Ostuda ciążowa – czy wiesz, co robić, żeby jej zapobiec?

Ciąża to specyficzny czas wielu poważnych zmian, głównie hormonalnych, które przygotowują na przyjście dziecka, ale również zwiększają ryzyko wystąpienia, na przykład, przebarwień. Charakterystyczna dla tego okresu jest ostuda ciążowa. Kto jest na nią szczególnie narażony i jak jej zapobiec?

Co to jest ostuda ciążowa?

Ostuda ciążowa (melanodermia) to nic innego jak charakterystyczne przebarwienia na skórze twarzy, zazwyczaj występujące symetrycznie. Mają mlecznobrązowy lub szary kolor, nieregularny kształt, umiejscawiają się zazwyczaj symetrycznie na czole, policzkach, podbródku czy nad ustami. Nie towarzyszy im dyskomfort, ból czy stan zapalny.

Zmiany barwnikowe na skórze bardzo często powstają właśnie w ciąży. Wszystkiemu winne są hormony (wzrost ilości estrogenu, progesteronu, MSH – hormonu stymulującego melanocyty), pod których wpływem dochodzi do produkcji nadmiernej ilości melaniny w komórkach za to odpowiedzialnych, znanych jako melanocyty. Wystarczy niewielka ekspozycja na działanie promieni UV, by doszło do nierównomiernego rozłożenia melaniny, czego skutkiem są przebarwienia.

Raz powstała ostuda ciążowa może stać się jeszcze bardziej widoczna. Zdarza się, że ciemnieje pod wpływem słońca.

ostuda ciążowa

Czy jesteś narażona na ostudę ciążową?

Ostuda ciążowa może wystąpić u każdej kobiety. Szczególnie są na nią narażone:

 • osoby podatne genetycznie na przebarwienia,
 • osoby o ciemniejszej karnacji,
 • z chorobami metabolicznymi, z chorobami wątroby,
 • przyjmujące leki zwiększające wrażliwość skóry na słońce,
 • stosujące terapię hormonalną,
 • cierpiące na niedobory żywieniowe, osłabione,
 • nadmiernie się opalające,
 • niechroniące skóry przed wpływem słońca.

Ostuda ciążowa pojawia się zazwyczaj latem, stąd tak istotne jest, by zwłaszcza w tym okresie zwiększonej ekspozycji na promienie UV skutecznie chronić skórę przed ich wpływem. Najczęściej pierwsze zmiany na skórze uwidaczniają się na początku II trymestru ciąży, około 12 tygodnia ciąży.

Czy da się uniknąć ostudy w ciąży?

Nie musisz być narażona na przebarwienia w ciąży. Możesz zrobić wiele, by zminimalizować ryzyko wystąpienia ostudy. Przede wszystkim:

 • unikać ekspozycji na słońce w godzinach największego nasłonecznienia, zwłaszcza w letnie dni,
 • stosować kremy z wysokimi filtrami UV,
 • w trakcie ewentualnego opalania w ciąży nakładać krem co 2-3 godziny.

Czy ostudę ciążową się leczy?

Z usuwaniem ewentualnych przebarwień na skórze należy poczekać do rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że ostuda ciążowa zazwyczaj w kilka miesięcy po porodzie sama znika. W okresie ciąży można ją maskować przy użyciu makijażu.

Jeśli tak się jednak nie stanie i zmiany na skórze pozostaną, pozostaje wizyta u dermatologa oraz stosowanie specyfików ujednolicających koloryt skóry. Najczęściej do tego celu używa się  kwasów czy retinoidów.

Czasami stosuje się również maści zawierające hydrochinon – składnik rozjaśniający skórę. Leczenie można wspomóc kortykosteroidami, jeśli tak zdecyduje dermatolog. Jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanego skutku, pomocne może być wykonanie mikrodermabrazji czy udanie się na peeling chemiczny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.