Ospa u dzieci – co zalecało się kiedyś, a co dziś?

Mimo upływu lat, ospa u dzieci nadal budzi strach u rodziców, a dzisiaj dodatkowo również zdezorientowanie. Dlaczego?

Polecane dawniej metody leczenia – wygrzewanie w łóżku pod dwoma kołdrami, zakładanie ciepłych piżamek, niemycie dzieci, stosowanie białego Pudrodermu i fioletowej gencjany na skórze-  są dzisiaj nieaktualne i coraz częściej się od nich odchodzi.

Wielu lekarzy mówi wprost, by dawnych metod nie stosować. Tradycyjne sposoby, według nich, mogą wydłużyć czas chorowania i niekorzystnie wpływać na kondycję dziecka. Przede wszystkim ich praktykowanie niesie ryzyko wystąpienia nadkażeń skóry i w konsekwencji hospitalizacji.

Ospa u dzieci

Ospa wietrzna to popularna choroba wieku dziecięcego. 90% zachorowań notuje się między 2 a 14 rokiem życia, najczęściej na ospę chorują maluchy przed ukończeniem 5 roku życia.

pierwszy dzień ospy

pierwszy dzień ospy

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się od złego samopoczucia, ospałości, zmęczenia, następie wzrasta temperatura ciała (około 38 stopni, czasami wyższa). W dalszej kolejności obserwuje się na skórze krostki w formie pęcherzyków wypełnionych płynem na różowym tle, które mogą bardziej lub mniej swędzieć (kwestia indywidualna). Pierwsze zmiany zazwyczaj występują na brzuchu, plecach, a w dalszej kolejności nogach, rękach, twarzy. Charakterystyczne dla ospy u dzieci jest pojawienie się zmian na owłosionej skórze głowy. Niekiedy krostki mogą pokrywać miejsca intymne i śluzówkę , na przykład w ustach.

ospa u dzieci

ospa u dziecka trzeci dzień

Zmiany w przebiegu ospy mogą pojawiać się przez 2 do 5 dni, charakterystyczne są rzuty chorobowe i występowania jednocześnie na skórze zmian w różnej formie – pęcherzyków, krostek, itd.

Po 3-4 dniach od wystąpienia pierwszych krost  zmiany zasychają, powstają strupki, które następnie odpadają i pozostawiają po sobie lekkie wgłębienie i przebarwienie, które z czasem znika. Ważne, by w przebiegu ospy unikać drapania skóry, a po odpadnięciu strupków stosować na przykład olejek arganowy na skórę, który zmiękcza naskórek i wzmacnia go.

Należy pamiętać, że po ospie wietrznej dziecko jest osłabione i może szybko złapać kolejną infekcję, dlatego warto mieć to na uwadze, jeśli maluch uczęszcza do żłobka czy przedszkola.

Ospa wietrzna trwa około 2 tygodnie.

Ospa u dzieci – dzisiaj

Ospa u dzieci jest dzisiaj leczona w odmienny sposób niż kilkanaście lat temu. Prawda jest jednak taka, że wielu rodziców sięga po tradycyjne metody, twierdząc, że współczesne zalecenia wydłużają czas choroby, niewystarczająco koją przykre swędzenie i niewystarczająco wysuszają zmiany. Oczywiście zdania na ten temat są dzisiaj podzielone.

Obecnie wskazówki ekspertów są proste – dziecko chorujące na ospę nie musi leżeć w łóżku – chyba, że jest osłabione, ma gorączkę i tego potrzebuje (np. samo do tego dąży). Maluch nie musi być specjalnie ciepło ubierany, wystarczy lekka piżamka czy dresik, najlepiej wykonany z naturalnego materiału, by przepuszczał powietrze.

Ospa u dzieci wymaga tego, by po każdym przepoceniu zdjąć piżamkę i założyć świeżą, warto również zadbać o wymienienie pościeli i ręcznika. Warto to robić, dbając o to, by maluszkowi nie było za ciepło, bo to wzmaga przykre swędzenie.

Dziecko powinno przebywać w ciepłym, ale nie gorącym pomieszczeniu (optymalna temperatura to około 23 stopnie). Pokój należy kilkakrotnie w ciągu dnia dobrze wywietrzyć.

Poza tym krost i zmian na skórze nie trzeba niczym smarować, dbając o świeży dopływ powietrza do nich i możliwość uwalniania z nich gromadzącego się płynu. W przypadku swędzenia wystarczą pianki, które zmniejszą świąd (np. PoxClin), można dodatkowo trzy razy dziennie podawać dziecku Fenistil w kropelkach, który łagodzi swędzenie „od środka”. Dodatkowo raz dziennie warto odkażać zmiany na skórze, psikając je Octaniseptem, który działa odkażająco.

