Owsiki – jakie są objawy? Jak dochodzi do zarażenia? Profilaktyka

Owsica, wywoływana przez owsiki to jedna z najpopularniejszych chorób pasożytniczych. Według niektórych źródeł, każdy choć raz w życiu styka się z nią bezpośrednio. Owsikami można się zarazić na basenie, w piaskownicy, na placu zabaw, w przedszkolu. Właściwie wszędzie. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne, a leczenie uciążliwe. Owsica lubi bowiem nawracać.

Skąd się biorą owsica?

Owsica to choroba pasożytnicza występująca tylko u ludzi wywoływana przez owsiki, czyli około 1-centymetrowe nicienie. Najczęściej na owsicę chorują małe dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (między 3 a 7 rokiem życia), występujące kilka godzin poza domem w grupie rówieśników. W związku z tym, że choroba szybko się rozprzestrzenia, najczęściej chorują całe rodziny.

Pasożytem można się zarazić, korzystając z ręcznika, zabawek chorego dziecka,  siadając na brudną deskę toaletową, w kontakcie bezpośrednim z osobą chorą (dotyk, pocałunek). Jaja pasożyta mogą bytować na warzywach i owocach, dlatego tak ważne jest, by dokładnie je myć przed spożyciem. Niestety chorobę można przynieść także z basenu, bo jaja owsików mogą z powodzeniem pływać w wodzie. Owsikami można zarazić się nie tylko drogą pokarmową, ale również oddechową – owsiki bytują w urządzeniach klimatyzacyjnych, mogą znajdować się w kurzu (są od niego lżejsze).

Tak wiele dróg zakażenia sprawia, że bardzo łatwo się nimi zarazić.

owsiki

Owsiki: objawy zarażenia

Pierwszy etap zarażenia owsikami przebiega bezobjawowo. Wraz z rozwojem choroby i dojrzewaniem owsików, a także namnażaniem się ich, zazwyczaj (choć nie zawsze) pojawiają się charakterystyczne symptomy:

 • swędzenie odbytu, dziecko drapie pupę zwłaszcza wieczorami i nocą,
 • u dziewczynek – zaczerwienienie i pieczenie warg sromowych, białe upławy (zapalenie sromu),
 • niespokojny sen w nocy, „wędrowanie po łóżku”, wybudzanie się w nocy,
 • zgrzytanie zębami (może też wskazywać na inne choroby),
 • zmęczenie,
 • bladość skóry i sińce pod oczami,
 • moczenie w nocy,
 • problemy z koncentracją,
 • brak apetytu,
 • nadpobudliwość,
 • ból głowy,
 • widoczne gołym okiem pasożyty w okolicy odbytu – długie na około centymetr i szerokie na 4 mm, ruchliwe biało-przezroczyste nitki (rzadko występujące w stolcu) – najczęściej owsiki można zaobserwować w nocy lub nad ranem.
 • długo nieleczona owsica może prowadzić do pojawienia się zmian na skórze w okolicy odbytu, zaczerwienienia.

Badanie kału w kierunku owsicy zazwyczaj mija się z celem. Pasożyt raczej nie występuje w stolcu.

Najłatwiej zweryfikować, czy dziecko ma owsiki, w nocy, sprawdzając okolicę odbytu, świecąc na nie latarką.

Czy można uchronić się od owsicy?

Owsica to choroba brudnych rąk. Bardzo łatwo przenosi się zwłaszcza wśród dzieci, które wkładają często paluszki i zabawki do ust, nie dbają w wystarczający sposób o higienę osobistą, zapominają umyć ręce przed posiłkiem, po przyjściu ze spaceru, itd. Istotne jest również systematyczne zmienianie bielizny i pranie pościeli.

Działanie profilaktyczne wykazuje również dieta. Jeśli dziecko je produkty bogate w błonnik – kasze, owoce, warzywa, kiszone ogórki, warzywa strączkowe, jego śluzówka jelita jest prawidłowa, a odporność wyższa niż w przypadku dzieci jedzących dużą ilość słodyczy i wysoko przetworzonych dań.

Chorobie w pewnym stopniu można zapobiec, pamiętając o zasadach higieny. Nie ma jednak metody, która chroniłaby przed owsikami w 100%.

Rozwój owsików

Zarażenie owsicą następuje poprzez przedostanie się inwazyjnej postaci pasożyta do układu pokarmowego. Dziecko połyka jaja pasożyta. W przewodzie pokarmowym z jaj wylęgają się larwy, które przedostają się do jelita grubego. Tam dojrzewają przez 2-3 tygodnie. Zapłodnione samice przedostają się w stronę odbytu i wydostają z niego na zewnątrz, najczęściej późnym wieczorem lub w nocy. Robią to po to, by złożyć w okolicy odbytu do 10 tysięcy jajeczek pokrytych lepką wydzieliną.

Dziecko odczuwa swędzenie, zaczyna się drapać. To wystarczy, by na jego dłoniach zgromadziły się jajeczka, które jeśli dłonie trafią do ust, doprowadzają do ponownego zakażenia. Ten mechanizm sprawia, że walka z pasożytem jest bardzo trudna.

