Ostatnie tygodnie na wykorzystanie bonu turystycznego

Inf. prasowa komentarzy: 0

Bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin, którą polski rząd uruchomił w okresie pandemii Covid-19. Celem bonu miało być także wsparcie polskiej turystyki, ponieważ w ramach wsparcia rodziny uzyskały 500 zł na wyjazd turystyczny w Polsce na każde dziecko. Bon obecnie jest ważny do 30 września 2022 roku. Warto więc pospieszyć się z jego realizacją.

Bon turystyczny — wsparcie dla rodzin

Bonem turystycznym można opłacić szereg różnego rodzaju atrakcji, a także noclegów wypoczynkowych podczas wakacji. 500 zł to niemała pomoc dla rodziny, która w ten sposób może dziecku zapewnić dodatkowe atrakcje turystyczne, na przykład w okresie właśnie trwających wakacji albo jeszcze po nich. Można wykorzystać bon turystyczny na przykład na bilety wstępu do parku rozrywki, muzeum, bilety wejścia na różnego rodzaju nadmorskie czy górskie atrakcje. Bilet wstępu lub nocleg to dwa najpopularniejsze sposoby wykorzystania bonu.

Do kiedy mamy czas na realizację bonu turystycznego?

Czas na realizację bonu turystycznego został przedłużony do 30 września 2022 roku i wydaje się, że jest to ostatnie przedłużenie, na jakie się zdecydowano. Nie warto więc czekać, tylko skorzystać z dostępnych możliwości, interesujących parków rozrywki, wyjazdów. Z bonem turystycznym każda wakacyjna aktywność może być nieco mniej kosztowna niż zwykle, co w świetle rosnącej inflacji jest nie bez znaczenia. Bon turystyczny park rozrywki przyjmie w te wakacje bez większego problemu, natomiast trzeba liczyć się z tym, że niewykorzystane środki po prostu przepadną. Osoby, których dotyczy bon, powinny sprawdzić, czy został on już wykorzystany, czy zrealizowano jego całość, a jeśli nie — pomyśleć o miejscach, do których warto zabrać dzieci i można to zrobić z wykorzystaniem bonu.

Nie warto odwlekać takich planów, ponieważ na możliwość ich realizacji pozostało coraz mniej czasu, a część obiektów w szczycie sezonu wakacyjnego może być na tyle obłożona, że przyjazd z dnia na dzień stanie pod znakiem zapytania. Miejsca takie jak Park Rozrywki Mandoria to miejsce bardzo ciekawe, łączące rozrywkę z edukacją, które idealnie sprawdzi się jako destynacja jednodniowej wycieczki albo jedna z atrakcji pobytu w regionie.

Bon turystyczny, park rozrywki — czy to da się połączyć?

Całodniowy bilet wstępu do dużych parków rozrywki nie jest bardzo drogi, natomiast jego koszt jest zauważalny. Aby wykorzystać bon, trzeba jednak spełnić określone warunki, z którymi trzeba się najpierw zapoznać. Może być na przykład tak, że w przypadku parku rozrywki z wejściem całodziennym, aby zrealizowanie bonu jest możliwe pod warunkiem, że w zestawie kupowanych biletów znalazł się także voucher gastronomiczny do wykorzystania w obiektach na terenie parku. Czasami potrzebna jest podpisana umowa, która pozwala na realizację bonu. Jeśli tak jest — organizatorzy umożliwiają zamówienie jej wcześniej i odebranie w momencie przyjadą, co skraca wszelkiego rodzaju formalności. Pamiętaj, że do realizacji bonu niezbędny jest ci specjalny kod. Aby zapłacić bonem za konkretną usługę, podaj kod potwierdzający płatność składający się z 16 cyfr. Kod jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W zakładce Ogólny znajdziesz osobną kategorię „Bon turystyczny”. W dokumencie tym zawarte są informacje, kto jest uprawniony do świadczenia, na które z dzieci przysługuje bon, jaka jest kwota świadczenia (w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, kwota dofinansowania jest bowiem wyższa).  Trzeba także pamiętać, że bonem turystycznym  z reguły nie można opłacić zakupu biletów dostępnych w ramach akcji promocyjnych. O to za każdym razem warto także spytać organizatorów lub właścicieli danego obiektu. Jeden telefon lub e-mail może rozwiać wiele wątpliwości.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Realizacja bonu turystycznego jest bardzo prosta. Wystarczy pobrać numer ze strony PUE ZUS i następnie zapłacić nim za wybraną usługę (przewidzianą oczywiście w ramach tego typu finansowania, trzeba pamiętać, że nie każde aktywności wakacyjne można opłacić w ten sposób). W przypadku usług hotelarskich sprawa jest stosunkowo najprostsza, tutaj po prostu podajemy kod i opłacamy w ten sposób usługę, ewentualnie dopłacamy pozostałą kwotę. Nie we wszystkich miejscach i nie przy wszystkich aktywnościach działa to jednak w ten sam sposób. Wskazana powyżej sytuacja, w której potrzebne jest zawarcie umowy, może zdarzyć się także przy innego rodzaju obiektach, nie tylko parku rozrywki. Dobrze jest więc przed planowanym wyjazdem upewnić się, czy w dany miejscu w ogóle honorowany jest bon turystyczny, a jeśli tak — to na jakich zasadach. Dzięki temu uniknąć możesz wielu nieprzyjemnych niespodzianek i zbędnego zupełnie stresu.

Sprawdź mapę waszych wakacyjnych marzeń i przekonaj się, w których miejscach możesz zrealizować bon turystyczny. Pamiętaj, że 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Zmniejsz koszty wyjazdu, a zaoszczędzone środki przeznaczyć będzie można na dodatkowe atrakcje lub jesienne aktywności czy zajęcia dodatkowe.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.