Piątka z muzyki? Zapomnij! Rodzice oburzeni, czego wymaga się od ich dzieci

Za naszych czasów na muzyce śpiewało się, ewentualnie grało na „cymbałkach”. Muzyka była jednym z ulubionych przedmiotów, a nauczyciel od muzyki nierzadko powiernikiem młodzieńczych sekretów. Dzisiaj czasy się zmieniają. Muzyka w wielu szkołach to nudne lekcje pełne teorii. A wymagania? Według rodziców – nieadekwatne do wieku dziecka.

A Wy co sądzicie?

Zobaczcie, co każdy uczeń piątej klasy szkoły podstawowej powinien umieć, by dostać piątkę z muzyki.

Twoje dziecko chce mieć piątkę z muzyki?

Oto wymagania stawiane uczniowi klasy V (aż strach pomyśleć co będzie dalej, w klasie szóstej, siódmej czy ósmej) w jednej z bydgoskich szkół. Do zrealizowania na jednej lekcji muzyki w tygodniu.

Uczeń powinien przyswoić poniższe wymagania na ocenę bardzo dobrą. Wśród podstawowych umiejętności są:

 • zapisywanie i odczytywanie zapisu Gamy C-dur oraz dźwięków z krzyżykiem i bemolem w obrębie dwóch oktaw,
 • gra gam na dzwonkach,
 • rozumienie, czym jest rytm, rozpoznanie wartości rytmicznych nut i pauz,
 • wykonanie z pamięci pieśni obowiązkowych, zachowując odpowiednią postawę śpiewaczą, emisję głosu, dykcję oraz zalecaną interpretację – ciekawe, jak nauczyciel ocenia własną interpretację danego utworu – czy na szóstkę a może na dwóję?,
 • zna najważniejsze instytucje kultury w Polsce i swojej okolicy, potrafi zachować się na koncercie, jest aktywnym melomanem – czyli wyjście do opery lub filharmonii nie wystarczy? Trzeba jeszcze napisać recenzję z pobytu i przedstawić własne wnioski?

Wymagania na ocenę bardzo dobrą z muzyki

Rodzice są oburzeni. Ewelina komentuje sprawę jednoznacznie: „Chyba komuś się w głowie poprzewracało, jeżeli to są wymagania w 5 klasie, to co będzie później„, Anna dodaje: „Masakra ja także pamiętam, że na lekcjach muzyki kiedyś się śpiewało, grało…a teraz dzieci nie lubią lekcji muzyki”.

A Wy, drodzy Rodzice co o tym sądzicie? Spełniacie wszystkie powyższe wymagania, które stawia się uczniom klasy piątej? Dostalibyście ocenę bardzo dobrą, gdybyście teraz chodzili do szkoły?

Wasze dzieci lubią lekcje muzyki w szkole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Małgorzata Małgorzata

  Wg mnie bardziej sprawiedliwe jest sprawdzanie wiedzy z dziedziny muzyki, niż ocenianie śpiewu – nie każdy ma słuch, poczucie rytmu.

 2. Agata Agata

  masakra, kolejny nadgorliwy nauczyciel

 3. Marta Marta

  A później się dziwić, że dzieciaki nie mają czasu na zwykłą zabawę po szkole….Dzisiaj nauczyciele z każdego chcą zrobić Moniuszkę czy wybitnego fizyka, na zasadzie – mój przedmiot jest najważniejszy

 4. Sylwia Sylwia

  Dziwne wymagania, u nas takich nie mają dzieciaki…

 5. Agniecha Agniecha

  Na szczęście moje dzieci mają normalną panią od muzyki ;)

 6. M M

  W każdej szkole zdarzają się nadgorliwi nauczyciele, uważający, że ich przedmiot jest najważniejszy, oto przykład

 7. Urszula Urszula

  Widze co robia w 4 klasie i trudno sie dziwic ze to nudy dla dziecka, moj syn akurat chodzil do popoludnioqek szkoly muzycznej i przerabial te zagadnienia na teorii muzyki ale po co w zwyklej podstawowce takie pierdoly? Nie mam pojecia

 8. Urszula Urszula

  Program jest dobry, ale nie dla klasy V, ale VII lub VIII szkoły podstawowej

 9. J J

  No właśnie o to chodzi, że nie jest to szkoła muzyczna. Jak w 4 klasie zrobił sprawdzian z Fryderyka Chopina to dopiero siadaliśmy. Jedna część sorawdzianu polegała na tym, że puszczał utwór a dzieci miały zapisać czy to był bmol czy cdur czy coś w tym stylu ale jeszcze z jakimś dokładniejszym podziałem. Już dokładnie nie pamiętam… materiał w książce obejmował ok 12 stron do nauczenia. Padło nawet pytanie kto wygrał i w jakim roku konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Powiem szczerze, że niespełnione aspiracje chyba są najgorsze.

 10. Karolina Karolina

  Dla mnie to przegięcie. Takich rzeczy mogą uczyć na kółku muzycznym…a nie w trakcie lekcji, Polska to dziwny kraj

 11. Julka Julka

  mój Boże, nawet ja bym nie umiała tego ogarnąć a co dopiero dzieci!

 12. Rodzic Rodzic

  U nas pani wymaga nauczenia się piosenek na pamięć. W dobie gdzie mamy ekrany, rzutniki pani mam takie wymagania. Zamiast zaciekawić dziecko światem muzyki to uczą się piosenek na pamięć. Materiał z innych przedmiotów przeładowany a tu jeszcze nadgorliwy nauczyciel stawia takie wymagania i tłumaczy się że przecież z czegoś musi wystawić ocenę. Żenada.

Zobacz również

Polecane tematy