Pasta do zębów to podstawowy środek higieniczny. Równie ważny co mydło, czy płyn do kąpieli. Jak zgodnie podkreślają dentyści: z jednej strony jest to środek myjący (pielęgnujący), ale z drugiej już leczniczy, który ma spełniać ważne funkcje chroniące i osłaniające zęby przed próchnicą. Niestety wybór past do zębów jest tak szeroki, że trudno zdecydować się na jedną z nich, gdy wszystkie wydają się podobne.
Czym się kierować? Marką, ceną, opakowaniem? Tymczasem są pewne kryteria, które powinien spełniać środek dla najmłodszych. Dobra pasta ma mieć przede wszystkim dobry smak i odpowiedni kolor, który z jednej strony zachęca do szczotkowania, a z drugiej pozwala skrócić czas mycia zębów.
Jakie funkcje powinna spełniać pasta?
Stomatolodzy biją na alarm. Coraz więcej przedszkolaków ma próchnicę. Tylko odpowiednia pielęgnacja zębów może odwrócić ten negatywny trend. Wdrażanie zdrowych nawyków powinno odbywać się już od urodzenia, a zwłaszcza wtedy, kiedy zaczynamy używać pasty dla dzieci, czyli niekiedy już od szóstego miesiąca życia (czas uzależniony od indywidualnych cech wpływających na prędkość wyrzynania się ząbków).
Pasta powinna przede wszystkim:
- oczyszczać,
- hamować rozwój bakterii,
- wzmacniać powierzchnię szkliwo,
- mieć pozytywne działanie na dziąsła,
- chronić powierzchnię szkliwa przed działaniem kwasów,
- chronić przed próchnicą,
- mieć odpowiedni smak (np. truskawkowy, malinowy) zapach i kolor.
Jak działają pasty do zębów?
Działanie większości past do zębów nie różni się między sobą w zasadniczy sposób. Podstawowe działanie jest takie same, podobnie, jak skład. Pasta do zębów zawiera środki ścierne i polerujące, środki pieniące, substancje żelujące, środki zapobiegające wysychaniu, środki smakowo-zapachowe, środki bakteriostatyczne, środki wybielające.
Co z tym fluorem?
Fluor to najważniejszy, a jednocześnie podstawowy składnik zawarty w pastach do zębów. Jego działanie polega na tworzeniu fluoroapatytu, który jest bardzo odporny na działanie bakterii próchnicotwórczych. Dzięki niemu można uchronić zęby przed próchnicą.
Najnowsze badanie udowadniają, że fluor wbudowuje się w szkliwo osoby stosującej pasty z fluorem w każdym wieku. Przynosi bardzo ważne korzyści również u dzieci! Dzięki niemu zęby stają się zdrowsze i mocniejsze. Bardziej odporne na wahania pH śliny, która w ciągu dnia po posiłkach podlega licznym zmianom oraz pozwala zachować szkliwo w lepszej kondycji.
Pasta dla zębów dla niemowlaka
Pierwsza pasta do zębów, której można używać już około szóstego miesiąca życia powinna być pastą bez fluoru. Na tak wczesny etap polecana jest pasta Nenedent Baby (dla dzieci od 6 do 24 miesiąca życia, około 23 złote), ROCS Baby (dla dzieci od 0-3 lat, około 22 złote), BioRepair (dla dzieci poniżej 7 roku życia, około 10 złotych).
Pasta do zębów dla dwulatka
Gdy dziecko skończy dwa lata i potrafi wypluwać (jeśli nie potrafi wypluwać, ilość użytej pasty powinna być mniejsza niż ziarenko grochu i stosowana sporadycznie), zaleca się stosować już pastę z fluorem, jednak o niskim stężeniu (250-500 ppm). Warunki te spełnia Elmex-pasta dla dzieci 500 ppm (dla dzieci od 1 do 6 roku życia, około 13 złotych), Aquafresh kids 500 pppm (około 6 złotych), Colgate smiles 500 pppm (około 9 złotych), Oral-B Stages – 500 ppm (około 10 złotych), Lacalut Kinder 500 ppm, Vademecum junior- 500 ppm (ok 11 złotych), Gum Butler Kids -500ppm (ok 6 złotych), ELGYDIUM Kids-250 ppm (około 11 złotych), KIN Fluor-Kin Calcium przeciwpróchnicza truskawkowa pasta dla dzieci 75ml-224ppm (około 19 złotych),Boiron Homeodent (Homeodent 2), żel dla dzieci, 2 – 6 lat (około 16 złotych). Powyższe pasty można stosować u dzieci do czwartego roku życia.