Dziecko należy codziennie myć, decydując się na krótkie kąpiele w letniej wodzie – najlepiej z nadmanganianem potasu, (dostępny w aptece). Nadmanganian potasu działa odkażająco, wysuszająco na zmiany.

ospa u dzieci

nadmanganian potasu dostępny w aptece

W przypadku bardzo wielu krost i szybko namnażającego się wirusa ospa u dzieci może wymagać zastosowania leku przeciwwirusowego, który jednak u większości zdrowych przed ospą maluchów nie jest potrzebny. W przypadku temperatury podajemy dziecku leki na bazie paracetamolu. Przy ospie nie stosujemy ibuprofenu.

ospa u dzieci

kąpiel w nadmanganianie potasu

A jakie są Wasze sposoby na ospę? Stosujecie się do aktualnych zaleceń?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. III III

  U nas najbardziej sprawdziły się białe mazidła przechodziliśmy ospę dwa tygodnie temu

 2. Dunkel Dunkel

  Gencjana pięknie odkaża i zasusza krostki. Zamiast nadmanganianu mogę polecić sodę oczyszczoną, odkaża, łagodzi swędzenie. Codzienna zmiana piżamki, ręcznika. Fenistil zarówno w kropelkach, jaki i w maści – w nocy gdy swędzenie się wzmagało maść dawała trochę doraźnej ulgi.

 3. Malwina Malwina

  U mojego syna lekarka zapisała Zyrtec, w kroplach, witaminę c, lek Heviran, i pudocre, praz gencjanę. Ale Stosowaliśmy tylko lek heviran. ale zamiast 3 razy, 2 razy, na dzień przez 5 dni, zamiast pudocremu piankę na ospę Pox Clin, i zamiast gencjany (raz tylko ją użyliśmy) kąpiele w nadmanganie potasu i w naparze rumianku dodanym do wody. Syn(2latek) dobrze przeszedł bez temperatury i nie miał dużej wysypki. I jeszcze przez pierwsze 2 dni stosowaliśmy Zyrtec, ale przestaliśmy bo syn się nie drapał. Natomiast córka mimo, że starsza o wiele gorzej zniosła ospę, bo miała prawie na całym ciele wysypkę oraz temeperaturę nawet do 38, 8, 38,5, wysypkę nawet w miejscach intymnych, i bardziej swędzącą i mimo stosowania pianki narzekała na swędzenie, najbardziej właśnie w okolicy pupy Temperatura jej się wahałaa w ciągu dwóch dni między 37 stopni a nawet 38, 8, ale na drugi dzień pod wieczór spadła do 36, sama bez stosowania na zbicie. Natomiast ma o wiele większą wysypkę mimo, ze wydaje się mniej głęboka, a u syna było mniej krost, ale bardziej takie duże, i głębsze.I przez te swędzenie miała trudności z zaśnięciem mimo stosowania kąpieli i tego samego leczenia co u syna.

 4. Ewa Ewa

  Stosowałam Oktaseptal, psikałam każą krostkę. szybko zasuszał i dzieci mówiły że przestawało swędzieć. Do tego kąpiele w nadmanganianie.

 5. Sylwia Sylwia

  Moja coreczka przechodzila w wieku 3 mcy, zlapala od brata. Jestesmy juz po.

 6. Monika Monika

  Nie myc i smarowac kremopudrem ja wiem ze najlepsze na ospe jest myc kazdego dnia w wodzie z nadmanganianem potasu nie smarowac niczym

 7. Marlena Marlena

  Dokładnie nie myć i nie smarować tym białym pudrodermem. U nas pomogły tylko kąpiele w nadmanganie potasu.

 8. Jolanta Jolanta

  Tak jak Panie wyżej piszą, moje dwie córki w zeszłym roku na Boże Narodzenie przechodziły i tylko kąpiel a jaka frajda z fioletowa woda, płacz był że już koniec

 9. Iza Iza

  U mnie oboje przeszli, syn miał 5 lat, córka 10 miesięcy. Ja smarowalam fioletem na wodzie i nic więcej.

 10. Wiola Wiola

  Ja przechodziłam w tym roku samo przed Wszystkimi Świętymi i smarowalam się pianka osceniseptem I kąpiel w nadmanganian potasu, zaś po kilku dniach dzieci zachorowaly i starsza smarowalam dodatkowo fioletem a młodsza pudrem z estanezyna I młodszej przeszło szybciej jak starszej po fiolecie I oczywiście po każdym smarowaniu była kąpiel i zmiana ubrań a mówią że pudrem nie wolno

Zobacz również