciała dokonywać powoli oraz nie wychodzić na podwyższenia, gdyż może to grozić niebezpiecznym upadkiem.

Dziecko w 5 miesiącu ciąży

Pod koniec piątego miesiąca ciąży rozwijający się w Twoim brzuchu maluszek może mierzyć nawet 25 cm i ważyć około 300 gram. Jest już na tyle duży, aby dać o sobie znać, dlatego to właśnie między 18, a 20 tc najwięcej przyszłych mam zaczyna odczuwać ruchy swojego dziecka. Maleństwo jest w tym okresie bardzo ruchliwe, cały czas ćwiczy pracę rączek i nóżek, a także utrzymywanie równowagi. Pojawiają się pierwsze ruchy oddechowe i choć płód nie oddycha oczywiście powietrzem, ani też odrobiną wpuszczanych i wypuszczanych z płuc wód płodowych, to jest to jego trening przed normalnym oddychaniem po porodzie. Mniej więcej w tym czasie zaczyna także produkować mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego. Ponieważ serduszko jest już w pełni wykształcone i pracuje już w swoim rytmie, to jest to idealny moment na sprawdzenie w USG prawidłowości jego budowy i funkcji, gdyż często już na tak wczesnym etapie lekarze są w stanie wykryć jego wady.

Jakie badania należy zrobić w 5 miesiącu ciąży?

5 miesiąc ciąży jest czasem, kiedy należy wykonać kolejne (po teście podwójnym) badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie, zwane testem potrójnym. Jest to badanie nieinwazyjne oraz nieobowiązkowe, jednak zalecane, szczególnie w przypadku, jeśli ciężarna nie zdążyła wykonać wcześniej testu podwójnego.

Test potrójny jest badaniem bezpiecznym zarówno dla matki jak i dziecka i polega na oznaczeniu w krwi ciężarnej stężenia estriolu, gonadotropiny kosmówkowej (hCG) oraz alfafetoproteiny (AFP). Wynik badania korelowany jest z Twoim wiekiem oraz masą ciała, a następnie porównywany z wynikami grupy kontrolnej. W ten sposób ocenia się ryzyko wystąpienia u płodu takich nieprawidłowości genetycznych jak zespół Downa i zespół Edwardsa. Test nie daje jednoznacznej odpowiedzi czy płód jest chory, czy też nie, podaje jedynie jakie jest tego prawdopodobieństwo. Badanie to najlepiej zestawić z dokładną oceną płodu w obowiązkowym, tzw. połówkowym badaniu USG, co pozwoli sprawdzić, czy rozwija się on prawidłowo, czy też wystąpiły jakieś nieprawidłowości rozwojowe.

Podczas wizyty u ginekologa czeka Cię dokładny wywiad lekarski, w szczególności o tym, jak przebiega ciąża i uwzględniający Twoje choroby towarzyszące np. cukrzycę, niedoczynność tarczycy itd. Oprócz tego, lekarz zbada Cię ginekologicznie (we wzierniku oraz dwuręcznie), sprawdzi pH wydzieliny pochwowej oraz dokona pomiarów ciśnienia krwi i masy ciała. Na koniec na podstawie wywiadu oraz wyników badań dokona oceny ryzyka ciążowego i poda zalecenia na dalsze tygodnie ciąży.

Do badań obowiązkowych wykonywanych między 15-20 tygodniem ciąży (czyli w zależności od prowadzenia ciąży mogących przypaść w tym czasie) są: badanie morfologii krwi, badanie ogólne moczu oraz badanie przeciwciał anty-Rh. To ostatnie badanie ma na celu zbadanie czy w krwi matki Rh(+) znajdują się przeciwciała anty-Rh skierowane przeciwko krwinkom dziecka z grupą krwi Rh(-) – prościej mówiąc, badanie to sprawdza, czy doszło do przecieku krwi między matką, a płodem oraz jej uczulenia na Rh ujemne krwinki dziecka w przypadku wystąpienia konfliktu serologicznego.

Lekarz prowadzący w trakcie tej wizyty poinformuje Cię najprawdopodobniej także o konieczności przeprowadzenia testu OGTT, czyli krzywej cukrowej, która ma na celu wykazać to, jak Twój organizm radzi sobie z gospodarką węglowodanową. Badanie to wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży, dlatego w trakcie tej wizyty Twój ginekolog wyda Ci skierowanie, tak, abyś podczas kolejnej miała już wynik tego badania. Wynik tego badania jest konieczny do potwierdzenia lub wykluczenia cukrzycy ciążowej.

Po czwartym miesiącu, podczas którego ustąpiła większość ciążowych dolegliwości, piąty może znów przynieść kolejne. Przyłóż wagę do odpowiedniej higieny snu oraz pamiętaj o zmienianiu pozycji ciała powoli. Uważaj na siebie, gdyż zmęczenie i osłabienie w połączeniu z zawrotami głowy może przyczynić się do groźnych zarówno dla zdrowia Twojego, jak i noszonego pod sercem maleństwa upadków.

Na podstawie „Położnictwo i ginekologia” Tom 1, red: prof. dr hab. n. med G. H. Bręborowicz
„Opieka nad kobietą ciężarną”, Agnieszka M. Bień
„Położnictwo – ćwiczenia. Podręcznik dla studentów medycyny”, Michał Troszyński

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Poli Poli

    bardzo fajny artykul!
    Pozdrawiam – https://www.wolfiepoli.com/