Otyłość u dziecka to konsekwencja złych nawyków żywieniowych

Najnowsze badania Instytutu Żywności i Żywienia dały do myślenia wielu dorosłym. Co piąte polskie dziecko ma nadwagę! To bardzo ważne, by tworzyć programy, które tak jak Akademia Zdrowego Przedszkolaka starają się przeciwdziałać problemowi otyłości. Poprzez wczesną edukację dzieci można wiele zdziałać, żeby zahamować epidemię otyłości. Co jednak zrobić gdy dziecko niestety już jest w tych 22 procentach dzieci z nadwagą? Od czego zacząć i jak sobie z nią poradzić, by dziecko wyrosło na zdrowego dorosłego?

Pomimo rosnącego problemu nadwagi i otyłości u dzieci, rodzice niestety często bagatelizują problem twierdząc, że „dziecko z tego wyrośnie”. Prawda jest jednak inna. Przeważnie z otyłych dzieci wyrastają otyli dorośli, którzy zdecydowanie częściej niż osoby szczupłe zapadają na choroby cywilizacyjne. Kiedy więc jeśli zauważymy problem u swojego dziecka lub dziecka z naszego otoczenia powinniśmy mocniej się tym zainteresować.

Jak rozpoznać otyłość u dziecka

glodne dzieckoOtyłość definiuje się jako nadmierne nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej prowadzące do niekorzystnych następstw zdrowotnych. Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą oceny stopnia nadwagi i otyłości u dzieci jest określenie proporcji masy do wysokości ciała przy pomocy siatek centylowych. U dzieci i młodzieży w okresie wzrastania posługujemy się siatkami centylowymi wskaźnika BMI, uwzględniającymi płeć i wiek. Do oceny stopnia nadwagi lub otyłości lepiej poprosić lekarza lub dietetyka. Rodzice muszą być jednak czujni. Zauważalny „gołym okiem” nadmiar tkanki tłuszczowej u dziecka powinien zobligować ich do wizyty u specjalisty.

Otyłość genetyczna

Oczywiście istnieją pewne czynniki genetyczne, które sprzyjają otyłości, ale otyłość rozwinie się tylko u tych dzieci, gdzie współistnieć będą niekorzystne czynniki środowiskowe – niewłaściwe żywienie i zbyt mała aktywność fizyczna.

Jak zabrać się za walkę z problemem?

W leczeniu nadwagi i otyłości u dzieci najlepsze rezultaty uzyskuje się przez zapewnienie kompleksowej opieki specjalistów z różnych dziedzin: lekarza, dietetyka i psychologa. W przypadku dzieci, których masa ciała tylko w nieznacznym stopniu przekracza normę dla wieku i płci nie jest konieczna redukcja masy ciała, ale utrzymanie jej na obecnym poziomie aż do momentu, w którym dziecko „dorośnie” do tej wagi. W tej sytuacji wdrożenie zasad prawidłowego żywienia przyniesie z pewnością wymierne rezultaty.

Redukcja masy ciała jest natomiast konieczna u dzieci, których wskaźnik BMI znajduje się powyżej 95 centyla, w szczególności, gdy obserwuje się wynikające z nadmiernej masy ciała komplikacje zdrowotne. Fizjologiczne tempo redukcji masy ciała u dzieci i młodzieży powinno mieścić się w zakresie 0,25-0,5 kg/tygodniowo. Podstawową metodą leczenia nadwagi i otyłości u dzieci jest odpowiednia dieta i zwiększona aktywność fizyczna.

Odchudzanie dziecka jednak nie może opierać się na dostępnych w prasie dietach, które zazwyczaj przeznaczone są dla osób dorosłych. Stosowanie ich u dzieci może powodować groźne dla zdrowia konsekwencje, związane z niedoborami niektórych składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju młodego człowieka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Agnieszka Agnieszka

  Mojej znajomej 2-latek waży prawie 20 kilo, tyle co mój 7-latek. Nikt nie widzi w tym problemu, jest ślicznym I zdrowym dzieckiem, natomiast ja jestem wyrodna matka, bo moje dzieci od niedzieli do piatku nie jedzą słodyczy, gazowane piją od święta, a maka odwiedzają raz na ruski rok. No I moje dzieci bidne I chude… 10-latka moja w mistrzostwach świata w street dance. Taka zła matka ze mnie :)

 2. Aneta Aneta

  Do momentu az dziecko nie zacznie biegać, nie ma sie czym martwić. Gorzej jak dziecko ma 2-4 lata i wciaz tyje Emotikon unsure ale to ewidentna wina rodzicow. Brak chęci na gotowanie, lepiej kupic fastfood, ktory znajduje sie tuz obok miejsca zamieszkania.

 3. Renata Renata

  a pediatrzy niech badają poziom insuliny u dzieci, bo niektórzy udają, ze nie wiedzą o co chodzi – albo nie udają, tylko nie mają pojęcia Emotikon frown

 4. Aleksandra Aleksandra

  Nie zawsze jest to rezultat złych nawyków źywieniowych, są dzieci zdrowo żywione tylko po prostu w dużo za dużej ilości. I niby zdrowo jedzą a grube…