Ospa wietrzna u dzieci– szczepić czy przechorować?

Rodzice mogą czuć się zagubieni i niepewni: czy lepiej chronić dziecko przed wirusem (na przykład poprzez szczepienia) czy może korzystniej będzie pozwolić zachorować na ospę, wybierając się na tak zwaną ospa party?

Przebieg ospy

iStock_000014561008XSmallNajczęściej zachorowanie na ospę (wiatrówkę wywoływaną przez wirus Herpes virus varicellae) odnotowuje się w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. To właśnie w tym okresie choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. Im chory na ospę jest starszy, tym częściej choroba przebiega groźnie, a jej wystąpienie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami.

Pewne ryzyko istnieje również w przypadku noworodków i niemowlaków, szczególnie podatnych na infekcje. Można je zmniejszyć poprzez karmienie piersią, które daje szansę, że w razie kontaktu z osobą chorą maluszek nie zarazi się lub przejdzie ospę łagodnie.

Choroba może przebiegać z niewielkimi wykwitami jedynie na ciele, krostki mogą się pojawić również na twarzy lub objąć cały obszar ciała. Na ospę chorują dzieci i dorośli na całym świecie.

Kiedy można się zarazić ospą wietrzną?

Każdego roku na ospę zapada w Polsce około 200 tysięcy osób. Najwięcej przypadków odnotowuje się w lutym i marcu.

Ospą można się zarazić nie tylko od osoby, która ma już krostki i ma świadomość tego, że choruje, ale również od osoby wyglądającej na zdrową. To dlatego ospa bardzo szybko się rozprzestrzenia.

Okres wylęgania wynosi od 10 do 21 dni, średnio 14 dni. Ospą można się zarazić około 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki oraz do czasu przyschnięcia wszystkich wykwitów.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową: poprzez wdychanie wydychanej przez chorego wydzieliny z dróg oddechowych jak również podczas bezpośredniego kontaktu z chorym.

Pierwsze objawy choroby

Pierwszym sygnałem potencjalnego zakażenia wirusem ospy jest wysoka, sięgająca nawet 40 stopni temperatura. Dziecko skarży się na ból głowy, jest senne, marudzi, mogą pojawić się nudności. Pierwsze objawy mogą być również podobne do przeziębienia (maluch może mieć katar i czuć się osłabiony).

Ospa wietrzna: jak wygląda wysypka?

W następnych dniach (lub tego samego) samopoczucie dziecka pogarsza swędząca wysypka, która pojawia się na ciele pod postacią nieregularnie występujących różowych plam, przybierających formę grudek oraz na końcu pęcherzyków z płynem surowiczym. Końcowa faza zmian to strupy, które na początku trzymają się mocno skóry, a potem zasychają i odpadają.

Pierwsze krostki zazwyczaj pojawiają się na tułowiu: brzuchu, potem rozprzestrzeniają się na policzki, ramiona, skórę głowy, uda, a nawet okolicę ust czy wargi sromowe, ścianki jelit. Choroba może występować z kilkoma wykwitami i z niewielką temperaturą, jak również z wysoką gorączką i setkami wykwitów występujących w różnych stadiach.

Czy szczepić przeciw ospie wietrznej?

Zwolennicy szczepienia przeciw ospie podkreślają, że choroba może zakończyć się wystąpieniem powikłań. Zaznaczają, że o ile większość dzieci chorowało na ospę jeszcze kilkadziesiąt lat temu w okresie wczesnoszkolnym, to teraz z powodu kłopotów demograficznych wiek „przechodzenia choroby” przesuwa się w czasie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kaminia Kaminia

  Jestem za szczepieniem. Sama zaszczepiłam i polecam innym. Nie wierzę w te wszystkie sensacje antyszczepionkowe

 2. MMMM MMMM

  Myślę, że przechorować ja jak dowiem sie o ospa party pojde z dziecmi. wiem, ze niektorzy nie zalecaja, ale ja wole teraz niz zeby potem dzieci w doroslym zyciu mialy problemy

 3. JA MAMA JA MAMA

  jASNE, ZE PRZECHOROWAC JAK SIE MA SZCZESCIE TO MIJA SZYBKO I LEKKO, IM SZYBCIEJ TYM LEPIEJ, OSPA NIE TAKA ZLA JAK JA MALUJA

 4. gaga gaga

  jakie teraz jest najlepsze leczenie na ospe?? juz sie nie stosuje raczej fioletu prawda?

 5. didi didi

  fioletu to się raczej już nie stosuje.. teraz u nas w przedszkolu duzo dzieci choruje na ospe i kolezanka wychwalała jakis REKLAMA czy jakos tak.. podobno skuteczny. bede probowac jak pojawiaj sie pierwsze krostki, na razie tylko gorączka, wiec moze niedlugo cos sie pojawi.. o ile to ospa