Niestety jest jeszcze inny problem. Jaja mogą spaść na prześcieradło, pokrywać ubrania. Po wyschnięciu lepkiego śluzu mogą wraz z kurzem unosić się w powietrzu. Bardzo łatwo wtedy mogą przedostać się na zabawki czy przedmioty codziennego użytku.

Jak długo można zarazić się owsikami?

Walka z owsikami jest trudna, ponieważ jaja pasożyta mogą przetrwać poza ciałem człowieka przez 20 dni. Do zakażenia może dojść przez 3 tygodnie. To bardzo długi czas, istotne jest, by zwrócić uwagę na czystość pomieszczeń, w których przebywają dzieci.

Owsiki: leczenie

Walka z owsikami wymaga cierpliwości i systematycznych działań.

Jeśli podejrzewasz owsiki u dziecka, udaj się do lekarza. Powiedz o swoich spostrzeżeniach. Jeśli lekarz potwierdzi Twoje rozpoznanie po wykonaniu wymazu z odbytu (badanie kału może niczego nie wykazać), konieczne będzie leczenie farmakologiczne. Co prawda lek na owsiki (Pyrantelum) dostępny jest obecni bez recepty, jednak nie należy go przyjmować profilaktycznie, bo to silnie działający preparat leczniczy.

Leczeniem należy objąć nie tylko dziecko, ale również wszystkich domowników. Przyjmowanie leku należy powtórzyć po 7-15 lub 20 dniach (w zależności od wybranego preparatu), ponieważ specyfiki działają jedynie na dorosłe osobniki, a nie są w stanie wyeliminować jaj i owsików, które dopiero się z nich wyklują.

Potwierdzony przypadek owsicy powinien być zgłoszony w placówce przedszkolnej, do której uczęszcza dziecko. Niestety często tak się nie dzieje, bo temat uważany jest za wstydliwy. Zgłoszenie przypadków owsicy pozwoli jednak wprowadzić działań, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia u innych dzieci.

 • w trakcie kuracji dbaj o to, by dziecko miało krótko obcięte paznokcie.
 • nie śpij z dzieckiem,
 • codziennie zmieniaj bieliznę dziecku oraz piżamkę,
 • na noc zakładaj obcisłe majtki, by utrudnić drapanie,
 • po rozpoczęciu leczenia należy zmienić pościel i prześcieradło, by uniknąć wtórnego zakażenia. Zmiana pościeli i piżamy powinna następować każdego ranka,
 • rzeczy należy prać w temperaturze 60-90 stopni, a następie uprasować (niestety jaja są odporne na niskie temperatury),
 • przez cały okres kuracji należy zakładać dziecku wypraną i wyprasowaną piżamkę. Podobnie postępujemy z bielizną,
 • wprowadzamy oddzielne ręczniki do wycierania twarzy, rąk i ciała,
 • należy wyprać wszystkie maskotki,
 • zabawki umyć pod bieżącą wodą z mydłem, a najlepiej wyparzyć,
 • wszystkie koce, narzuty pierzemy i prasujemy,
 • podłogi należy umyć i przemyć gorącą wodą,
 • meble przemywamy ścierką zanurzoną w gorącej wodzie,
 • po sprzątaniu gotujemy ścierki,
 • rano i wieczorem myjemy okolicę odbytu i miejsca intymne ciepłą wodą z dodatkiem płynu myjącego,
 • regularnie sprzątamy łazienkę i toaletę,
 • codziennie gotujemy ręczniki i ścierki kuchenne,
 • zmieniamy dietę na bogatą w błonnik, ograniczamy ilość cukru, regularne wypróżnianie pozwala na szybsze pozbycie się owsików i ich larw.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ewa ewa

  polecam ze swojej strony lek Pyrantelum medana, który zawiera w składzie sxubstancję czynną pyrantel, która przeciwdziała pasożytom. Dodatkowo to lek BEZ RECEPTY, więc każdy może się w niego zaopatrzyć ;)

 2. Ania Ania

  Własnie odebrałam wyniki badań i niestety potwierdziły się owsiki. Chętnie skorzystam z podpowiedzi i zaraz kupię wspomniany lek, żeby jak najszybciej uporać się z problemem.

 3. Mija Mija

  Bez badań ciężko wyrokować o owsikach. Ja bym zaczęła od potwierdzenia diagnozy i na jej podstawie zaczęła leczenie. Tak zrobiłam, kiedy mój przedszkolak zaczął się dziwnie zachowywać. Wtedy kupiliśmy REKLAMA i zaczęliśmy gruntowne sprzątanie i pranie. Dla pewności oboje z mężem braliśmy lek. Żeby nie było sytuacji, w której owsiki wrócą

 4. willa willa

  Moja też dostała lek Ewy. Mówią, że owsiki biorą się głównie z niemytych rąk, ale my naprawdę tego pilnujemy i przestrzegamy wszystkich zasad higieny. Obieram nawet jabłka ze skórki a mała złapała owsiki. Wydaje mi się, że jednak zaraziła od koleżanki z przedszkola. Lek już podałam, teraz robię gruntowne pranie.

Polecane tematy