Otarcia i zranienia u dzieci

Gdy dziecko jest w ruchu, aktywnie spędza czas z rodzicami, czy rówieśnikami, nie ma możliwości zapobiegnięcia upadkom i stłuczeniom. Zranienia i otarcia w niektórych domach są na porządku dziennym. Zwłaszcza latem i szczególnie u dzieci wyjątkowo ciekawych świata.  Dlatego warto się do nich przygotować pod względem organizacyjnym i zawczasu uzupełnić domową apteczkę. Oto kilka propozycji produktów, które mogą przydać się do odkażania ran:

Octenisept 50ml, cena ok. 25zł

Od kilku lat preparat Octenisept jest hitem w kategorii odkażania. Jego ogromną zaletą jest fakt, że może być stosowany na rany, błonę śluzową i skórę.

Octenisept zawiera: dichlorowodorek octenidyny i alkohol fenoksyetylowy oraz
substancje pomocnicze: octan dimetyloamoniowy, kwas amidopropylokokosowy, glukonian sodu, wodorotlenek sodu, glicerol i wodę oczyszczoną.

Preparat działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo.

Preparat jest wygodny w użyciu, ponieważ zaopatrzony jest w atomizer. Jego zalety to także szybkie i długie (do godziny) działanie. Poza tym preparat nie pozostawia plam na ubraniach i jest dobrze tolerowany przez skórę i błony śluzowe.
Jedyna wada to chyba wysoka cena.

Peroxygel 3,0 – żel 15g, cena ok. 6zł

Preparat w swoim składzie zawiera nadtlenek wodoru, czyli to nic innego jak woda utleniona w żelu.
Służy do odkażanie ran, otarć i zadrapań naskórka.
Dzięki postaci żelu jest bardzo wygodny w użyciu – nie rozlewa się i nie spływa z miejsca użycia.

Nie spływa także z pionowych powierzchni, czyli zaraz po nałożeniu Maluszek może dalej biegać.

Tribactic One – chusteczki nasączone środkiem dezynfekującym, cena ok. 0,80zł za sztukę

Niezwykle wygodne w użyciu chusteczki antybakteryjne. Pakowane pojedynczo, zajmują mało miejsca, więc zawsze można mieć je pod ręką. Zawierają alkohol izopropylowy. Mogą przydać się do dezynfekcji i oczyszczania skóry przy drobnych otarciach i zadrapaniach, ale także do dezynfekcji rąk i różnych przedmiotów.

Fenistil na Rany – żel 10 g, cena ok. 10zł

Fenistil na Rany wspomaga proces gojenia ran poprzez ich zabezpieczenie oraz wytworzenie środowiska o odpowiedniej wilgotności.
W swoim składzie zawiera: kwaśny koloidalny hydrokoloid, argininę, wodę oczyszczoną, kwas tłuszczowy rozgałęziony, metylo-p-hydroksybenzoesan, propylo-p-hydroksybenzoesan.

Hydrokoloid pomaga wytworzyć optymalny dla procesu gojenia poziom wilgotności. Dzięki temu przyspiesza odbudowę komórek oraz zmniejsza ryzyko powstawania blizn. Ponadto, dzięki właściwościom chłodzącym Fenistil na Rany pomaga poczuć ulgę oraz szybko usuwa ból.
Fenistil na Rany przeznaczony jest do stosowania na powierzchowne oparzenia oraz niewielkie rany (np. otarcia, skaleczenia).

Altacet Junior – żel 50 g, cena ok. 14zł

Altacet Junior to żel na stłuczenia, siniaki i obrzęki.
Zawiera: mentol 0,3%, żel poliakrylowy, substancje pomocnicze.
Altacet Junior dzięki zawartemu mentolowi, szybko łagodzi ból występujący po stłuczeniu, zmniejsza obrzęki i przyspiesza wchłanianie się siniaków. Można go również stosować łagodząco po ukąszeniach owadów.
Preparat nie wskazany do stosowania u dzieci poniżej 3 roku życia!!!
Nie należy go stosować powyżej 4 dni na to samo miejsce.

Teraz kolej na Was! Jakie preparaty polecacie? Czego używacie, gdy potrzebny jest szybki ratunek? :)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

mgr biotechnologii medycznej w trakcie studiów doktoranckich z zakresu farmakologii, farmaceutka

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. anka484 anka484

  Octenisept i fenistil sprawdzone i dobre produkty…polecam

 2. jolka 24 jolka 24

  octanisept był na pępek :) ogólnie polecam :)

 3. Julia Julia

  U nas octenisept używamy i dla dziecka i dla siebie i nawet kotu. Przynajmniej nie szczypie :) Co prawda potrzeb niewiele mieliśmy, co nas bardzo dziwi biorąc pod uwagę wszędobylstwo naszego dziecka, jej ruchliwość i ogródek…

 4. bela bela

  Przyda się też zestaw kolorowych plasterków. :)

  • Dorota Dorota

   Koniecznie z Kubusiem Puchatkiem. Przynajmniej u nas :)

   • Julia Julia

    U nas ostatnio po raz pierwszy była potrzeba użycia plastra. I to była masakra. Córka odebrała plaster jako ograniczenie jej swobody i przestrzeni życiowej, bo zdzierała go namiętnie aż jej się udało. więc skończyło się na spryskaniu octeniseptem i czekaniu aż krew sama przestanie lecieć. Dobrze, że do strupka się nie dobierała…

    • Dorota Dorota

     Julia, to my mamy już sporo plasterków za sobą. :) Mamy typ nie do zdarcia, który, jak ma niecodzienne atrakcje, będzie biegać, przewracać się, ale nie odpuści i nie odpocznie…ech…Dlatego plasterki mam zawsze w torebce :) Początkowo Oli też ich nie chciała, ale dzięki obrazkom udało się przetłumaczyć. :) teraz tylko pokazuje na jakiegoś siniaka, czy zadrapanie i ze zmartwioną miną mówi „ała”…tyle :)

     • Julia Julia

      No nasza Luśka to też typ: wolny elektron :) Ale jakoś widocznie ogarnia skoki, fikołki, biegi i czołgania bez konieczności krwawych ran. Bo siniaków to miała już miliony… Na szczęście jeszcze urazy były bezkrwawe. Może dlatego nie zna „plasterków na zranioną duszę i ciało” ;) Za to nasza pralka poznała już wszystkie zakamarki fauny i flory jaką wrzucam razem z jej ubrankami…

 5. OlkaG OlkaG

  Octenisept także polecam – bardzo wszechstronny, więc wydatek się opłaca.

 6. oleandra oleandra

  A na lekkie otarciia my stosujemy sudocrem – jest niezawodny!!!

 7. sebastian w sebastian w

  Świetne porady polecam octenisept

 8. Renik Renik

  ja kupiłam Linoseptic i szczerze mówiąc bardzo sobie chwalę – preparat jest wydajny, w wygodnej butelce i tańszy niż inne tego rodzaju preparaty! no i przede wszystkim działają!!

 9. Madzii Madzii

  Najpierw octanisept, a później żel help4skin i Mały szybko zapomina o skaleczeniu czy otarciu. Żel łagodzi ból i przyspiesza gojenie. Rana jest dobrze nawilżona, więc nie ciągnie i nie swędzi tak przy gojeniu.

 10. tamara tamara

  u nas w domu najlepszy zestaw na takie problemy to woda utleniona + żel REKLAMA, który pomaga lepiej się goić. później oczywiście opatrunek

 11. Dzizys Dzizys

  Kobity ale wy pierdzielita to glowa boli…

Zobacz również

Polecane tematy