Pasta dla dzieci od 5 do 7 lat
Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym należy wybierać pastę, która ma około 1000 ppm, czyli Gum Junior pasta dla dzieci 7-12 lat o smaku pomarańczowym 50 ml (około 12 złotych), Elgydium Junior (około 9 złote), Gum Junior (około 13 złote).
Pasty dla dzieci powyżej 8 roku życia
Dzieci powyżej 8 roku życia mogą stosować pasty dla dorosłych, mające powyżej 1000 pppm fluoru do 1400 ppm. Taka zawartość fluoru dostępna jest w pastach typowo dla dzieci: Elmex junior 1400 ppm (około 16 złote), Sensodyne Pro Szkliwo 1450 pppm (16 złote) oraz Signal junior (9 złote).
A Wy jak pielęgnujecie zęby swoich dzieci?
Konsultacja: Ewa Brzuza higienistka stomatologiczna z gabinetu Pan Krokodyl oraz mgr Izabela Glaza.
Chętnie kupię już pierwszą pastę tylko niech ten ZĄB się pojawi już :))))
Ewa, chyba jeszcze czas, nie? :)
7 miesięcy juz mamy prawie, więc chociaż 1 już by się pojawił :)
Oj, tak, to już można wypatrywać…:)
My używamy narazie żelu Ziaja :)
Chyba czytacie w moich myślach :-)
Wczoraj ten temat mnie gnębił, Maja ma już 15 miesięcy i do tej pory higiena polegała na szczotkowaniu tych paru zębów, bez użycia pasty. Chyba już czas najwyższy wprowadzić jej pastę ;-)
jak tylko pojawi sie pierwszy ząbek to kupie paste
czekałam na ten artykuł;) dziękuje bardzo!! w końcu wiem w jaka pastę mogę zainwestować, żeby chronić jej ząbki a nie szkodzić zdrowiu;)
Nika, w takim razie powodzenia :)
najlepiej kupić ziaja-mazajki lub od trzech lat można też kópić colgate owocową w pomarańczowym opakowaniu znadziecie bydzie w KOSMEDICE lub w realu może być także w biedronce
k: Od kiedy należy myć zęby dziecku? Gdy pojawi się pierwszy ząbek chyba wystarczy taka nakładka silikonowa na palec rodzica , że wyczyścić? Nie mam w tej kwestii doświadczenia, proszę o radę :)
Nasza córka od pierwszego ząbka dostaje pastę ajona, jesteśmy zadowoleni – zarówno z barwy, jak i ilości ubytków, których nie ma… Najważniejsza po prostu systematyczna pielęgnacja – to wszystko!
Ja swojej córce kupiłam truskawkową fluor kin calcium już jakiś czas temu, bardzo ją polubiła i chętnie myje nią ząbki. Wcześniej próbowałam kilku ale akurat ta najbardziej jej pasuje.
ja niedawno zamówiłam pastę biała perła na stronie superuśmiech, mój synek naprawdę w końcu z dużą chęcią szczotkuje zęby. :)
Dla dzieci poniżej 7 roku życia nie powinno się używać pasty z fluorem, gdyż tworzy się jeszcze szkliwo i fluor dostaje się do krwioobiegu. ” Minerały w codziennej diecie”, to książka z której się o tym dowiedziałam , a jeszcze fluor może u dzieci powodować plamy na ząbkach. Poczytajcie, warto nie tylko dla siebie.
Zobaczcie sobie na pasty nature on z rossmana. Tam z tej serii jest taka dla dzieci arbuzowa. Bardzo przyjemna z dobrym składem.
Kochani ami mój bardzo dobry lekarz dentysta powiedział że to ściema jest z tymi postami z małą zawartością fluoru i najlepiej jak już dziecko ma wszystkie zęby używać od razu dobrej pasty stomatologicznej z najwyższą zawartością fluoru też tak właśnie robię i nie kupuję drogich past drogeryjnych z małą zawartością fluoru.