Paracetamol w ciąży – kiedy i jak stosować?

Infekcje, przeziębienie czy ból głowy to dla spodziewającej się dziecka kobiety prawdziwie uciążliwy problem. Po pierwsze dzieje się tak, z uwagi na często towarzyszące ciąży uczucie osłabienia, a po drugie przez fakt ograniczonych możliwości stosowania środków farmakologicznych u przyszłych mam. Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w takich sytuacjach przez ciężarne jest Paracetamol (acetaminofen). Jest on jednym z nielicznych przeciwbólowych i przeciwgorączkowych środków farmakologicznych, który jest uznawany za bezpieczny dla przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że jak każda substancja, w niektórych sytuacjach może być niebezpieczny, dlatego zachęcamy do zagłębienia się w naszą krótką lekturę na temat stosowania paracetamolu w ciąży.

Czym jest Paracetamol i jak działa?

Paracetamol (acetaminofen) jest organicznym związkiem chemicznym stosowanym powszechnie jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (ma również bardzo słabe działanie przeciwzapalne). Działa na ośrodkowy układ nerwowy hamując wytwarzanie prostaglandyn, a jego działanie przeciwbólowe rozpoczyna się już około 30-60 minut po zażyciu i trwa średnio 3-5 godzin.

paracetamol w ciąży

Paracetamol może być stosowany w każdej grupie wiekowej (nawet u noworodków) oraz co ważne, także u kobiet w ciąży. Dostępny jest w postaci doustnej, dożylnej oraz doodbytniczej (w czopkach). Tabletki i czopki zawierające acetaminofen (paracetamol) dostępne są bez recepty.  Substancję tą można spotkać w aptekach i sklepach jako samodzielny lek oraz jako składową złożonych preparatów, dlatego w trakcie stosowania różnych leków należy patrzeć na zawarte w nich składniki aktywne i ich dawki oraz uważnie pilnować, aby nie przekroczyć dozwolonego dawkowania danej substancji.

Bezpieczeństwo paracetamolu w ciąży

Według rekomendacji dotyczących stosowania paracetamolu (acetaminofenu), przenika on przez barierę łożyskową oraz do pokarmu kobiecego. Oznacza to, że po zażyciu leku przez matkę, będzie miał on wpływ nie tylko na jej organizm, ale również na organizm rozwijającego się w jej łonie maleństwa lub karmionego piersią noworodka i niemowlęcia. Wytyczne twierdzą, że ciężarne powinny unikać jego stosowania, o ile nie zmusza do tego konieczność. Zostało określone, że w dawkach terapeutycznych paracetamol wydaje się bezpieczny w krótkotrwałym leczeniu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Przed sięgnięciem po paracetamol warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Określi on czy lek ten może być bezpiecznie stosowany (np. z uwagi na choroby towarzyszące) oraz zaleci, jakie dawki mogą być przyjmowane w razie konieczności.

O stosowanie leków w ciąży dobrze jest zapytać już na pierwszej wizycie ciążowej u ginekologa, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zajdzie potrzeba ich zastosowania, ani jakie leki mogą okazać się konieczne.

(Nie)bezpieczne leki

W czasach, gdy leki dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki, niektórzy pacjenci stosują je praktycznie na wszystkie, nawet najmniejsze dolegliwości. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, z uwagi na fakt, że każda substancja zawarta w leku może mieć swoje działania niepożądane (o czym często nie pamiętamy) i w jakiś sposób zmienia naturalne funkcjonowanie organizmu. Co więcej, często pacjenci stosujący doraźnie jakiś lek, zupełnie nie zdają sobie sprawy, że może wejść on w groźne interakcje z innymi substancjami, które stosują (niekoniecznie muszą być to leki).

Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, warto wiedzieć jak bezpiecznie stosować leki. Przed zażyciem medykamentu najlepiej skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą, powiadamiając ich o innych przyjmowanych przez siebie lekach – w ten sposób można uniknąć potencjalnych interakcji. Kolejnym krokiem powinno być dokładne przeczytanie ulotki dołączonej do produktu oraz stosowanie się do zapisanych w niej zaleceń. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy nie przekraczać dawek zalecanych przez producenta. W przypadku stosowania kilku preparatów zawierających tę samą substancję trzeba zsumować zawarte w nich dawki i stosować je tak, aby nie przekroczyły maksymalnej możliwej do zastosowania dawki.

Choć paracetamol został uznany przez FDA (Agencję Żywności i Leków) za bezpieczny do stosowania u ciężarnych, warto stosować go jedynie w razie konieczności. Czasami niezbyt silny ból np. głowy lub pleców może ustąpić m.in. po spacerze na świeżym powietrzu, relaksującej kąpieli czy kompresie bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. Takie metody są nie tylko przyjemniejsze w zastosowaniu, ale także zdrowsze i bezpieczniejsze zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla jej nienarodzonego jeszcze maluszka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Zlosnica Zlosnica

    Lekarze to konowaly… I tego się będę trzymać… W pierwszej ciąży w drugim miesiącu miałam zabieg w pełnej narkozie usunięcia pęcherzyka żółciowego nikt nawet nie pomyślal żeby zrobić test ciążowy lat 23… W drugiej ciąży wróciły migreny bo niestety przed ciąża musiałam odstawić leki które zapobiegaly migrenom. W ciągu 3 tygodni miałam bóle głowy 3 razy przez 3 dni poszłam do neurologa prywatnie bo myślałam że nie wytrzymam i po konsultacji z ginekologiem… 4 g paracetamolu na dzień nie daje nic szczególnie że przed ciąża szedl ciężki kaliber solpadeine, nimesil, poltram combo w dawkach max… Zapłaciłam za wizytę jak za zboże dowiedziałam się tyle że mam wrócić po ciąży i jak przestanę karmić a na dzień dzisiejszy jak paracetamol nie działa to po co go brać… Na wspomnienie że są leki które można w 1 trymestrze brać przeciwbolowe powiedziała że nie wypowiada się na ten temat to ginekolog niech zadecyduje… Wypada mi raz w tygodniu iść na sor i leżeć 3 dni bo oczywiście w tych dniach ani jeść ani pić ani wstać ani nic…