Paznokcie w ciąży – malować? Co z hybrydami?

Paznokcie w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mogą stać się słabsze lub mocniejsze. Łamać się i rozdwajać lub rosnąć szybciej i zadziwiać swoją dobrą kondycję. I choć zaleca się nie malować ich na intensywny kolor pod koniec ciąży, to manicure czy pedicure nie są zabronione.

Paznokcie w ciąży: kilka faktów

W ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, większa ilość estrogenów decyduje o tym, że:

 • paznokcie w ciąży zazwyczaj szybciej rosną (nawet dwa razy szybciej!),
 • najszybciej na środkowym palcu,
 • nierzadko podatne są na łamanie i rozdwajanie.

Co możesz zrobić, by wzmocnić paznokcie w ciąży?

 • zadbaj o zróżnicowaną dietę, bogatą zwłaszcza w witaminy z grupy B (biotynę), cynk, selen, krzem, które mają korzystny wpływ na grubość i twardość paznokci,
 • jedz jaja, orzechy, całe ziarna, awokado, groch,
 • zwróć uwagę na systematyczną pielęgnację, sięgnij po naturalne kosmetyki,
 • używaj ochronnych rękawiczek w trakcie prac domowych,
 • nie łykaj żadnych tabletek wzmacniających paznokcie (bez konsultacji z lekarzem!)

paznokcie w ciąży

Czy manicure w ciąży jest bezpieczny?

Wiele kobiet na czas ciąży decyduje się zaprzestać koloryzacji włosów. Unikają również wizyt u kosmetyczki. Dmuchają na zimne i na wszelki wypadek rezygnują z zabiegów, którym poddawały się przed zajściem w ciążę.

Czy to uzasadniona ostrożność?

Eksperci i same przyszłe mamy mają różne opinie na ten temat. Głównie dlatego, że trudno ocenić ryzyko. Dla jednych jest znikome, co oznacza, że nie warto się nim przejmować, a dla innych nawet niewielkie ryzyko to powód do niepokoju.

Jakie są fakty?

Paznokcie w ciąży – co jest dozwolone a co nie?

Manicure i pedicure w ciąży nie są zabronione.

Czy to oznacza, że są wskazane?

Jak zawsze w przypadku tego typu zabiegów istnieje ryzyko zakażeń skóry, które na szczęście można minimalizować. Jeśli wybieramy się do dobrego salonu tego typu sytuacja nie może mieć miejsca. Dobra kosmetyczka dba bowiem o czystość i sterylność narzędzi pracy. Dlatego kluczowe jest wybranie wykwalifikowanej osoby a nie amatorki.

Czy istnieje ryzyko?

Niektóre wyniki badań sugerują związek między stosowanymi w gabinetach kosmetycznych chemikaliami i poronieniami. Większość opracowań naukowych nie potwierdziło jednak tych doniesień w przypadku klientek salonów. Potwierdzono je w odniesieniu do kosmetyczek spodziewających się dziecka.

Istnieje też problem innego typu – przeprowadzanie badań na kobietach w ciąży jest utrudnione, bo co do zasady przyszłe mamy są wyłączone z eksperymentów. Ze względów bezpieczeństwa nie testuje się pewnych rozwiązań i nie ocenia ich realnego ryzyka.

Trudno mówić również o ogólnym ryzyku, bo należałoby je rozpatrywać w odniesieniu do konkretnego zabiegu. O ile paznokcie hybrydowe w ciąży nie są zabronione, o tyle akrylowe czy żelowe, ze względu na kontakt z substancjami chemicznymi, raczej są odradzane.

Większość stosowanych preparatów w trakcie nakładania akryli i żeli zawiera lotne związki organiczne (VOC), których wydzielaniu może towarzyszyć przykry zapach. Podczas zabiegów kosmetycznych przyszła mama może być narażona na kontakt z toluenem, który znajduje się w benzynie, formaldehydem, który jest rakotwórczy, DBP – uważany za ważny czynnik odpowiadający za problemy rozrodcze.

Niektórzy eksperci uważają, że okazjonalny kontakt ze wspomnianymi substancjami chemicznymi nie zagraża przyszłej mamie i jej dziecku. W dużo trudniejszej pozycji są kosmetyczki, które ze wspomnianymi materiałami pracują na co dzień.

Przyjmuje się, że lepszym wyborem w ciąży są hybrydy niż akryle czy paznokcie żelowe.

Hybrydy w ciąży – środki ostrożności

W ciąży możesz zdecydować się zarówno ma manicure hybrydowy, jak również na paznokcie żelowe lub akrylowe (choć te są odradzane, decyzja należy jednak do Ciebie). Warto zadbać o następujące rzeczy:

 • wybierz dobry salon, w którym na poważnie podchodzi się do tematu higieny,
 • najlepiej niech narzędzia zostaną wysterylizowane przy Tobie – to bardzo ważne, bo brudny sprzęt może być źródłem zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C,
 • uprzedź, że jesteś w ciąży – dobra kosmetyczka powinna zachować szczególne środki ostrożności, by maksymalnie zminimalizować ryzyko zakażeń,
 • zadbaj o swoje dobre samopoczucie, jeśli z powodu oparów poczujesz mdłości lub zawroty głowy, zadbaj o dopływ świeżego powietrza, kluczowa jest dobra wentylacja (otwarte okno lub klimatyzacja),
 • skóra w ciąży może być delikatniejsza, podatna na podrażnienia, zwróć uwagę, jak reaguje na zabieg, w ciąży istnieje większe ryzyko wystąpienia uczuleń i zakażeń.
 • po zabiegu dokładnie umyj ręce,
 • wywietrz pomieszczenie, w którym odbywał się zabieg, najlepiej od razu go opuść.

Problem z zakażeniem

Należałoby przyjąć, że zrobienie manicure czy pedicure nie wpłynie bezpośrednio na dziecko. Jedynym ryzykiem jest wspomniane wyżej zakażenie, które niestety za pośrednictwem krwi może roznieść się na całe ciało.

Stan zapalny może pojawić się od razu po wizycie u kosmetyczki lub dopiero po kilku tygodniach. Do najczęstszych należą: zakażenia bakteryjne (objawiające się zaczerwienieniem, obrzękiem, zbieraniem się ropy. Leczenie wymaga stosowanie antybiotyków, czasami niezbędny jest zabieg przecięcia skóry), zakażenie grzybiczne (paznokcie stają się żółte, pofałdowane. Leczenie polega na stosowaniu leków miejscowych i ogólnych), infekcje wirusowe (w postaci brodawek).

Czy malowanie paznokci w ciąży jest dozwolone?

 

Malowanie paznokci na intensywny kolor tuż przed porodem nie jest wskazane. Większość szpitali zaleca, by miały one naturalny kolor i były krótko obcięte. To bardzo ważne, bo w przypadku komplikacji okołoporodowych lekarz powinien mieć możliwość oceny płytki paznokci i sprawdzenia, czy nie dochodzi do jej przebarwienia.

Nie brakuje jednak ośrodków, które odchodzą od tego zapisu. Najbezpieczniej pomalować paznokcie bezbarwnym lakierem (zwracając uwagę na jego skład, by nie zawierał formaldehydu czy toluen). Do zmywania lakieru najlepiej używać zmywacza bez acetonu, który w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wad wrodzonych u dziecka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.