Otyłość u dzieci

Wygląd małego dziecka znacznie różni się od wyglądu osoby dorosłej. Nie tylko proporcjami, ale również rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Niemowlę zazwyczaj jest pulchne, posiada sporo wałeczków, które trzeba dokładnie myć oraz osuszać, by nie powstały odparzenia.

Sporą część tkanki tłuszczowej maluszek traci, gdy zaczyna raczkować lub chodzić. Jednak sylwetka nadal może być zaokrąglona. Maluszek mający dwa-trzy lata, może nadal mieć wydatny brzuszek, który nie musi świadczyć o złej diecie, ale zazwyczaj o słabych mięśniach brzucha. Najczęściej dzieci „wyrastają z tego” i około szóstego roku życia większość z nich jest szczupłych.
Jak zatem rozpoznać otyłość u dzieci? Odpowiedź nie jest prosta. Wskazówką zazwyczaj jest porównanie sylwetki i wagi maluszka do dzieci w podobnym wieku oraz posłużenie się siatkami centylowymi. Często otyłość można zaobserwować „na pierwszy rzut oka”.

Terminologia

524888_10151419956406112_1789375628_nOtyłość to patologiczne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, wynikające najczęściej ze spożywania większej ilości kalorii niż zapotrzebowanie organizmu. Stan ten prowadzi do zaburzeń w stanie zdrowia.

Nadwaga to nadmiar kilogramów, jednak nie wykraczająca ponad pewny poziom, po którym zaczyna się otyłość.

Otyłość definiujemy jako nadmiar masy ciała w stosunku do masy należnej dla wzrostu i płci przekraczający 25%. Natomiast nadmiar masy ciała, który mieści się w granicach 10-25% określa się jako nadwagę.

Jak liczy się BMI u dzieci?

U dzieci poniżej drugiego roku życia nie liczy się BMI. Wyniki, jakie uzyskuje się u trzylatków i starszych dzieci nie mogą być odczytywane w tabelach stworzonych dla dorosłych.

Bardziej wiarygodne są wyniki otrzymane w centylach. Otyłość rozpoznaje się, jeśli wartość BMI przekracza 97 centyla, natomiast przedział 90-97 centyli określa nadwagę.

Przyczyny nadwagi u małych dzieci

Nadwaga u małych dzieci rzadko jest spowodowana przez choroby, najczęściej wynika z nieprawidłowości diety oraz nadmiaru kalorii. W większym stopniu niż predyspozycje genetyczne znaczenie mają złe nawyki żywieniowe. Nadwadze u małych dzieci, według obserwacji lekarzy, sprzyja:

 • płeć męska
 • bycie jedynakiem,
 • zamieszkiwanie w miastach
 • wyższe dochody na głowę członka rodziny.

Tylko w niektórych przypadkach otyłość spowodowana jest przez na przykład niedoczynność tarczycy, cukrzycę czy nieprawidłową przemianę materii. Naukowcy szacują, że choroby są przyczyną otyłości tylko w 5% przypadków.
Według statystyk najwięcej otyłych jest dzieci w województwie mazowieckim, a najmniej w świętokrzyskim.

Dlaczego nadwaga nie jest korzystna?

Dzieci z nadwagą mają najczęściej problem z:

 • częstymi infekcjami dróg oddechowych,
 • spowolnieniem rozwoju motorycznego,
 • ze stawami,
 • z wysokim ciśnieniem krwi.

Nadwaga czy mocna budowa?

Często mówi się, że dziecko nie jest otyłe, ale ma mocną budową. Jak ocenić, jaka jest prawda? Przede wszystkim przyglądając się menu, sprawdzając temperament dziecka, upodobanie do ruchu. Jeśli dziecko rozwija się harmonijnie, najprawdopodobniej nie ma powodu do niepokoju. Gorzej jest wtedy, kiedy maluch nie lubi się ruszać, dużo je i preferuje niezdrowe przekąski: wtedy taka sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej i prób zmiany przyzwyczajeń.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Gabiq Gabiq

  A jak wygląda wyliczanie MBI u wysokich dzieci?
  Mój dwulatek ma wzrost 92,5 cm (90-97 centyl), a wagę 14,5kg (75-90 centyl).
  Więc jeśli patrzeć na samą wagę, to teoretycznie dochodzi od nadwagi, ale jest bardzo żywiołowym dzieckiem i w życiu bym nie powiedziała, że jest otyły.
  Czy to przypadkiem nie jest tak, że waga i wzrost powinny być na podobnym centylu?

 2. Olka K Olka K

  ” Otyłość rozpoznaje się, jeśli wartość BMI przekracza 97 centyla, natomiast przedział 90-97 centyli określa nadwagę.”. BMI to stosunek masy do wzrostu.
  Więc u Twojego syna nie ma nadwagi.

 3. krola krola

  Pocieszanie i nagradzanie słodyczami, utrwala nawyk „zajadania” stresu albo smutku. A to zostaje nawet dorosłym.