Paradontoza a ciąża – to przez nią możesz mieć problemy..

Naukowcy z Australii na  European Society of Human Reproduction and Embryology poinformowali, że paradontoza, czyli choroba tkanek przyzębia, może powodować problemy w zajściu w ciążę. Prezentujący wyniki zauważył, że tego typu zapalenie jest problemem zwłaszcza u kobiet innej rasy niż biała, a jej wpływ jest porównywalny do tej obserwowanej w przypadku otyłości.

Wszystko dlatego, że stany zapalne naturalne dla paradontozy wywierają wpływ na cały organizm.  Na ich skutek zwiększa się ryzyko wystąpienia takich nieprawidłowości jak cukrzyca typu 2, choroby układu naczyniowo-sercowego, oddechowego i nerek.

Badanie przeprowadzono na grupie 3000 kobiet. Okazało się, że kobiety bez paradontozy zachodziły w ciążę średnio po pięciu miesiącach starań, a kobiety z tą chorobą średnio po siedmiu miesiącach. Ponadto choroba przyzębia miała wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia powikłań ciążowych, wczesnych porodów, czy poronień.

Jednocześnie zaobserwowano, że paradontoza ma bardziej negatywny wpływ na kobiety rasy innej niż biała. Dotąd nie udało się jednak wytłumaczyć tej zależności.

Wniosek z badań jest jeden: jeśli to możliwe, należy prze planowaniem ciąży odwiedzić dentystę i wyleczyć wszelkie stany zapalne.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy